Ekologiczne sprzątanie, czyli jak tanio i naturalnie dbać o czystość domu

Redakcja
Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie dziecka, a wszechobecne alergie spędzają niejednemu z nich sen z powiek. Gdy dowiadujemy się, że dziecko jest uczulone pierwszym krokiem jest zmiana diety, kosmetyków, proszku do prania… Przyczyną alergii może być bowiem z pozoru nieszkodliwy detergent, którego używamy np. do codziennego sprzątania.

Szkodliwe detergenty

Detergenty z definicji, to syntetyczne substancje aktywne, które zawierają:

związki chloru: chlor potrafi przenikać przez skórę wpływając na działanie układu nerwowego
fosforany: wywołują uczulenie; to one powodują zwiększenie rozwoju glonów w wodach
konserwanty czy substancje zapachowe, które są najbardziej alergogenne.?

Nasze ciała magazynują te szkodliwe substancje, które mogą w późniejszym czasie wywołać rzeczone alergie, astmy czy choroby skórne. Jest to niebezpieczne w szczególności dla kobiet w ciąży, ponieważ udowodniono, że przyszłe mamy przekazują syntetyczne substancje swoim dzieciom, co może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Jak ustrzec się obecności szkodliwych, syntetycznych substancji w naszym domu?

Zacznijmy dbać o dom ekologicznie, czyli robić własne środki czyszczące domowymi sposobami.Sprzątajmy sprawdzonymi metodami, stosowanymi przez nasze babcie. Soda oczyszczona, ocet, szare mydło, cytryna i olejki eteryczne są zdecydowanie zdrowsze niż niejeden środek chemiczny, a dom wyczyszczą równie dobrze i skutecznie.

Dodając do środków czyszczących olejki eteryczne, nie tylko sprawimy, że będzie przyjemnie pachnieć w domu, ale dodatkowo będziemy działać prozdrowotne. Dodając do domowych detergentów np. olejek eteryczny z drzewa herbacianego spowodujemy, że pozbędziemy się wirusów i bakterii, ponieważ olejek jest silnym antyseptykiem. Ma pięciokrotnie silniejsze działanie niż penicylina, dlatego też od wielu lat używany jest jako uniwersalny środek przeciwzapalny, ułatwia gojenie ran oraz zwalcza choroby skóry. Jeśli nie mamy czasu by robić w domu własne środki do sprzątania możemy kupić je w sklepach ze zdrową żywnością. Gotowe ekologiczne środki czystości produkowane są ze składników pochodzenia roślinnego, dzięki czemu są w 100 % biodegradowalne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Znajdziemy w nich związki powierzchniowo czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów, ale także alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy oraz składniki mineralne takie jak: soda, krzemiany, pył pumeksowy i wapienny, a z tyłu opakowania na pewno nie znajdziemy informacji: "Silnie żrące, trzymać z daleka od dzieci". Wniosek z używania detergentów jest prosty – wyrzućcie je do kosza i zacznijcie robić własne środki do sprzątania. Będzie to korzystniejsze dla waszej kieszeni, ale co najważniejsze – z pożytkiem dla zdrowia waszego i dzieci.

Przepisy na domowe środki czyszczące

Środek ogólnoczyszczący:
0,5 szklanki białego octu
2 szklanki gorącej wody
0,5 łyżeczki ekstraktu z wybranego olejku zapachowego
wlej do butelki ze spryskiwaczem.

Płyn do mycia naczyń:
sok z trzech cytryn
1,5 szklanki wody
1 szklanka soli drobnoziarnistej
1 szklanki białego octu.
Zmieszaj sok cytrynowy z wodą, solą i octem. Gotuj w garnku przez około 10 minut, ciągle mieszając, dopóki płyn trochę się nie zagęści. Jeszcze ciepły płyn wlej do szklanego naczynia. Używaj jak każdy inny płyn do mycia naczyń.

Płyn do mycia okien:
2 łyżeczki octu
2 litry ciepłej wody
Wlej do butelki ze spryskiwaczem. Okna wycieraj gazetą- nie będzie smug.

Autor artykułu: Urszula Giercarz

Inne artykuły na dziecisawazne.pl:
Jak zrobić domowe środki czystości
Ekologiczne sprzątanie sodą oczyszczoną
Ekologiczne sprzątanie za pomocą octu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie