Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci BCC wskazują przeszkody w rozwoju biznesu

Jan Matoga
Fot. Piotr Krzyżanowski
Przedsiębiorczość. Podatki i niespójne przepisy utrudniają działalność gospodarczą.

Tylko niewielka liczba przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej uległy nieznacznej poprawie w ciągu minionych dwóch lat. Pozostali twierdzą, że sytuacja się nie zmieniła lub nieznacznie pogorszyła.

System podatkowy to jedna z podstawowych barier dla prowadzenia własnej działalności w naszym kraju. Jako kluczowe utrudnienia przedsiębiorcy wskazują przepisy prawa podatkowego, poziom ich skomplikowania i niespójność, brak ujednoliconej interpretacji oraz zbyt częste zmiany regulacji podatkowych.

Negatywnym skutkiem jest nie tylko poczucie braku stabilizacji i pewności co do poprawności rozliczeń podatkowych, ale również głębokiej niesprawiedliwości i różnego traktowania przedsiębiorców. Wynika ono z przyjmowania przez różne urzędy skarbowe różnych interpretacji tych samych przepisów.

Główne przeszkody w działalności gospodarczej wynikające ze stosowania prawa pracy to według członków BCC wysokość pozapłacowych kosztów zatrudnienia, nieelastyczne przepisy kodeksu pracy, wysokość kosztów zwalniania pracownika z przyczyn zakładu pracy oraz konieczność zapłaty składek ZUS w sytuacji, gdy firma nie generuje przychodu.

Przedsiębiorcy wymieniają także organizację systemu ochrony zdrowia, przywileje emerytalne różnych grup społecznych, zmiany dotyczące OFE i brak zachęt do oszczędzania na emeryturę w III filarze oraz wysokość płacy minimalnej.

Pozapłacowe koszty pracy są postrzegane jako ukryty podatek, z jednej strony obniżający rentowność ekonomiczną działalności, zaś z drugiej zmniejszający siłę nabywczą konsumentów. Zbyt wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia ograniczają tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie w oparciu o umowę o pracę.

Biurokracja, obowiązki sprawozdawcze wobec instytucji państwowych takich jak GUS, ZUS, US, przewlekłość postępowań sądowych, praktyki instytucji kontrolnych nieprzyjazne dla kontrolowanych podmiotów, a także liczba i czas trwania kontroli w firmach - to największe bariery w obszarze regulacji i problemów instytucjonalnych z jakimi borykają się przedsiębiorcy. W dalszej kolejności przedsiębiorcy wymieniają nieprzyjazne procedury uzyskiwania zezwoleń i licencji, a także skomplikowane, powolne i kosztowne procedury ściągania należności od dłużników oraz niekompetencję sędziów, prokuratorów i biegłych decydujących w sprawach gospodarczych.

Państwo różnicuje warunki i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej w zależności od specyficznych cech przedsiębiorstw, grup nacisku, preferowanych strategii rozwoju i sektorów rynku. Wtórnym efektem nadmiernego zainteresowania państwa bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstw jest zbyt duża liczba kontroli oraz nadmiernie rozbudowany system sprawozdawczości.

Nierówności wynikające z istniejących przepisów prawa powodują, że przedsiębiorcy działający na tym samym rynku, lub prowadzący tego samego rodzaju działalność, w różnym stopniu ponoszą ryzyko działalności gospodarczej. Nadmierny interwencjonizm godzi w fundamenty wolnego rynku i najczęściej skutkuje występowaniem zjawisk patologicznych.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski