EGZAMIN ósmoklasisty 2021 CKE. Próbny test ósmoklasisty z j. polskiego. "Pan Tadeusz" i ks. Józef Tischner [ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI] 17.03.21

OPRAC.:
Marlena Hebda
Marlena Hebda
Próbny egzamin ósmoklasisty z j. polskiego CKE
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z językiem polskim, drugiego przystąpią do egzaminów z matematyki, a trzeciego zmierzą się z językiem obcym nowożytnym. Mamy już arkusze z zdaniami. Znalazły się w nich zadania dotyczące m.in. "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz tekstu "Człowiek" Józefa Tischnera. W pierwszym dniu próbnego egzaminu ósmoklasisty z CKE słyszymy opinie nauczycieli, że egzamin, jaki znalazł się w arkuszach, jest jednak trudny. Natomiast sami zdający twierdzą, że poradzili sobie bezproblemowo.

Egzamin ósmoklasisty 2021: uczniowie z tej próby generalnej egzaminu wychodzą zadowoleni.

- Według mnie ten próbny egzamin był prosty, łatwiejszy niż taki, który pisaliśmy wcześniej, przygotowany przez szkołę. Dwie godziny na napisanie całkowicie wystarczały, dałoby się nawet skończyć wcześniej - powiedziała nam Alicja Kurek ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie.

Na egzaminie z języka polskiego pojawiły się pytania dotyczące fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a także - przytoczonego - tekstu Józefa Tischnera "Człowiek". Inne z zadań brzmiało: "Zredaguj zaproszenie na otwarcie wystawy fotografii zorganizowanej pod hasłem Nasze małe i wielkie sukcesy. Zachęć koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów".

Na koniec zdający mieli wybrać jeden z podanych tematów i napisać wypracowanie. Należało się w nim odwołać do wybranej lektury obowiązkowej. Do wyboru była rozprawka, w której zdający miał rozważyć trafność stwierdzenia: "W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych", oraz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, "który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko".

Franciszek Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach Małych wyszedł z egzaminu "jak najbardziej zadowolony".

- Był stosunkowo łatwy, nie sprawił mi większej trudności. Oczywiście przygotowywałem się przed egzaminem. Nie przeraził mnie "Pan Tadeusz", który pojawił się w zadaniach - jest jedną z ważniejszych lektur, epopeją narodową, a to motywuje do przeczytania i przygotowania się z niego - mówił nam Franciszek.

Jeśli chodzi o wypracowanie, uczeń SP 153 wybrał rozprawkę, o której mówi, że je bliższa jego sercu. W tym wypracowaniu odwołał się do

 • "Kamieni na szaniec",
 • "Reduty Ordona"
 • i "Śmierci pułkownika"

.
Dzięki próbnemu egzaminowi ósmoklasista wie, że musi jeszcze przed właściwym egzaminem skupić się na gramatyce czy przypomnieć sobie różne zasady ortografii i interpunkcji.

- To są bardziej szczegóły, ale mogą kosztować punkty, które mogą zaważyć na ostatecznym wyniku - zaznacza Franciszek.

 • Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 odbędzie się już w środę, 17 marca.
 • Na napisanie egzaminu uczniowie będą mieć 120 minut.
 • Aby napisać egzamin na wysoką liczbę punktów, należy zapoznać się z lekturami obowiązkowymi - ich znajomość jest kluczowa do odpowiedniego wypełnienia zadań w arkuszu egzaminacyjnym, a także napisania wypracowania.
 • Do lektur obowiązkowych do tegorocznego egzaminu należą między innymi: "Kamienie na szaniec", "Mały Książę" i "Zemsta".

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co było? Sprawdź arkusz z pytaniami!

EGZAMIN ósmoklasisty 2021 CKE. Próbny test ósmoklasisty z j....

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku Waszej przygody ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które powinniście zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umiecie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potraficie interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Polecamy zapoznanie się z arkuszem egzaminu ósmoklasisty z zeszłego roku. Przerobienie ich od początku pomoże z oswojeniem się z formą egzaminu, a także umożliwi przećwiczenie wszystkich sprawdzanych na egzaminie umiejętności.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - polski. Co było w zeszłym roku na egzaminie?

Zeszłoroczny egzamin ósmoklasisty z polskiego odbył się w czerwcu. Na egzaminie w pierwszej części arkusza pojawił się fragment dzieła "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu.

 • Zadania polegały między innymi na ułożeniu w odpowiedniej kolejności zdań, stwierdzeniu, czy podane zdania są fałszywe, czy prawdziwe i napisaniu krótkich odpowiedzi na zadane pytania.
 • Jednym z nich było na przykład sformułowanie argumentu potwierdzającego tezę, że "Petroniusz był skutecznym mówcą".

Kolejno uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem "Artysta" (którego tytuł musieli najpierw odgadnąć na podstawie swojej wiedzy), a następnie z fragmentem artykułu Małgorzaty Smoczyńskiej "Życie z pasją".

Egzamin ósmoklasisty - wypracowanie. Jak napisać wypracowanie?

Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

 • Przemówienie, w którym zdający miał przekonać swoich słuchaczy, że książki są źródłem mądrości.
 • Opowiadanie, którego głównym tematem miało być spotkanie z bohaterem lektury, który nauczył ucznia czegoś ważnego.

Oba tematy wypracowań miały dowodzić znajomości przez ucznia wybranej przez niego lektury obowiązkowej. Oznacza to, że aby dobrze napisać wypracowanie, przed egzaminem warto zapoznać się ze wszystkimi lekturami, których znajomość jest wymagana - poznać najważniejsze wątki, motywy, sylwetki bohaterów. Aktualna lista lektur obowiązkowych przedstawia się następująco:

 • Aleksander Fredro, Zemsta
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów
 • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
 • Ignacy Krasicki, Żona modna
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, wybrany utwór z cyklu Sonety Krymskie, Pan Tadeusz
 • Antonie de Saint-Exupery, Mały Książę
 • Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis, Latarnik
 • Juliusz Słowacki, Balladyna
 • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
 • Sławomir Mrożek, Artysta
 • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż).

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co trzeba wiedzieć? Na co się przygotować? Podstawowe informacje

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego jest podzielony na dwie części.

 • W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi może być tekstem naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym.
 • Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie. Wypowiedź pisemna jest najważniejszym elementem testu z polskiego – można za nie otrzymać aż 20 punktów, zatem dobrze się do niego przyłożyć. Cały test nie może mieć więcej niż 26 zadań. Czas przeznaczony na jego napisanie to 120 minut.

Na egzamin trzeba zabrać ze sobą pióro lub długopis w kolorze czarnym. Pamiętajcie, że inne kolory są zakazane!

Powodzenia!

Próbny egzamin ósmoklasisty z polskiego. Arkusz CKE

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie