Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 – jakie rodzaje zadań i lektury znajdą się w arkuszu? Wymagania egzaminacyjne

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego już w maju. Jakie zagadnienia warto sobie przypomnieć?
Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego już w maju. Jakie zagadnienia warto sobie przypomnieć? Andrzej Banas
Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w maju. Chociaż czasu jest jeszcze dość dużo, warto wcześniej rozpocząć przygotowania. Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego 2024: lektury obowiązkowe, typy zadań, które mogą znaleźć się w arkuszu i pewniaki egzaminacyjne. Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty 2024? Przypominamy również, kiedy jest egzamin.

Spis treści

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2024? Ważne daty

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE w tym roku odbędzie się on w następujących terminach:

Kiedy będzie egzamin ósmoklasisty 2024? Podajemy daty:

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się 14 maja 2024 o godz. 9.00 i będzie trwał do godz. 11.00. Uczniowie mają więc 120 minut na rozwiązanie zadań.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części:

Pierwsza to zadania odnoszące się do podanych fragmentów tekstów: literackiego oraz nieliterackiego (np. naukowego, popularnonaukowego, publicystycznego). W tej części mogą pojawiać się również zadania sprawdzające wiedzę językową (np. odnoszące się do przysłów czy frazeologizmów oraz poprawność interpunkcyjną i ortograficzną), a także ikoniczne. Uczniowie piszą również krótszą wypowiedź pisemną.

Druga część to dłuższa wypowiedź pisemna, którą uczeń pisze samodzielnie. Zdający mają do wyboru dwa tematy wypracowań: jedno o charakterze twórczym (opowiadanie), a drugie – odtwórczym (rozprawka).

Warto przypomnieć, że w 2024 roku egzamin ostatni raz oparty jest na okrojonych wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. Uczniowie za całkowicie poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów (25 za pierwszą część egzaminu oraz 20 za drugą). Ponadto w wypracowaniu mogą odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej, pisząc rozprawkę lub opowiadanie.

Wymagania egzaminacyjne na egzaminie ósmoklasisty 2024 znajdują się na stronie cke.gov.pl.

Jakie zadania pojawią się na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Zanim przystąpi się do egzaminu ósmoklasisty, warto zapoznać się z tzw. pewniakami egzaminacyjnymi. Typy zadań, które z pewnością pojawią się na egzaminie to:

 • zadania zamknięte, w których uczeń musi zaznaczyć poprawną odpowiedź (np. zadania ABCD lub zadania prawda-fałsz);
 • zadania otwarte, gdzie uczeń musi uzupełnić luki;
 • zadania otwarte wymagające napisania krótszej wypowiedzi pisemnej;
 • zadanie otwarte wymagające napisania wypracowania.

Bardzo często pojawia się zadanie, w którym uczeń na podstawie plakatu czy grafiki musi wychwycić, jakie elementy odnoszą się do danej lektury obowiązkowej. Najczęściej w formie zadań zamkniętych sprawdzana jest też wiedza dotycząca ortografii, interpunkcji, leksyki czy składni. Oprócz dłużej wypowiedzi pisemnej (rozprawka/opowiadanie), uczeń najprawdopodobniej będzie musiał stworzyć także krótszą wypowiedź (np. zaproszenie, ogłoszenie, opis postaci, przedmiotu, krajobrazu czy stworzyć prostą notatkę).

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty 2024

Przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego warto zapoznać się z lekturami obowiązkowymi 2024. Do jednej z nich należy odwołać się w trakcie pisania wypracowania, ponadto tekst literacki, znajdujący się w arkuszach z ubiegłych lat zawsze był fragmentem jednej z lektur obowiązkowych.

Oto lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024:

 • Charles Dickens - „Opowieść wigilijna”
 • Aleksander Fredro - „Zemsta”
 • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński - „Kamienie na szaniec”
 • Adam Mickiewicz - „Reduta Ordona”
 • Adam Mickiewicz - „Śmierć Pułkownika”
 • Adam Mickiewicz - „Świtezianka”
 • Adam Mickiewicz - „Dziady część II”
 • Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz” (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry - „Mały Książę”
 • Henryk Sienkiewicz - „Quo vadis”
 • Henryk Sienkiewicz - „Latarnik”
 • Juliusz Słowacki - „Balladyna”
 • wiersze wybranych poetów.

Czego spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Nie wiadomo jeszcze, jaka lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2024. Warto zapoznać się z arkuszami z poprzednich lat i sprawdzić, które utwory były dotychczas:

Na egzaminie nie było jeszcze takich lektur jak: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, „Dziady cz. II” Mickiewicza czy „Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Można więc przypuszczać, że w 2024 roku pojawi się któraś z nich. Zwróćmy uwagę, że lektury mogą się powtarzać, nie da się więc wykluczyć, że w arkuszu mogą pojawić się utwory takie jak „Zemsta” czy „Quo vadis”.

Oprócz lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty 2024 dobrze jest powtórzyć sobie także tzw. zagadnienia językowe, czyli ortografię, interpunkcję oraz gramatykę. Dobrą metodą przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego jest rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych, które pojawiły się dotychczas na egzaminie. Nauczyciele języka polskiego przygotowują również materiały pomocne w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty. Warto wykorzystać je podczas nauki do testu.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego? Zadania powtórkowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2024 – jakie rodzaje zadań i lektury znajdą się w arkuszu? Wymagania egzaminacyjne - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski