Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edytorial: Nie pół wieku, ale też nie cztery lata

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Jeżeli wymiana starych pieców węglowych na nowe będzie prowadzona w takim tempie jak do tej pory, kopciuchy znikną za 50 lat. Taki alarm podnoszą działacze antysmogowi i apelują o przyspieszenie działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Czytaj także: Stare piece węglowe znikną z Małopolski dopiero za 50 lat

Oczekiwanie na możliwość głębszego oddechu przez pół wieku to rzeczywiście przesada. Na pewno likwidacja kopciuchów zajmie mniej czasu, bo przecież dopiero od ubiegłego roku są unijne dotacje na wymianę pieców w małopolskich gminach i dopiero teraz rusza rządowy program „Czyste powietrze”, który ma przynieść jeszcze więcej pieniędzy na ten cel. Ale już tylko niepoprawni optymiści wierzą w to, że do końca 2022 znikną wszystkie trujące kotły grzewcze. A taki termin zawiera obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski.

Kłopot w tym, że co trzeci mieszkaniec naszego regionu nie wie, że taka uchwała istnieje. Kolejna jedna trzecia Małopolan coś tam słyszała, ale nie zna zakazów, jakie zawarte są w przepisach antysmogowych i nie ma świadomości, że obowiązek wymiany pieca niespełniającego norm ekologicznych obowiązuje wszystkich, bez wyjątku.

Jaka jest recepta? Ekolodzy mówią o przyspieszeniu działań. Trudno jednak uwierzyć w to, że skoro w ubiegłym roku zlikwidowano zaledwie 10 tysięcy starych kotłów grzewczych, to w ciągu najbliższych czterech lat możliwa jest likwidacja pół miliona kopciuchów. A przy obecnym, dość liberalnym podejściu do dalszego palenia węglem, można się spodziewać, że cel w postaci wyeliminowania zatruwających powietrze pieców nie będzie aż tak priorytetowy. Wprawdzie nowe władze Małopolski (przypomnijmy - koalicję PO-PSL zastąpiło PiS) zapewniają, że na razie nie przewidują zmian w uchwale antysmogowej, ale kluczowe tu jest chyba stwierdzenie: na razie. Przecież przesunięcie terminu likwidacji wszystkich kopciuchów z roku 2022 na bliżej nieokreśloną przyszłość to tylko jedno podniesienie rąk na sali obrad sejmiku. Niestety.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski