Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkoMałopolska – nowy program na rzecz ochrony powietrza i środowiska naturalnego

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Ogłaszanie alarmów smogowych przy niższych niż do tej pory poziomach zanieczyszczeń powietrza, rezygnacja z plastikowych naczyń w urzędach, ekodoradcy w każdej gminie, więcej terenów zielonych - to tylko kilka z propozycji, które znalazły się w programie EkoMałopolska. Urząd Marszałkowski w Krakowie przedstawił projekt nowego programu ekologicznego, którego celem jest przyspieszenie działań na rzecz ochrony powietrza i środowiska w Małopolsce.

Dotychczasowe efekty proekologicznej polityki samorządu regionalnego nie dają powodów do wielkiego optymizmu. Tylko 20 proc. mieszkańców zna wymagania uchwały antysmogowej. Poziom realizacji programu ochrony powietrza wynosi zaledwie 2,2 proc. w skali całego województwa. W regionie funkcjonuje tylko 149 punktów selektywnego zbierania odpadów w 135 gminach (to oznacza, że w blisko 50 nie ma żadnego), a średni poziom odzysku i recyklingu odpadów wynosi jedynie 37 proc.

Stąd właśnie plan działań, które mają poprawić te statystyki, a tym samy sprawić, że Małopolska będzie bardziej ekologiczna. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zapowiadał go już kilka miesięcy temu, teraz dokument ujrzał światło dzienne. Każdy może wnieść do niego uwagi lub zgłosić nowe propozycje. Konsultacje potrwają do końca maja.

Więcej ekodoradców

Na jakie rozwiązania stawia samorząd regionalny? Głównie zamierza rozszerzać te działania, które się sprawdziły.

Do tej pory ekodoradcy działali w 55 gminach. I to tam walka ze smogiem i wymiana starcy pieców węglowych na ekologiczne kotły grzewcze szła najsprawniej. Dlatego osoby doradzające mieszkańcom, jak wybrać najlepsze źródło ogrzewania, pojawią się w każdej gminie.

Specjalni ekodoradcy będą pracować w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości. Ich zadaniem będzie wsparcie biznesu w wyborze systemów grzewczych, redukcji ilości odpadów i staraniach o fundusze na ekologiczne i innowacyjne technologie.

Rozbudowywany zostanie także system ekointerwencji. Już dziś można przez internet zgłaszać przypadki spalania odpadów, sprzedaży węgla złej jakości oraz użytkowania instalacji i paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową. Informacja jest automatycznie przekazywana do właściwej instytucji, która podejmuje interwencję. Jesienią 2019 planowane jest uruchomienie aplikacji mobilnej umożliwiającej takie zgłoszenia.

Ekorewolucja

Ale EkoMałopolska to również zupełnie nowe pomysły.

Prawdziwą ekologiczną rewolucją będzie rezygnację z plastikowych naczyń i produktów jednorazowego użytku w usługach cateringowych i podczas wydarzeń organizowanych przez Urząd Marszałkowski. Urzędnicy marszałka będą korzystać wyłącznie z papieru biurowego z recyklingu, zaś przy #zakupie nowych samochodów służbowych pojawią się preferencje dla pojazdów z jak najniższą emisji spalin albo o napędzie elektrycznym, hybrydowym i gazowym.

Program zakłada, że powstanie więcej zielonych miejsc do odpoczynku, zabawy i przyjemnego spędzania czasu w kontakcie z naturą. Gminy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe przy tworzeniu ekoparków z łąkami kwietnymi, budkami dla ptaków, stojakami na rowery, ławkami z materiałów z recyklingu, oświetleniem LED z panelem fotowoltaicznym czy czujnikiem jakości powietrza z wyświetlaczem informacji o aktualnym poziomie zanieczyszczeń.

Większy nacisk zostanie położony na promocję ekologicznego transportu. Trasy rowerowe w regionie będą przystosowywane także dla rolkarzy i miłośników hulajnogi.

WIDEO: Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Mają na nich skorzystać kursanci

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski