EKG 2021. W Katowicach w MCK we wrześniu będzie 13. Europejski Kongres Gospodarczy EEC. Stacjonarnie, ale z limitami. Nowe zasady i tematy

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Zdjęcia z pandemicznego kongresu w 2020 roku. W tym roku też będą ograniczenia
Zdjęcia z pandemicznego kongresu w 2020 roku. W tym roku też będą ograniczenia Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Sto debat, trzy dni, pandemiczna tematyka, sesje w internecie i reżim sanitarny. 13. kongres EKG w Katowicach zaplanowano na 22 - 22 września 2021 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Zarówno forma kongresu, jak i tematyka, zdeterminowana jest przez pandemię. Jeśli chodzi o formę - debaty mają odbywać się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, będą paneliści i ograniczona liczba uczestników. Jeśli chodzi o tematykę - będzie mowa o odbudowie gospodarki, konsumentach po pandemii, cyfryzacji i automatyzacji, ryzyku, wynikającym z inwestycji związanych z Polskim ładem, i oczywiście - o transformacji oraz postrzeganiu Śląska i regionu.

EKG 2021 w Katowicach we wrześniu 2021 (20 -22) to ponad sto debat, kilkanaście bloków tematycznych, trzy dni wypełnione dyskusjami, prezentacjami, spotkaniami, wymianą doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów i przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki. To już 13. edycja największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (EEC – European Economic Congress) - piszą organizatorzy.

Liczba uczestników będzie jednak ograniczona. - Kubatura obiektu pozwala na zachowanie pandemicznych norm bezpieczeństwa i duży komfort dla uczestników - mówią organizatorzy.

Tematyka EKG 2021 w Katowicach
Czas odbudowy w gospodarce, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze po pandemii, cyfryzacja, obywatel i konsument w czasach nowej normalności – to wybrane z głównych nurtów tematycznych tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzeniu towarzyszą również kolejne edycje konkursów Start-up Challenge 2021, Top Inwestycje Komunalne oraz rankingu Inwestor bez Granic.

Od pierwszej edycji wydarzenia w 2009 roku, zakres tematyczny Europejskiego Kongresu Gospodarczego powstaje w dialogu z partnerami, ekspertami i uczestnikami. Członkowie Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021 na spotkaniu 9 lipca br. ustalali szczegóły debat i zagadnienia, które poruszane będą we wrześniu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Zobacz zdjęcia

– Kongres w Katowicach charakteryzowała od jego pierwszej edycji niezależność i otwartość. Chcemy, by był miejscem dialogu o sprawach ważnych z dobrym efektem dla regionu, Polski i Europy – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
– Będziemy wdrażać nowe formy przekazu. Sesje pełne dynamicznych rozmów i obfitujące w wymiany opinii będzie można obejrzeć także w internecie. Chcemy, żeby w trakcie naszego spotkania swobodnie i głośno wybrzmiewały różne stanowiska – dodaje.

– Po pandemii ważny będzie człowiek. Biznes musi sobie odpowiedzieć na pytania, czego oczekuje, jak się zachowuje, na co będzie pozwalał, bo to może być inny człowiek niż przed pandemią. Wszyscy jesteśmy konsumentami, a biznes musi się dowiedzieć, jacy dokładnie będziemy po pandemii – mówi Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nie przeocz

– Ważnym tematem w najbliższym czasie będzie przygotowanie ludzi na nową rzeczywistość. Ta nowa rzeczywistość, która zrodziła się poprzez pandemię, będzie inna. Wrócimy do realnych spotkań, jednak wzbudzone oczekiwania pracowników, pracodawców czy studentów, nie pozwolą nam wrócić do rzeczywistości, którą znamy. Jesteśmy świadkami, kiedy cyfryzacja i automatyzacja stają się osią działań naszej każdej aktywności – zauważyła Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

– Śląsk potrzebuje strategii aktywnych. Ten region jest kapitałem dla Polski i polskiego przemysłu. Osobiście irytuję się, kiedy słyszę dyskusję, że Śląsk jest problemem, że trzeba go ratować. Należy wyeksponować możliwości, które tu są. Dla niektórych górnicy to osoby z kilofami a tymczasem to ludzie, którzy obsługują automatyczne urządzenia i maja ogromną kulturę organizacyjną. Poza tym, oni są. A pracowników zaczyna nam brakować – ocenia Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Przed nami wielkie wyzwania dotyczące transformacji. Należy się zastanowić, na jakim przemyśle ma się opierać Śląsk. Być może nie musi to być przemysł tradycyjny, może to być nauka. Rozmawiamy z uczelniami o takim skoku jakościowym, żeby dla stolicy aglomeracji zbudować „drugą nogę”. Mamy już strefę kultury a teraz czas na strefę nauki. To mogłoby być motorem dla całego regionu –zapowiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– W efekcie działania Programu Inwestycji Strategicznych przewidzianego w Polskim Ładzie na rynku może się szybko pojawić 20 mld zł, przy rocznych inwestycjach polskich samorządów w kwocie około 40 mld zł. Obawiamy się, że wpłynie to negatywnie na ceny materiałów i usług budowlanych i na ożywienie gospodarki w ogóle – zaznaczył Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

W trakcie XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabraknie także tematów, jak jak odnawialne źródła energii, offshore, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Agenda największego spotkania biznesowego Europy Centralnej zawsze obejmuje wachlarz tematów gospodarczych w ich społecznym i politycznym kontekście.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: EKG 2021. W Katowicach w MCK we wrześniu będzie 13. Europejski Kongres Gospodarczy EEC. Stacjonarnie, ale z limitami. Nowe zasady i tematy - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie