Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkoHero 2022. EkoMałopolska to nieprzebrane pokłady kreatywności

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
- Jestem dumny z mieszkańców naszego regionu - mówi wicemarszałek Józef Gawron
- Jestem dumny z mieszkańców naszego regionu - mówi wicemarszałek Józef Gawron UMWM
EkoHero 2022. Podsumowujemy konkurs w rozmowie z wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego JÓZEFEM GAWRONEM.

Znamy już wyniki kolejnej edycji plebiscytu EkoHERO Małopolski 2022. Możemy być dumni z Małopolan?

Tegoroczna edycja konkursu EkoHero Małopolski była pod każdym względem wyjątkowa. Otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń we wszystkich kategoriach plebiscytu, i są to zgłoszenia bardzo różnorodne, często świadczące o ogromnym potencjale lokalnych społeczności, gmin i firm. Trzecia edycja dostarczyła nam również wielu inspiracji i pomysłów na przyszłość. Pokazała, jak przenikliwie postrzegają przyszłość regionu sami mieszkańcy. Małopolska to nasz wspólny dom i wszyscy mamy poczucie, że powinniśmy o niego razem zadbać.

Czy to oznacza stale rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców naszego regionu?

Nie sposób inaczej zinterpretować tak dużego zainteresowania tegorocznym plebiscytem. Co więcej, Małopolanie nie tylko chcą, ale stają się eko. Spójrzmy choćby na liczbę inicjatyw, jakie mieszkańcy co roku zgłaszają do Otwartego Konkursu Ofert, dedykowanego edukacji ekologicznej czy wydarzenia prośrodowiskowe finansowane przez Województwo Małopolskie w trybie małych grantów. Dlatego nieprzypadkowo jedną z kategorii naszego wspólnego plebiscytu EkoHero jest Eko Inicjatywa.

Plebiscyt EkoHERO organizują „Gazeta Krakowska” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim. Przypomnijmy, jaka jest jego idea.

Plebiscyt ma służyć nagłośnieniu i promocji inicjatyw wpisujących się w strategię ekologiczną Województwa Małopolskiego. Do udziału zaprosiliśmy gminy i firmy, które realizują programy na rzecz środowiska oraz tych mieszkańców, którzy podejmują inicjatywy ekologiczne. Wyróżnieni przez kapitułę, oprócz statuetki i dyplomu, będą mogli zaprezentować się w specjalnym dodatku do Gazety Krakowskiej, a więc ich działalność zostanie nagłośniona. Dzięki temu działania zaprezentowane w plebiscycie stają się inspiracją dla kolejnych gmin, firm i mieszkańców Małopolski. Jeśli tak będzie, za kilka lat będziemy żyli w zdrowym, zielonym regionie.

Gminy, które wygrały w naszej akcji, śmiało można określić jako ekoliderów. Coraz powszechniej wiadomo, że plebiscyt EkoHero Małopolski jest świetną okazją do promocji gminy - może to przekona innych?

Ani wielkość gminy, ani wysokość kapitału jednostki samorządowej nie predestynuje do sukcesu w działaniach proekologicznych. I odwrotnie, nawet najmniejsza organizacja ma możliwości zaangażowania się w inwestycje i inicjatywy przyjazne środowisku. Wszyscy mają równe szanse! Gminnym Eko Hero można zostać w trzech kategoriach - gmin najmniejszych do 15 tys. mieszkańców, do 30 tys. mieszkańców i powyżej 30 tys. mieszkańców.

Naprawdę warto było zgłosić swoje działania - w ten sposób możemy pozytywnie wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie, a równocześnie pokazać się od najlepszej strony. Wiedzą o tym samorządy, które są już z nami kolejny raz, wśród nich choćby gmina Wielka Wieś czy Gnojnik. A tytuł gminy Eko Hero w tym roku zdobyła po raz drugi Skawina!

Mieszkańcy Małopolski chcą być eko, a województwo ma ambicje, aby stać się regionem ekologicznym. A czy takie same cele mają małopolskie firmy? Czy opłaca się być eko?

Na to pytanie odpowiedź znają chyba najlepiej same przedsiębiorstwa. I wnioskując z przesłanych zgłoszeń, reakcja będzie twierdząca. Dla wielu podmiotów produkowanie w sposób przyjazdy środowisku i oferowanie ekologicznych produktów jest wpisane w filozofię firmy, jest jej znakiem firmowym i ważnym wyróżnikiem na tle konkurencji. Firma, która kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, dobór ekologicznych materiałów i inwestycje w technologie przyjazne środowisku, a ponadto stale doskonali produkty, aby były nie tylko innowacyjne i komfortowe dla klientów, ale także bezpieczne i energooszczędne, z pewnością zyska wielu stałych klientów. Coraz więcej osób docenia odpowiedzialne podejście do biznesu, a bycie proekologicznym to jeden z najlepszych sposobów na realizację tego podejścia.

Mamy wiele pomysłów, ciekawych inicjatyw i zdolnych aktywistów. Jak Pan ocenia lokalne inicjatywy?

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że w lokalnych społecznościach drzemią nieprzebrane pokłady kreatywności. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce w kategorii EkoInicjatywa zdobył projekt Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski - zakrojona na dużą skalę inwestycja w odnawialne źródła energii, w ramach której powstaje blisko 6 tys. instalacji OZE (instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła) w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej w 31 gminach, a liderem projektu jest Stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa. W tej samej kategorii kapituła wyróżniła jednak dwa znacznie skromniejsze, ale nie mniej istotne projekty: ogrody deszczowe w Krakowie oraz projekt 50/50 - metodę prowadzącą do ograniczenia zużycia energii w szkołach. Chciałbym zwrócić uwagę zwłaszcza na tą ostatnią inicjatywę, realizowaną w szkole podstawowej w Gruszowie (gmina Raciechowice). Polega ona na realizacji dwustronnych działań (samorząd i placówka szkolna), zmierzających do faktycznych oszczędności w zużyciu energii w szkole. Połowa zaoszczędzonej kwoty za energię wraca do konkretnej placówki i ta decyduje, na jaki cel chce ją spożytkować. Zaś uczniowie w praktyce uczą się racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska.

Działamy więc wspólnie! W jaki sposób Samorząd Małopolski wspiera gminy i mieszkańców w realizacji ekoinicjatyw?

Kluczem do sukcesu jest edukacja mieszkańców i zachęcanie do aktywnego udziału w proekologicznych działaniach. W ten sposób propozycje gmin czy aktywistów padają na podatny grunt i spotykają się z zainteresowaniem i wsparciem. Aby ułatwić tego typu aktywność, Zarząd Województwa Małopolskiego ogłasza Otwarte Konkursy Ofert dla instytucji pożytku publicznego na dofinansowanie działań proekologicznych, a na wydarzenia związane z edukacją ekologiczną można uzyskać dotację w trybie małych grantów.

Województwo Małopolskie od lat realizuje szereg działań budujących świadomość i kształtujących prośrodowiskowe nawyki mieszkańców, m.in. w ramach projektu EkoMałopolska.

Co roku odbywają się kampanie społeczne zwracające uwagę na m.in. problem śmieci pozostawianych w lasach i przy szlakach turystycznych, połączone z akcjami edukacyjnymi

Stoisko EkoMałopolski można spotkać na wielu wydarzeniach plenerowych organizowanych przez Województwo oraz naszych partnerów, np. podczas akcji Czyste Lasy czy przed Bazyliką Franciszkanów w dniu św. Franciszka z Asyżu, celebrowanym jako święto chrześcijańskich ekologów.

KLIKNIJ I OBEJRZYJ RELACJĘ Z GALI WRĘCZENIA NAGRÓD!

Wszystkim Laureatom Plebiscytu EkoHero 2022 serdecznie gratulujemy!

EkoHERO 2022. Oto małopolscy ekobohaterowie! Mają inicjatywę...

ORGANIZATOR PLEBISCYTU

__________

PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU

__________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski