Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologicznie. Ciepły dom przyjazny środowisku

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska i naszych kieszeni jest inwestowanie w fotowoltaikę, w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła.
Rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska i naszych kieszeni jest inwestowanie w fotowoltaikę, w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła. Freepik
Celem budownictwa ekologicznego jest takie projektowanie i dobór rozwiązań materiałowych czy konstrukcyjnych, które nie tylko poprawią komfort i warunki życia użytkowników budynków, ale pozytywnie przełożą się na stan środowiska.

Dobry projekt to podstawa

Budownictwo przyjazne środowisku ma swój początek już na etapie projektu inwestycji. Ma on największe znaczenie. Trzeba przeanalizować przyszłe koszty eksploatacyjne, wpływa obiektu na otaczające środowisko oraz to, jak szybko zwrócą się koszty poniesione we wstępnych etapach wykonawczych. Wartość takiego projektu, pod kątem szeroko rozumianej ekologii i ekonomii, oceniamy przede wszystkim na podstawie materiałów i elementów, które bezpośrednio prowadzą do ograniczenia zużycia energii, wody oraz unikania związków, które są szczególnie uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny buduje się w celu m.in. zminimalizowania zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla. Powinien być zbudowany z materiałów niewymagających dużej ilości energii w trakcie produkcji. Bezpośrednim celem postawienia ekologicznego budynku mieszkalnego jest zmniejszenie zużycia wody oraz energii przeznaczonej na eksploatację sprzętów domowych, ogrzewanie i oświetlenie.

Na kieszeń klienta

Inwestując w fotowoltaikę, znacząco obniżamy swoje rachunki za prąd. Drugi aspekt to ten związany z bezpieczeństwem energetycznym. Nowe instalacje fotowoltaiczne będą w stanie zapewnić prąd nawet w czasie blackoutów spowodowanych np. awarią sieci lub innymi czynnikami. Wiele osób obawia się kryzysu energetycznego, jest to więc aspekt niezwykle istotny. Oczywiście nie można też zapominać o aspekcie ekologicznym. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, a także z przyczyn finansowych, stopniowo będziemy budować z jeszcze większą troską o wpływ na środowisko naturalne.

W ostatnim czasie na znaczeniu bardzo zyskują pompy ciepła. Dzieje się tak głównie z przyczyn ekonomicznych. Dotąd koszt ich eksploatacji był porównywalny z instalacjami gazowymi, ale przy obecnych podwyżkach cen gazu opłacalność pomp ciepła zaczęła rosnąć. Zaletą tych urządzeń jest też wygoda użytkowania. Docenią to zwłaszcza osoby, które do tej pory używały kotłów na paliwa stałe. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem praktycznie bezobsługowym.

Zaoszczędzić na rachunkach

Szacuje się, że budynki spełniające wymagania ośrodków certyfikacyjnych, nadających im miano „ekologicznych”, potrafią zaoszczędzić do 50 proc. energii, 40 proc. wody, a także obniżyć emisję szkodliwych gazów nawet do 30-40 procent.
Obecnie coraz częściej myślimy o bezpieczeństwie energetycznym. Dobrym rozwiązaniem więc jest inwestowanie w fotowoltaikę, w połączeniu z magazynem energii i pompą ciepła. Dzięki połączeniu powyższych zyskujemy bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie możemy znacząco zaoszczędzić na rachunkach za energię. Takie inwestycje są jednak nie są tanie, dlatego mieszkańcom pomagają takie programy dotacyjne, jak „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”. Z tego ostatniego mogą obecnie korzystać nawet osoby o niskich dochodach, których w innej sytuacji nie byłoby stać na tak dużą inwestycję.

Wiele firm, które zajmują się instalowaniem paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła pomaga klientom na każdym etapie inwestycji, zapewniając jakość świadczonych usług: od fachowego doradztwa, poprzez projektowanie, pośrednictwo przy pozyskaniu leasingu, kredytu bądź dofinansowania z wymienionych wcześniej programów, sprzedaży urządzeń (fotowoltaika, pompy ciepła i inne), profesjonalnego montażu, aż do zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego. Zapewnia także późniejszą konserwację i serwisowanie urządzeń.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski