Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy przekonywali tysiąc uczniów z trzech gmin, że czyste powietrze jest na wagę złota

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Lekcje na temat smogu pod hasłem „Powietrze na wagę złota”
Lekcje na temat smogu pod hasłem „Powietrze na wagę złota” Fot. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki
Pasjonaci od środowiska i studenci z AGH prowadzili w szkołach powiatu krakowskiego zajęcia, które miały uświadomić uczniom, że problem jakości powietrza nie ma granic administracyjnych, a ściany domu nie stanowią ochrony przed negatywnymi skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki od kilku lat prowadzi projekt „Powietrze na wagę złota”. Przeprowadziło trzecią już edycję tego projektu edukacji ekologicznej. W ślad za działaniami związanymi z monitorowaniem powietrza, wymianą pieców, montażem odnawialnych źródeł energii w podkrakowskich gminach trwa też edukacja dzieci i młodzieży.

Projekt „Powietrze na wagę złota 3” objął tysiąc uczniów z trzech gmin: Zielonek, Michałowic i Wielkiej Wisi.

Projekt realizowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Fizyków Bozon z AGH przy wsparciu finansowym powiatu krakowskiego. Uczniowie poznawali odpowiedzi na wiele pytań np.: Z czego składa się powietrze? Jak go mierzyć i jak badać jego jakość, przede wszystkim czystość? Czy smog można złapać w odkurzacz? Czy smog można zamknąć w słoiku?

We wcześniejszych edycjach projektu młodzi zapoznawali się ze składem powietrza, analizowali odczyty czujników zamontowanych na zlecenie Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki na budynkach szkolnych. W tym zakresie Zielonki wyprzedziły Kraków i inne samorządy.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki i koła naukowego Bozon z AGH odwiedzali szkoły z programem edukacyjnym, który nazwali „Straszak”. Przeprowadzili 50 godzin zajęć dla uczniów podstawówek, w gminie Zielonki odbyły się one w szkołach w Bibicach i Zielonkach, w gminie Wielka Wieś w Będkowicach oraz w szkole w Michałowicach.

W tegorocznej edycji „Powietrza na wagę złota” uczniowie łapali zanieczyszczenia przy pomocy prostych urządzeń, takich jak odkurzacz. Obliczali ich objętość w klasie. Przekonali się, że smog można zamknąć w słoiku, a przede wszystkim zdali sobie sprawę, że o czyste powietrze musi dbać każdy, bo zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się bez granic.- Blisko tysiąc uczniów z 50 klas z trzech gmin zdobyło wiedzę praktyczną z zakresu pomiaru jakości powietrza, uświadamiając sobie jednocześnie problem, jakim jest jego zanieczyszczenie. Udało nam się trudną, naukową wiedzę przekazać w przystępny sposób - informuje Jacek Pietrzyk, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki i autor projektu.

Uczniowie byli pytani o sposób na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza. Wymieniali wtedy alternatywne źródła odnawialnej energii.- Zadaniem po każdej lekcji było przeprowadzenie rozmowy z dorosłymi domownikami na temat możliwości ograniczenia wpływu mojej rodziny na emisję zanieczyszczeń do powietrza. Zakładamy, że około połowa uczestników zajęć odrobiła zadanie, a zatem dodatkowo wyedukowano około tysiąc osób dorosłych - podsumowuje Jacek Pietrzyk.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski