EkoHERO 2021. Gmina Gołcza: Ekologia to nasz obowiązek!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Gmina Gołcza zajęła 1. miejsce w Plebiscycie EkoHERO w kategorii gmin do 15 tys. mieszkańców
Gmina Gołcza zajęła 1. miejsce w Plebiscycie EkoHERO w kategorii gmin do 15 tys. mieszkańców UG Gołcza
Udostępnij:
Wymiana starych kotłów węglowych, montaż czujników jakości powietrza, instalacja pomp ciepła i fotowoltaiki w budynkach gminnych. To tylko niektóre z proekologicznych działań, realizowanych w gminie Gołcza, która należy do grona laureatów naszego plebiscytu EkoHERO.
Nagrodę dla Gminy Gołcza z rąk red. naczelnego Wojciecha Muchy odbiera wójt Gminy Gołcza, Lesław Blacha
Nagrodę dla Gminy Gołcza z rąk red. naczelnego Wojciecha Muchy odbiera wójt Gminy Gołcza, Lesław Blacha Anna Kaczmarz

Jak mówi Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza, trzeba zadbać, by mieszkańcy żyli w coraz lepszych warunkach. - Dbałość o środowisko naturalne i racjonalne gospodarowanie odpadami to nasz obowiązek jako włodarzy gminy - dodaje.

Gmina Gołcza zajęła 1. miejsce w Plebiscycie EkoHERO w kategorii gmin do 15 tys. mieszkańców
Gmina Gołcza zajęła 1. miejsce w Plebiscycie EkoHERO w kategorii gmin do 15 tys. mieszkańców UG Gołcza

Ekologiczne pozbywanie się odpadów w Gołczy jest już możliwe, a to dzięki temu, że w 2021 r., wybudowano nowoczesny i funkcjonalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Gmina liczy na to, że inwestycja ta ograniczy, a docelowo zlikwiduje problem dzikich wysypisk. Z terenu gminy usunięto też elementy zawierających azbest.

Gmina Gołcza wystarała się o prawie milion złotych na budowę indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków oraz przebudowę sieci wodociągowej Adamowice-Szreniawa-Przybysławice.

Wielkanoc
Wielkanoc UG Gołcza

Uruchomiono procedury zmierzające do ograniczenia tzw. niskiej emisji. Działania gminy koncentrują się m.in. na wdrażaniu Programu ochrony powietrza, mobilizowaniu mieszkańców do korzystania ze środków wsparcia na wymianę kotłów na paliwo stałe lub termomodernizację swoich domów, prowadzeniu działań informacyjnych i edukacyjnych wśród mieszkańców. Najważniejsze, ze gmina zapewnia bezpośrednią pomoc doradczą w zakresie wymiany źródła ciepła i termomodernizacji.

Czaple Wielkie
Czaple Wielkie UG Gołcza

Prowadzony jest tutaj monitoring jakości powietrza. Gmina jednocześnie udziela wszechstronnej pomocy mieszkańcom w procedurze składania wniosku do programu „Czyste Powietrze”. W ramach mobilnego punktu konsultacyjnego Programu Czyste Powietrze, pomagano mieszkańcom, udzielając informacji o programie. Osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, zaoferowano wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie i pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania.

Cieplice
Cieplice UG Gołcza

Wymiana starych kotłów, montaż instalacji OZE, w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także ekologicznych kotłów na biomasę, a także termomodernizacja budynków - nie ulega wątpliwości, że takie działania mają olbrzymi wpływ na poprawę jakości powietrza i przyniosą pozytywne skutki dla mieszkańców gmin biorących udział w przedsięwzięciu. Montaż 155 instalacji fotowoltaicznych oraz 103 instalacji solarnych, to nie byle co! Dzięki temu, już co piąte gospodarstwo na terenie gminy jest wyposażone w urządzenia, produkujące energię ze źródeł odnawialnych.

Chobędza
Chobędza UG Gołcza

W związku z planowaną rozbudową sieci gazowej na terenie gminy Gołcza opracowana została dokumentacja projektowo-kosztorysowa na przebudowę kotłowni węglowych na gazowe w budynkach użyteczności publicznej, tj. w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy oraz Urzędzie Gminy w Gołczy. Oczywiście, zainteresowani mieszkańcy także będą mogli starać się o podłączenie do sieci gazowej. Inwestor doprowadzi gaz do granicy działek. Na podstawie przeprowadzonych ankiet, wiadomo, że zainteresowanie jest duże.

Gmina Gołcza wykazała imponującą skuteczność w pozyskiwaniu funduszy na modernizacyjne projekty infrastrukturalne i osiągnięcia w realizacji m.in. projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.

EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...

ORGANIZATOR PLEBISCYTU

__________

PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU

__________

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie