Ekodebata - jak zadbać o czystą Małopolskę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ekodebata - jak zadbać o czystą Małopolskę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Paulina Szymczewska

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ekodebata - jak zadbać o czystą Małopolskę [WIDEO, ZDJĘCIA]
1/19
przejdź do galerii

©fot. Joanna Urbaniec

„Ekodebaty - jak dbać o czystą Małopolskę?” - to tytuł projektu, który jest realizowany przez Fundację Aktywna Małopolska, a dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W jego ramach zorganizowaliśmy w naszej redakcji cykl debat.
Pierwsza z nich odbyła się wczoraj i była poświęcona problematyce smogu. Wzięli w niej udział przedstawiciele WFOŚiGW z prezes Małgorzatą Mrugałą, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i AGH, a także miejscy aktywiści, ekolodzy i nauczyciele.


Autor: Joanna Urbaniec

Debatę zdominowały kwestie związane z niską emisją i wymianą pieców węglowych.
WFOŚiGW wywalczył dla Małopolski dużo pieniędzy na ten cel, ale nawet największe kwoty niewiele pomogą, jeśli wymiany pieców nie połączy się z termomodernizacją budynków i jeśli rząd nie wprowadzi norm dla paliw i kotłów. - Teraz ludzie palą, czym chcą - zauważył Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Uczestnicy debaty wskazywali też, że na zanieczyszczenie powietrza coraz większy wpływ ma komunikacja. Dlatego należy nie tylko likwidować piece, ale i wprowadzać ograniczenia dla aut. Niezwykle istotną kwestią jest także edukacja. W szkołach wciąż jednak za mało mówi się o problemie smogu. Brakuje dobrych programów i podręczników. Dlatego efektem naszych debat będą nie tylko specjalne dodatki dołączane do „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, ale także konspekty lekcji dla uczniów małopolskich podstawówek.

W ramach projektu „Ekodebaty - jak dbać o czystą Małopolskę?” planujemy jeszcze trzy spotkania: na temat segregacji śmieci, czystości wód i rekultywacji miejsc zdegradowanych.

Gminy w Małopolsce nawet nie zaczęły zwalczać smogu

Współorganizatorem debaty jest Fundacja „Aktywna Małopolska”Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
I wesoło i wkoło i jeszcze raz!

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Czyi problem trucia Krakowa przez hutę nie istnieje.
Władze, które problem zamiatają pod dywan, zafundowały (za pieniądze z naszej kieszeni) kolejną "debatę" o piecach węglowych i spalinach...rozwiń całość

Czyi problem trucia Krakowa przez hutę nie istnieje.
Władze, które problem zamiatają pod dywan, zafundowały (za pieniądze z naszej kieszeni) kolejną "debatę" o piecach węglowych i spalinach samochodowych.
Ciekawe, ile kosztuje nas taki "projekt" polegający na rozmowie przy stoliku grupki osób mieszczacych się na jednym zdjęciu?zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo