Egzamin ósmoklasisty 2020 od wtorku, a już w poniedziałek ruszyła rekrutacja do liceów. Trwa też matura

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty 2020 Konrad Kozłowski
Dodatkowe wejścia do szkoły, odpowiednio rozsunięte ławki, by zachować wymagany co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy zdającymi, środki dezynfekujące - te same wytyczne sanitarne, które obowiązują na trwających maturach, dotyczą też tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Ten pierwszy bardzo ważny test w swoim życiu będzie od wtorku zdawać w Krakowie prawie 5700 uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

Ósmoklasiści we wtorek o godz. 9 rano przystąpią do egzaminu z języka polskiego. W kolejne dwa dni czekają ich natomiast egzaminy z: matematyki oraz wybranego przez nich języka obcego.

- Oprócz uczniów, do egzaminów są gotowi także dyrektorzy krakowskich szkół, którzy w ostatnich tygodniach wprowadzili procedury pozwalające na organizację egzaminów z zachowaniem specjalnych środków bezpieczeństwa - podkreśla krakowski magistrat. Jak się okazuje, oprócz wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, cenne okazało się tu doświadczenie oraz wskazówki przekazywane przez dyrektorów krakowskich szkół ponadpodstawowych, w których od 8 czerwca trwają matury.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Krakowie, w budynku przy ul. Grochowej, wyliczone, wymierzone i odpowiednio ustawione ławki czekają na zdających już od ponad dwóch tygodni.

- Góra dwanaście dzieciaków może być w sali na egzaminie. Mamy w szkole jedną ósmą klasę, te 26 osób musiałam rozłożyć na trzy sale (gdyby nie pandemia, zajęte byłyby tylko dwie). Musieliśmy też zadbać o więcej komisji nadzorujących. Zdający będą wchodzić dwoma wejściami, sukcesywnie. Przed szkołą będziemy pilnować, żeby były zachowane dwa metry odległości między uczniami. Wszystko powinno się zacząć punktualnie – mówi nam Anna Igar-Makowska, wicedyrektor SP nr 8 w Krakowie.

Matura z lat 60. wieku minionego wydaje się egzotyczna. Zoba...

Uczniowie wcześniej zostali powiadomieni, w których salach piszą egzamin i którymi drzwiami wchodzą do szkoły.

Każdy ósmoklasista powinien na egzamin przynieść własny długopis, przyjść z legitymacją szkolną, może mieć też swoją butelkę wody, bo szkoły tym razem nie mogą jej zapewnić. Uczeń może zjawić się w szkole wyłącznie zdrowy.

- Przez trzy dni w szkole będzie pielęgniarka, zadbaliśmy o to zgodnie z wytycznymi, podobnie jak o pokój, gdzie można odizolować osobę, która miałaby na egzaminie niepokojące objawy. Ale oby nie był potrzebny – podkreśla dyr. Anna Igar-Makowska. Dyrektorka dodaje, że jeśli ktoś podczas pisania okazałby się chory, musi przerwać egzamin i podejść do niego w drugim terminie – w lipcu. Podkreśla też: - Chciałabym, żeby wszystko dobrze poszło i trzymam kciuki za moich uczniów.

Egzamin ósmoklasisty planowo miał się odbyć pod koniec kwietnia, a z powodu epidemii koronawirusa został przesunięty o ponad półtora miesiąca. Jak się dowiadujemy, ósmoklasistów nie ominął stres z tego powodu. - Byli przygotowani na kwiecień, a teraz część osób te nerwy zjadają na maksa – opowiada Anna Igar-Makowska.

- U niektórych wystąpiła obojętność, po prostu są zmęczeni całą tą sytuacją, nauką zdalną - słyszymy z kolei od Ewy Jaśkowiec, dyrektorki SP nr 10 w Krakowie. - Zmęczeni są tym sposobem nauki. Myślę, że po pierwszym czasie zachłyśnięcia się innością, teraz brakuje im wyjścia do szkoły, brakuje kolegów, kontaktów osobistych. To jest widoczne u wszystkich dzieci. Bezpośredni kontakt jest bardzo ważny, żadna platforma internetowa tego nie zastąpi - odkreśla dyrektorka.

Egzamin ósmoklasisty polski 2020 CKE: odpowiedzi, wyniki, ar...

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 31 lipca. Rok szkolny natomiast kończy się 26 czerwca i w wielu szkołach to własnie tylko ósmoklasiści uroczyście odbiorą tego dnia świadectwa i zostaną pożegnani. Pozostali uczniowie lub ich rodzice będą odbierać świadectwa bez kończącej rok akademii, pojedynczo. W jednych szkołach będzie się to działo w dniu zakończenia roku, do innych będzie można przychodzić po świadectwo do sekretariatu podczas wakacji, a nawet odebrać je dopiero we wrześniu.

W poniedziałek (15.06) rozpoczęła się z kolei rekrutacja do klas pierwszych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia (wnioski o przyjęcie do szkoły składa się do 10 lipca do godz. 15). Rekrutacja do szkół prowadzonych przez miasto Kraków jest realizowana z wykorzystaniem informatycznego systemu e-omikron. Z powodu epidemii również nabór do szkół na rok szkolny 2020/2021 będzie nieco inny niż zwykle - nie zostanie tym razem przeprowadzone postępowanie uzupełniające. W przypadku kandydatów, którzy nie zostaną przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym, o przyjęciu do szkoły będzie decydował jej dyrektor.

Przypomnijmy jeszcze, że w szkołach średnich wciąż trwają matury. W poniedziałek część maturzystów pisała egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a we wtorek odbędą się egzaminy z biologii i wiedzy o społeczeństwie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie