Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekodebata. By nasze rzeki były czystsze... [ZDJĘCIA]

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Ekologia. „Ekodebaty - jak dbać o czystą Małopolskę?” - to projekt, w ramach którego w naszej redakcji zorganizowaliśmy cykl debat. Wczoraj odbyła się trzecia z nich.

Projekt ten jest realizowany przez Fundację Aktywna Małopolska, a dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Nasza wczorajsza debata - trzecia z cyklu - była poświęcona problematyce czystości wód (dwie wcześniejsze dotyczyły jakości powietrza i gospodarki odpadami). Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele WFOŚiGW, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Polskiej Akademii Nauk, a także ekolodzy i nauczyciele.

Nasi goście dyskutowali m.in. o jakości wody w małopolskich rzekach, a ta - niestety - nie jest najlepsza. - Z naszych badań wynika, że ponad połowa z nich nie spełnia kryteriów, a w najniższych klasach czystości: 4 i 5 (czyli słabej i złej) jest ponad jedna czwarta naszych wód - podał Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora ochrony środowiska. Przyznał jednocześnie, że dominującym źródłem zanieczyszczeń wód w naszym województwie są ścieki komunalne. - To skutek tego, że samorządy nie realizują programów oczyszczania ścieków - dodał przedstawiciel WIOŚ.

Wiceprezes WFOŚiGW Józef Kała zwrócił jednak uwagę, że w Małopolsce zrobiono w ostatnich latach wiele, jeśli chodzi o budowę sieci kanalizacyjnej. - Widać, że dużo się w tej dziedzinie zmienia na lepsze, zwłaszcza na wsiach. Rośnie też świadomość społeczna - podkreślił. - Jeszcze w 2003 r. mieliśmy w województwie 5 tys. km sieci kanalizacyjnej, a teraz mamy 14 tys. km - dodała Elżbieta Łojan-Tomal, kierownik zespołu gospodarki wodnej w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim.

Uczestnicy naszej debaty podkreślali również znaczenie edukacji ekologicznej. - O ile dużo jest działań tego typu w dziedzinie jakości powietrza czy gospodarki odpadami, to już o wodzie nie mówi się wiele - przyznała Iwona Rybicka-Korba, nauczycielka z krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 3.

Dlatego efektem naszych debat będą nie tylko specjalne dodatki dołączane do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, ale także konspekty lekcji dla uczniów szkół podstawowych w Małopolsce.

W ramach projektu „Ekodebaty - jak dbać o czystą Małopolskę?” planujemy jeszcze jedną debatę: na temat rekultywacji miejsc zdegradowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski