Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin 8-klasisty 2022 MATEMATYKA - ARKUSZ, ODPOWIEDZI. Co było na egzaminie ósmoklasisty? 25.05

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin 8-klasisty 2022 MATEMATYKA - ARKUSZ
Egzamin 8-klasisty 2022 MATEMATYKA - ARKUSZ CKE
Egzamin ósmoklasisty 2022. W środę 25 maja, uczniowie klas ósmych zmierzyli się z zadaniami z matematyki. Jakie zadania pojawiły się na tegorocznym egzaminie z matematyki? Ja poradzili sobie uczniowie? Egzamin był dość prosty, na pewno prostszy niż rok temu. Napisałem go w 30 minut, później jeszcze sprawdziłem go z trzy razy - relacjonował nam Witosz Cholewa. Mamy już arkusz CKE i przykładowe odpowiedzi.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki. Arkusz CKE i odpowiedzi

Sprawdź, jak poszedł Ci egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022. W galerii arkusz i rozwiązania >>>Kliknij i sprawdź ODPOWIEDZI do egzaminu z matematyki 2022 >>>

Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki. Tu sprawdzisz arkusz...

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. "Był bardzo łatwy"

Po wyjściu ze środowego egzaminu Szymon, uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie, stwierdził, że był on bardzo łatwy. - Był tak łatwy, że zdążyłem praktycznie wykonać te zadania po dwa i jeszcze wyszedłem z egzaminu 20 minut przed czasem - zrelacjonował nastolatek.

Jakie zadania zapamiętał ósmoklasista? - Na przykład takie, w którym był podany pierwiastek z 60 i trzeba było wybrać odpowiedzi, że ta liczba jest większa lub mniejsza od jakichś podanych liczb. To było łatwe – dodaje Szymon.

W kolejnym zapamiętanym przez niego zadaniu pojawił się jeden większy trójkąt, w którym był jeszcze jeden, mniejszy trójkąt. Zdający mieli podany jeden kąt - 130 stopni - mniejszego trójkąta. Dwa kąty z dużego trójkąta były znane (jeden z nich był równy jednemu kątowi mniejszego trójkąta). Trzeba było obliczyć jeden niewiadomy kąt większego trójkąta. - Nie było to skomplikowane - zaznacza.

Szymon Malota na początku pominął - ze względu na brak pomysłu - pytanie z rombem. Wrócił do niego później i wtedy już rozwiązał. - Był podany romb, który miał obwód 52 cm. Podana była też jedna przekątna o długości 24 cm. I trzeba było obliczyć drugą przekątną - przytacza to zadanie ósmoklasista. Do obliczenia potrzebne było wykorzystanie twierdzenia Pitagorasa.

Gdy po egzaminie porównywał z kolegami swoje wyniki i odpowiedzi z testu, w większości okazywało się, że napisali tak samo. - Niektórym kolegom trochę źle powychodziło w zadaniu z graniastosłupem. A poza tym właściwie wszyscy uznają, że był to łatwy egzamin - opowiada Szymon.

Egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka. Jakie były zadania?

Test z matematyki - którego niektórzy ósmoklasiści najbardziej się bali - okazała się w tym roku prostym egzaminem. W krakowskich szkołach zdający wręcz tłumnie opuszczali sale przed zakończeniem egzaminu – i to zarówno ci, którzy mieli standardowe 100 minut, jak i ci z wydłużonym czasem.

W Szkole Podstawowej nr 8 pierwsi skończyli pisanie Witosz Cholewa i Maciej Górecki.

Egzamin był dość prosty, na pewno prostszy niż rok temu. Napisałem go w 30 minut, później jeszcze sprawdziłem go z trzy razy - relacjonował nam Witosz Cholewa.

Co było na egzaminie 8-klasisty z matematyki? Arkusz CKE, odpowiedzi

Witosz zapamiętał przede wszystkim zadanie, w którym trzeba było obliczyć objętość graniastosłupa. - Co było dość proste, choć było dużo liczenia - dodaje nastolatek, który lepiej niż w humanistycznych czuje się właśnie w przedmiotach ścisłych.

W zadaniu tym była podana siatka graniastosłupa i długość kilku boków. Trzeba było wyliczyć pole podstawy, następnie wysokość, a finalnie - objętość graniastosłupa.

W kolejnym zadaniu, które utkwiło w pamięci ósmoklasiście, było podane, że człowiek jadący autem wyruszył o godzinie 7.50, a dojechał do celu w 15 minut (o godz. 8.05). Zdający wiedzieli też, że przejechał 22,5 kilometra. Trzeba było obliczyć, z jaką prędkością poruszał się kierowca. - Piętnaście minut to jedna czwarta godziny. Trzeba było przemnożyć 22,5 km razy cztery. Wyszło 90 kilometrów – mówi Witosz Cholewa.

Ósmoklasista dodaje, że spodziewał się, iż na teście pojawi się największa wspólna wielokrotność i największy wspólny dzielnik. Powtórzył sobie tę część materiału - tymczasem takich pytań nie było.

Inni pytani przez nas krakowscy ósmoklasiści, Maciej Górecki z SP nr 8 i Kamil Rembisz z SP nr 40, najlepiej zapamiętali pierwsze zadanie testu. Zawierało ono wykres procentowy. Zadanie mówiło o tym, że uczniowie głosowali na różne kategorie filmów, m.in. na filmy przyrodnicze, fantastyczne, biograficzne – wykres pokazywał, ile procent osób lubi określone filmy. Wiadomo było też, że 5 procent głosujących nie ogląda żadnych filmów. W treści zadania podano też, że 5 procent głosujących to 4 osoby. Należało obliczyć sumę wszystkich głosujących osób (zdającym wyszło, że to 80), a także o ile osób więcej woli filmy np. fantastyczne od przyrodniczych.

Ogólnie dla mnie było to najprzyjemniejsze zadanie, bo było najprostsze - ocenia Maciej Górecki. - Nigdy tak zadowolony z matematyki nie wróciłem - wyznał też ósmoklasista, ucieszony, że tak dobrze mu poszło.

Dobrze poszło na egzaminie z matematyki również Kamilowi Rembiszowi. - Myślałem, że będzie trudniej i stresowałem się tym egzaminem, a chyba nie było po co się stresować - mówi nam. Kamil zrobił 18 z 19 zadań, z jakimi mierzyli się zdający - nie rozwiązał ostatniego, na objętość graniastosłupa. Zdawaniu towarzyszyły duże emocje. - I jak wyszedłem, to już w ogóle nie pamiętałem arkusza egzaminacyjnego - tłumaczy ósmoklasista, którego pytaliśmy o zapamiętane zadania.

Egzamin 8-klasisty 2022 MATEMATYKA. Dla niektórych to najbardziej wyczekiwany, a dla innych - najbardziej stresujący z trzech egzaminów, jakie zdają w tych dniach.

Test z matematyki trwał 100 minut. Uczniowie mieli do rozwiązania maksymalnie 23 zadania. Czy stanowiły duże wyzwanie? Przypomnijmy, że w samym Krakowie przekonało się o tym ok. 8,4 tys. młodych ludzi, którzy w tym roku przystępują do egzaminu ósmoklasisty. W całej Małopolsce zdających jest nieco ponad 45 tysięcy.

Egzaminy ósmoklasisty 2022. TERMINARZ

Termin główny w szkołach, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym to maj 2022 r. Oto szczegóły:

  • 24 maja 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego,
  • 25 maja 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki,
  • 26 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Na uczniów, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w wyżej wymienionych terminach, czekają testy w czerwcu, czyli w terminie dodatkowym:

  • 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego,
  • 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki,
  • 15 czerwca 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski