18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy alarmują: projekt uchwały antysmogowej to prawny bubel

AGNIESZKA MAJ
Kto sprawdzi, czy w kominkach miałoby być palone tylko drewno? FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Kto sprawdzi, czy w kominkach miałoby być palone tylko drewno? FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI
Zarząd województwa małopolskiego ma do 10 października przygotować projekt uchwały antysmogowej w sprawie zakazu palenia węglem w Krakowie. Według wstępnych ustaleń dozwolone będzie palenie drewnem w kominkach, ale tylko tych, które mają charakter dekoracyjny, a nie są jedynym źródłem ogrzewania domu.

Kto sprawdzi, czy w kominkach miałoby być palone tylko drewno? FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI

KONTROWERSJE. Pomysł, aby pozwolić na palenie w tzw. kominkach dekoracyjnych, wzbudza protesty mieszkańców

Adam Łaczek, działacz rowerowy, zwraca jednak uwagę, że w takiej sytuacji drewnem będzie można palić wszędzie, nie tylko w kominkach. Wynika to z faktu, że zgodnie z przepisami nie można zabronić palenia w pewnym rodzaju instalacji. Zakazem można objąć tylko rodzaj paliwa, a więc drewno albo węgiel.

- Jeżeli sejmik zezwoli na palenie drewnem, to we wszystkim: zarówno w kominkach, w kotłach, jak i w starych piecach. Inaczej mówiąc, wszędzie tam, gdzie teraz pali się węglem, będzie można palić drewnem - zauważa Adam Łaczek.

Dodaje, że wtedy każdy będzie mógł kupić sobie kocioł "oficjalnie do drewna", ale nieoficjalnie będzie w nim palił wszystkimi rodzajami paliwa, także węglem.

- Kto sprawdzi, czy w nocy nie stosuje się miału węglowego zamiast drewna? Straż Miejska, która działa głównie w ciągu dnia? - powątpiewa Łaczek. Jego zdaniem, przyjmując takie zapisy, radni projektują prawny bubel.

Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że jeśli politycy dopuszczą palenie drewnem, należałoby jednocześnie zabronić używania kominków w momencie, kiedy normy jakości powietrza są przekroczone. - Na przykład jeśli stężenie pyłu zawieszonego wynosi 150 proc. normy, wtedy do publicznej wiadomości podaje się informację o zakazie palenia w kominku - mówi Andrzej Guła.

Dodaje, że kary finansowe za palenie w tych dniach powinny być bardzo wysokie.

- Jeśli obecna kara za palenie śmieci wynosi 100 zł, to z pewnością taki mandat nie będzie skutecznie zniechęcał do palenia w kominku dla "celów dekoracyjnych" - uważa Andrzej Guła.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego wynika, że 35 proc. domów jednorodzinnych w Krakowie (12 tys.) wyposażonych jest w kominek. Dla 4,3 proc. domów (1,3 tys.) jest on głównym źródłem ciepła. 66 proc. właścicieli domów (7,8 tys.) deklaruje, że kominek służy do dogrzewania pomieszczeń, a 33 proc. (3,9 tys.) twierdzi, że kominek ma tylko w celach dekoracyjnych.

W dalszym ciągu sporo domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem. Tak jest w przypadku ok. 12 tysięcy budynków.

To pierwsze tego typu badania robione wśród właścicieli domów jednorodzinnych w Krakowie. Zostały przeprowadzone przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej na próbie 400 gospodarstw. Badania nie obejmują źródeł niskiej emisji w budynkach wielorodzinnych. Jednak z innych danych wynika, że ok. 10 proc. wszystkich mieszkańców miasta korzysta ze źródeł opalanych paliwami stałymi, a ok. 3 proc. ludzi mieszkających w blokach lub kamienicach posiada kominek lub kozę.

Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, nie chce na razie mówić o szczegółach projektu uchwały.

- Będzie gotowy 10 października, wtedy rozpocznie się nad nim dyskusja - mówi. Konsultacje społeczne potrwają około 30 dni. Uchwała powinna zostać przyjęta w czasie jednej z listopadowych sesji sejmiku.

Według Bogusława Kośmidera, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, uchwała powinna być jak najbardziej restrykcyjna. - Nie możemy pozorować wprowadzenia zmian - uważa Kośmider.

Dodaje, że jakość powietrza udało się poprawić miastom, które poszły radykalną drogą, tak jak Londynowi, w którym nie można palić węglem od lat 50. ubiegłego wieku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski