Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne sprzątanie mieszkania. Jakich środków do sprzątania używać

redakcja.regiodom we współpracy z ekspertami marki Homekraft
Kamień w kuchni czy łazience można usunąć octem.
Kamień w kuchni czy łazience można usunąć octem. Magdalena Kmita-Kulesza
Radzimy, jak skutecznie i ekologicznie posprzątać cztery kąty. Wystarczy do tego ocet, soda spożywcza, sól i kwasek z cytryny.

Z roku na rok przybywa zwolenników wybierania produktów spożywczych na podstawie ich składu. Już nikogo nie trzeba przekonywać, że cała tablica Mendelejewa ukryta w składzie napoju, to realne zagrożenie dla kondycji naszego organizmu. Wciąż jednak sporo osób zupełnie pomija niekorzystny wpływ substancji chemicznych zawartych w detergentach. A negatywnie wpływają one np. na kondycję skóry czy dróg oddechowych.

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi sprawdziliśmy, jak można posprzątać mieszkanie przy użyciu metod przyjaznych środowisku i naszemu zdrowiu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Sprzątanie ekologicznie – dlaczego warto

Ekologiczne sposoby sprzątania domu stają się coraz popularniejsze – i to z kilku powodów. Po pierwsze, wśród nas jest coraz więcej alergików (według World Allergy Organization nawet u 30-40% populacji świata występuje przynajmniej jedno schorzenie alergiczne), którzy źle znoszą tradycyjne środki czyszczące. Po drugie, jesteśmy coraz bardziej świadomi szkodliwego wpływu niektórych chemicznych substancji na nasz organizm, więc rozsądniej podchodzimy do kontaktu z nimi. Po trzecie, ciągle zwiększa się nasza świadomość i „ekologiczna inteligencja", dlatego staramy się wybierać te rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Po czwarte i ostatnie – naturalne substytuty detergentów to realna oszczędność dla domowego budżetu, bowiem wykorzystujemy niedrogie i ogólnodostępne produkty.

Domowe produkty do ekologicznego sprzątania

Przeglądając dział chemii gospodarczej, możemy przekonać się o rosnącej specjalizacji detergentów, co w konsekwencji przekłada się na większe wydatki na chemię gospodarczą. A przecież posprzątać w domu „na błysk", możemy taniej, bezpieczniej dla środowiska i równie skutecznie, co tradycyjnymi metodami. W roli ekologicznych preparatów świetnie sprawdzą się: ocet, soda oczyszczona, boraks, mydło roślinne czy kwasek cytrynowy, sok z cytryny czy sól.

Ocet – wielofunkcyjny preparat

Ocet świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, tłuszczu czy nieprzyjemnych zapachów, a półlitrowa butelka wystarcza na kilka rund porządków. A kosztuje niewiele, bo zaledwie ok. 2 zł. Co prawda, jego zapach może zniechęcać do jego wykorzystania. Warto jednak pamiętać, że zapach ten jest na tyle nietrwały, że krótkie przewietrzenie mieszkania wystarczy, żeby skutecznie się go pozbyć. Tym bardziej, że roztocze kurzu domowego nie lubią świeżego powietrza, więc w domach alergików i tak warto wietrzyć regularnie.

Jak możemy wykorzystać ocet w trakcie porządków? Gdy po kilkudniowej nieobecności, już od progu odpychający zapach poinformuje nas o zapomnianej patelni po sosie śmietanowym, na której w trakcie kilku dni (w odpowiedniej temperaturze) rozwinęło się nowe życie – trzeba zalać ją octem i pozostawić na kilka minut. Uporczywy osad z kamienia na zlewie ze stali nierdzewnej, z którym nie radzą sobie preparaty specjalnie do tego przeznaczone – również usunie ocet. Wystarczy nasączyć nim ściereczkę i pozostawić na kilka minut w newralgicznym miejscu i... cieszyć się z rezultatów.

Mam problem z kamieniem w czajniku czy w pralce? W pierwszym przypadku trzeba zagotować wodę z octem w stosunku 2:1, w drugim przygotować papkę na bazie octu i sody oczyszczonej, nanieść na uszczelki, a następnie włączyć pranie (program 90) z dodatkiem octu (co ważne, taki roztwór pomoże też usunąć pleśń i nieprzyjemny zapach z automatu). Do mycia szyb i luster możemy wykorzystać preparat przygotowany z litra ciepłej wody i 2 łyżeczek octu – smug unikniemy wycierają je do sucha szmatką z mikrofibry.

Cytryna lub kwasek cytrynowy

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy przydają się z kolei w walce z tłuszczem i kamieniem. Działają jak odświeżacz i nabłyszczacz. Cytryna ma właściwości antybakteryjne i dobrze pochłania zapachy, dlatego w powodzeniem może zastąpić gotowe pochłaniacze ze sklepowej półki. To też świetny odświeżacz powietrza – zamiast więc wyrzucać skórki, można rozłożyć je na papierze pergaminowym blisko źródeł ciepła np. na letnich grzejnikach.

Cytrus ten pomoże też wyczyścić naczynia ze stali nierdzewnej, zastąpi wybielacz (bawełnianą bieliznę należy wygotować z kilkoma plasterkami cytryny) i zadziała jak środek do czyszczenia stopy żelazka.

Rola soli w ekologicznym sprzątaniu mieszkania

Sól przyda się w usuwaniu uporczywych zabrudzeń, np. z piekarnika. Wystarczy przygotować pastę na bazie 1/4 szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczek soli, gorącej wody i nanieść ją na 5 minut na zabrudzone powierzchnie. Jest to także dobra metoda na szybką interwencję, gdy na obrus lub ubranie rozleje się czerwone wino, gdyż dzięki właściwościom higroskopijnym, wchłonie płyn. Zwykła sól kuchenna świetnie sprawdzi się też w czyszczeniu srebra: do plastikowego opakowania (np. po multiwitaminie) sypiemy 2/3 soli i wkładamy srebrne łańcuszki, a następnie energicznie potrząsamy. Wygodni, mogą uszczelnić pudełeczko taśmą i zawinąć je w dwie/trzy skarpetki, dorzucając takie zawiniątko do prania w pralce. Jeśli chcemy wybielić firanki, to możemy przed praniem namoczyć je w roztworze wody z solą, w proporcjach: 4 łyżki stołowe soli na 3 litry wody.

Soda oczyszczona

Czyści, usuwa osady z kawy i herbaty, likwiduje nieprzyjemne zapachy i zmiękcza wodę, a kilogramowe opakowanie kupimy już od 5 złotych. Sodę można również wykorzystać do namaczania ubrań przed praniem – trzeba tylko dodać ½ szklankę do ciepłej wody i ubrania czy ręczniki moczyć w roztworze przez 30 minut. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci, można np. rozsypać ½ szklanki produktu na jego dnie. Trzeba jednak pamiętać, że soda, pomimo iż jest zaliczana do ekologicznych środków, to może również podrażniać skórę, dlatego warto używać rękawiczek – koniecznie z bawełnianą wyściółką.

Czyszczenie parą

Oprócz ekologicznych preparatów do sprzątania, można też pójść o krok dalej i zdecydować się na wykorzystanie pary pod ciśnieniem, która zmiękcza uporczywe zabrudzenia, dlatego umożliwia ich szybkie usunięcie. Wysoka temperatura ogranicza konieczność stosowania chemicznych substancji w naszych domach. Co więcej, urządzenia parowe mają właściwości dezynfekujące, gdyż wysoka temperatura sprzyja pozbywaniu się roztoczy, grzybów i bakterii, a dodatkowo para pomaga wiązać kurz – dzięki czemu nie wzbija się on w powietrze.

Urządzenie parowe w domowych porządkach
Tego typu produkty sprawdzą się więc w domach alergików, gdyż nie tylko przyczyniają się do złagodzenia objawów alergii poprzez ograniczenie czynników alergennych, ale również ograniczają kontakt z tradycyjnymi detergentami. Homekraft

Szerokie zastosowanie pary

Mopy parowe dobrze sprawdzają się nie tylko w przypadku podłóg. Dzięki specjalnym nakładkom bowiem z łatwością umyjemy szyby, lustra, armaturę łazienkową, pozbędziemy się uporczywego tłuszczu z piekarnika, płyty grzewczej czy grilla, doczyśćmy fugi w kafelkach, a nawet usuniemy plamy i zagniecenia z ubrań. Dla przykładu wielofunkcyjne urządzenie czyszczące Duo ma aż 11 różnych końcówek, jest w dobrej cenie, a woda podgrzewana jest w nim to temperatury 90–100°C w zaledwie 25 sekund.

Tak szerokie zastosowanie jednego produktu ma jeszcze jedną zaletę – pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, ponieważ ogranicza liczbę narzędzi i przyborów wymaganych do utrzymania czystości (wszelkiego rodzaju gąbek, ściereczek, szczoteczek i butelek z preparatami czyszczącymi). Jest to więc dobre rozwiązanie nie tylko dla alergików, ale również dla osób, posiadających niewielkie mieszkania, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

Ekologiczne środki czyszczące – jak je przygotować

Ekologiczny płyn do naczyń możemy wykonać np. według przepisu Katarzyny Bosackiej, prowadzącej program "Wiem, co jem i wiem, co kupuję", wykorzystując łyżkę szarego mydła, łyżkę octu, sodę i ciepłą wodę.

Popularny preparat do udrażniania rur zastąpimy środkiem przygotowanym na bazie octu (1/2 szklanki) i sody oczyszczonej (1/4 szklanki), który po 15 minutach należy zalać 2 litrami wrzącej wody (pamiętając, aby wcześniej upewnić się, czy nie mamy plastikowych rur, o dopuszczalnej temperaturze 70 st. C). Uniwersalny płyn do kuchni czy łazienki zrobimy wykorzystując 1 łyżeczkę szarego mydła, 1 łyżeczkę boraksu, 2 łyżek octu, 2 szklanek gorącej wody, 3 kropel olejku z drzewa herbacianego ii mieszanki ekstraktów: ¼ łyżeczki eukaliptusowego i ¼ łyżeczki lawendowego.

Pomimo, że przejście od wygodnych w zastosowaniu tradycyjnych detergentów może okazać się początkowo trudne, szczególnie dla zabieganych osób ceniących wygodę, to zapewniamy, że po jakimś czasie okaże się, że ekologiczne metody są nie tylko tak samo skuteczne, ale równie wygodne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekologiczne sprzątanie mieszkania. Jakich środków do sprzątania używać - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski