MKTG SR - pasek na kartach artykułów

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wszystko zaczęło się prawie 20 lata temu, kiedy to z inspiracji ks. Andrzeja Augustyńskiego powołano fundację, która obrała sobie za cel m.in. wspieranie działalności wychowawczej i charytatywnej, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz integrację społeczną. Fundacja Demos działa i jest skuteczna. Teraz Demos zdobył kolejną nagrodę w Plebiscycie EkoHERO Małopolski 2021.
Ks. Andrzej Augustyński na gali EkoHERO 2021: Fundacja Demos działa i jest skuteczna
Ks. Andrzej Augustyński na gali EkoHERO 2021: Fundacja Demos działa i jest skuteczna Anna Kaczmarz

Fundacja Demos to polska organizacja non-profit. Organizacja skupia się na tworzeniu infrastruktury na cele społeczne, promuje dbałość o przyrodę, aktywizuje wspólnotę lokalną oraz realizuje projekty na rzecz przywracania pamięci o zapomnianych liderach (np. Jan Wnęk, red. Zygmunt Augustyński). W Odporyszowie koło Żabna (północna część powiatu tarnowskiego) stworzyła, w zgodzie z przyrodą, niezwykłe miejsce, służące dzieciom i społeczności.

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko
Fundacja Demos

„Demos-Jestem częścią świata”, czyli pozarządowa inicjatywa Fundacji Demos w Odporyszowie, zrealizowana wyłącznie dzięki wsparciu sponsorów i prywatnych darczyńców, to rekultywacja terenu o powierzchni 10 ha na i wybudowanie wielofunkcyjnego kompleksu, na który składają się: Dom Dziecka i placówka dzienna, dla ponad 120 wychowanków z zapleczem sportowym oraz Centrum Sportów Konnych. To się udało, i to jak!

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko
Fundacja Demos

Zbudowano nie tylko nowoczesny obiekt wyposażając go w zewnętrzne boiska, plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu, ale i drogi do jazdy na rowerach i rolkach, ścieżki spacerowe, jednocześnie dbając o przyrodę i porządkując tereny zielone.

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko
Fundacja Demos

Na rozległym terenie fundacja stale pielęgnuje drzewostan, prowadzi i dba o sad, liczący sobie – bagatela! - ok. 200 drzew i krzewów owocowych. Założono też ogródki warzywno-ziołowe. Na budynkach zaś powstają zielone dachy.

Rekultywowano tereny pod powstałe pastwiska, padoki, łąki i wyczyszczono przepusty wodne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż organizacja odzyskuje wodę poprzez założenie zbiorników na wodę deszczową o pojemności 50 tys. litrów. Zbudowano elektrownię fotowoltaiczną o mocy 100 kW, zasilającą obiekty użytkowe. Zadbano także o segregację odpadów.

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko
Fundacja Demos

Jak mówi ks. Augustyński, „potrzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko”. Fundacja Demos tworzy miejsca edukacji dzieci, także w zakresie ochrony przyrody, prowadząc z partnerską organizacją SIEMACHA placówki dla dzieci. Co istotne, fundacja stworzyła wychowankom środowisko codziennego kontaktu z przyrodą i troski o zwierzęta (a jest o kogo dbać, bowiem w Centrum Sportów Konnych jest 14 koni, a także psy i koty). W ramach pracowni stolarskiej, wychowankowie przygotowują budki lęgowe dla ptaków i domki dla jeży, instalowane później w różnych zakątkach Polski. Dzieci nie tylko uprawiają ogródki i opiekują się roślinami, ale mogą udzielać się i realizować w szlachetnej sztuce pszczelarstwa. Pasieką składającą się z kilkunastu uli, zajmują się wychowankowie pod okiem pszczelarza. Powstaje miód, a z wosku pszczelego - świece i naturalne kosmetyki.

EkoHERO 2021. Potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko
Fundacja Demos

Fundacja Demos realizuje tematyczne wydarzenia dla wychowanków i społeczności lokalnej. Cieszący się dużą popularnością Festiwal Cztery Żywioły to projekt o tematyce eko; w otoczeniu pięknej przyrody podpowiada się, jak dbać o powietrze, jak wygląda proces filtrowania wody i jak ją oszczędzać, dlaczego sadzić rośliny, czy jak segregować śmieci. Regularne akcje sprzątania okolicy, inspirowane przez Fundację, dają efekty w postaci zebranych wielu worków odpadów, także wielkogabarytowych.

EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...

ORGANIZATOR PLEBISCYTU

__________

PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU

__________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski