Edytorial. Nasze galerie pracują na emerytury innych

Edytorial. Nasze galerie pracują na emerytury innych

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Edytorial. Nasze galerie pracują na emerytury innych
Mamy do czynienia z wielkim boomem na rynku centrów handlowych. Kolejne galerie idą jak świeże bułeczki mimo wprowadzenia zakazu sprzedaży w sklepach w niedziele, który miał zablokować rozwój wielkopowierzchniowych sklepów. Negatywnych skutków zamknięcia galerii na jeden dzień w tygodniu na razie nie widać, za to chętnych na inwestowanie w te galerie w Polsce przybywa.
Edytorial. Nasze galerie pracują na emerytury innych
Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta - gospodarka, głupcze! Ci, którzy wykładają wielkie pieniądze na zakup centrów handlowych dobrze liczą zyski. Nie nastawiają się na szybkie dorobienie, ale traktują galerie handlowe jako długofalowe inwestycje - przynoszące może nie tak spektakularne dochody (ale i tak większe niż lokaty bankowe), ale stałe i rozłożone na lata. Inwestorzy uznali, że nawet zakaz handlu w niedziele nie zatrzyma polskiego pędu do konsumpcji w najbliższych latach, więc nie zabraknie firm chętnych do wynajęcia sklepów w galeriach za czynsz przynoszący godziwy zysk.


Przy tych wyjątkowo optymistycznych informacjach, bo przecież chęć inwestowania kapitału w naszym kraju to dobra wiadomość, jest jedna mała wątpliwość. Inwestujący w handel to biznesmeni zagraniczni i fundusze, które zyski z czynszów pobieranych w Polsce transferują za granicę. Wśród nich są także fundusze emerytalne, które inwestują w Polsce pieniądze swoich klientów z myślą o zwiększeniu ich świadczeń. I radość zakupów może trochę zakłócać myśl, że w ten sposób nie przyczyniamy się do poprawy losu polskich emerytów, ale dokładamy się do świadczeń rentierów w innych krajach.

Ale nie próbujmy robić im na złość - gdyby tylko okazało się, że zmieniamy swoje przyzwyczajenia i galerie przestaną przynosić właścicielom godziwe zyski, zagraniczne fundusze poszukają sobie innego miejsca na pomnażanie gotówki.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo