Edytorial. Polskie kino dostrzeżone na Oscarach

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wojciech Matusik
Noc z niedzieli na poniedziałek wielu z nas spędziło przed telewizorami, oglądając galę wręczenia Oscarów w Los Angeles. Wszyscy trzymaliśmy kciuki za „Boże Ciało” - ale niestety tym razem polski film nie otrzymał statuetki. Czy to oznacza klęskę jego reżysera - Jana Komasy?

Zdecydowanie nie. Już przed galą wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że zwycięstwo nie jest raczej w zasięgu Polaka. Zdecydowały obiektywne przyczyny: nagrodzony Oscarem „Parasite” był obecny w kinowym obiegu od maja zeszłego roku, kiedy triumfował na festiwalu w Cannes. To oznaczało, że większość członków Amerykańskiej Akademii Filmowej miała dużo czasu, aby zapoznać się z dziełem koreańskiego reżysera.

W przypadku „Bożego Ciała” było zdecydowanie inaczej: film pojawił się niespodziewanie na amerykańskim rynku dopiero jesienią zeszłego roku. Do tego czasu Jan Komasa był dla tamtejszych akademików postacią anonimową. To oznaczało, że tak naprawdę niewielu z nich podejmie wysiłek zapoznania się z jego najnowszym dziełem.

Producenci „Bożego Ciała” odwalili kawał dobrej roboty: od jesiennej premiery nieustannie pracowali nad promocją filmu w USA. Rozdano setki płyt DVD, na kolejnych pokazach pojawiał się nie tylko Jan Komasa, ale też młodzi aktorzy - Bartosz Bielenia i Eliza Rycembel. Efektem tego były entuzjastyczne recenzje filmu w amerykańskich mediach.

To nie wystarczyło, aby zdobyć Oscara. Nic się jednak nie stało - polskie kino zostało dostrzeżone w Stanach i Jan Komasa jest teraz kolejnym naszym twórcą, który zwrócił na siebie uwagę Zachodu. Co ważne - to bardzo młody reżyser, z zupełnie innego pokolenia niż Wajda czy Holland, a nawet Pawlikowski. Jego sukces oznacza zmianę pokoleniową w polskim kinie. To rodzi wielkie nadzieje na przyszłość

- Polskie kino zyskało bardzo dużo rozeznania w Oscarach, uzyskaliśmy rozgłos. Jesteśmy tutaj rozpoznawani. Pozdrawiali nas Martin Scorsese czy Tom Hanks. Bartek Bielenia był zaczepiany. W polskim kinie następuje zmiana pokoleniowa. Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem jej częścią - powiedział Komasa z Hollywood w programie TVN. I trudno mu nie przyznać racji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale jak na razie to nie mam pojęcia kim jest Komasa co nakręcił za to wszędzie 365 dni pani menażerki (menażerki) na co nie pójdę jak z resztą na żaden film , ani nie obejrzę w darmowej wersji bo nie lubię bandziorów ani z tej czy drugiej strony kamery, rzeczywistych czy fikcyjnych. nie mam zamiaru oglądać ich "przygód" życia itp a tym bardziej płacić. Bandziory powinny siedzieć w pudle i to jest ten prawidłowy przekaz.

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie