Edytorial: Przebudowa zakopianki i małe światełko w tunelu

Edytorial: Przebudowa zakopianki i małe światełko w tunelu

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

To było do przewidzenia. Kłopoty włoskiej firmy Astaldi, które zaczęły się w wielkim świecie, a potem przeniosły się na dwie inwestycje kolejowe w Polsce, musiały dotrzeć na budowę tunelu na zakopiance.
Edytorial: Przebudowa zakopianki i małe światełko w tunelu
Czytaj także:Czy budowa tunelu zakopianki jest zagrożona? Mamy komentarz włoskich wykonawców

Na razie wydaje się, że sytuacja jest pod kontrolą. Przecież dwa tygodnie opóźnienia to nic wobec kilkuletniego terminu zakończenia robót. Nawet niezapłacone faktury na kwotę 23 mln zł to drobiazg w porównaniu do miliardowego kontraktu. Ale chyba nie jest aż tak dobrze, skoro robotnicy kopiący tunel zamiast świętować Barbórkę, modlili się, by nadal mieć pracę. Kłopot w tym, że problemy finansowe włoskiej firmy rozwiązywane są w dalekiej Italii i nie ma pewności, że tamtejszy sąd nie podejmie decyzji, która zniweczy realizowany u nas plan ratunkowy.

Co ważne - to nie jest plan ratunkowy dla generalnego wykonawcy (to niech robią Włosi), ale dla ważnej dla Małopolski inwestycji. Pomysł był prosty - skoro istnieje ryzyko, że włoska firma nie zapłaci polskim podwykonawcom, bo pieniądze pójdą na zagraniczne długi firmy, to płaćmy za roboty bezpośrednio tym, którzy je wykonali, z pominięciem kasy Astaldi. Na razie to działa. Jak długo? Oby do czasu, gdy tunel będzie gotowy dla kierowców.Żeby była jasność - ten chytry plan nie jest efektem błysku geniuszu jakiegoś urzędnika czy polityka. To - niestety - nauka po szkodzie. Mieliśmy przecież w Polsce falę bankructw dużych firm, które nie zapłaciły swoim podwykonawcom pracującym przy autostradach. Po tych doświadczeniach wprowadzono mechanizm, który pozwala nieuczciwego, bankrutującego giganta pominąć, a uratować tych, których ów gigant mógłby pociągnąć na dno.

W sprawie przebudowy zakopianki można powiedzieć, że przy ogromnych kłopotach Astaldi widać małe światełko w tunelu. No... może, że jest nadzieja na to światełko w tunelu.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo