Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne, odnawialne

WOJ
Szkolenie na temat "Podnoszenia kwalifikacji w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego" ściągnęło do Szkoły Podstawowej w Pojałowicach kilkudziesięciu rolników. Choć była to sobota, dzień zebrań sprawozdawczych Ochotniczych Straży Pożarnych, uczestnicy poświęcili dwie godziny na zapoznanie się z problematyką ekologicznych gospodarstw rolnych.

Pojałowice

   Wykład na ten temat wygłosił dr Józef Hernik z Akademii Rolniczej w Krakowie. Przedstawił on m.in. formy dofinansowania z Sektorowego Programu Operacyjnego inwestycji, podejmowanych w gospodarstwach w celu ułatwienia startu młodym rolnikom: budowy i remontu obiektów, zakupu maszyn lub gruntów, zakładania plantacji wieloletnich, ogradzania pastwisk, zakupu zwierząt hodowlanych, ochrony środowiska. Zebranych interesowała szczególnie gospodarka rolniczymi zasobami wody, odnowa wsi, ochrona dziedzictwa kulturowego, infrastruktura techniczna związana z tą dziedziną gospodarki narodowej, przetwórstwo i marketing artykułów rolnych.
   Kolejne szkolenia odbędą się w szkole w Pojałowicach w dniach 19-20 lutego i 4-5 marca. (początek godz. 16). Współfinansuje je Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
   Przed przyjazdem do Pojałowic burmistrz Miechowa Włodzimierz Mielus i dr Hernik odwiedzili pierwszy w Polsce dom ogrzewany owsem energetycznym. Pionierska nowinka w postaci palnika, sprowadzonego ze Szwecji, zainstalowana została przed kilkoma dniami u Jana Podymy w Brzuchani. Na razie "owsiana" przystawka do pieca sprawuje się bez zarzutu. Ponoć wystarczy przeznaczyć jeden hektar pod uprawę owsa, aby uzyskać opał, wystarczający do ogrzania przez cały sezon grzewczy mieszkania do 200 metrów kwadratowych.
   Instalowanie palników na owies energetyczny, słomę albo pelety (rozdrobnione pozostałości drewna czy słomy) do ogrzewania domów jest praktyczną realizacją lokalnej strategii rozwoju ekologicznej gospodarki energetycznej, uwzględniającej wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Tekst i fot.: (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski