Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci debatowali o wizji przyszłości zawodu prawnika i zagrożeniu nieuczciwą konkurencją [ZDJĘCIA

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Maciej Bobrowicz - szef radców
Maciej Bobrowicz - szef radców fot. Andrzej Banaś
Prawnik przyszłości to ekspert nastawiony na wąską specjalizację, który potrafi wykorzystać w swojej pracy nowoczesne technologie. Do takich wniosków doszli uczestnicy wczorajszej konferencji, zorganizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie i Wydział Prawa i Administracji UJ.

Podczas spotkania prawników dyskutowano m.in. o przyszłości radców na wolnym rynku, relacji z klientami i wizerunku kancelarii.

- W dużych miastach przyszłość należy do prawników, którzy będą specjalizowali się w wąskich dziedzinach prawa. Takie podejście do wykonywania zawodu daje wiele korzyści. Prawnikowi łatwiej jest ogarnąć wiedzę z konkretnej dziedziny. Będąc ekspertem, łatwiej zdobywa się zaufanie klientów - mówi adwokat Łukasz Chmielniak, jeden z uczestników panelu dyskusyjnego.

Inne poglądy na tę sprawę ma radca prawny Remigiusz Ciosek, który prowadzi kancelarię w małym miasteczku. - W tak małym środowisku stawianie na specjalizację to niekoniecznie dobry pomysł. Tutaj prawnik musi być specjalistą od wszystkiego - mówi radca prawny.

Prawnicy zwracali również uwagę na wykorzystanie nowoczesnych technologii w pracy kancelarii prawnych.

- Podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem już nie wystarczy. W społeczeństwie cyfrowym trzeba nauczyć się szybko i sprawnie sięgać po informacje. Chodzenie do biblioteki i wyszukiwanie odpowiednich materiałów dziś można zastąpić kilkoma operacjami w komputerze. Potrzebna jest jednak wiedza, jak to zrobić - mówi dr Małgorzata Kożuch z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarazem adwokat.

Z kolei radca prawny Andrzej Mikulski zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie stoją przed prawnikami.

- Obawiam się firm, które mają rozbudowaną bazę klientów, takich jak sieci komórkowe. Na przykład dziś wątpliwą poradę prawną można uzyskać nawet za parę złotych w ramach abonamentu telefonicznego. Niestety, samorządy prawnicze mało robią, żeby walczyć z taką nieuczciwą konkurencją - mówił adwokat.

Podczas wczorajszej konferencji młodzi prawnicy i studenci mogli poznać oczekiwania pracodawców, a także skonsultować swoje CV, wziąć udział w procesie rekrutacji lub pozyskać cenne uwagi dotyczące rozwoju osobistego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski