Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert ds. energetyki: Ograniczyć zużycie gazu? Musielibyśmy zakładać w domu ciepły sweter

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Czy będziemy marznąć zimą?
Czy będziemy marznąć zimą? East News
- Oszczędność gazu o 15 proc. spowoduje, że musielibyśmy odzwyczaić się od 24 stopni w domu. Pamiętajmy, że realnie 15 proc. mniej energii to temperatura w okolicach 19-20 stopni w naszych mieszkaniach. To nie jest jakiś dramat. Będziemy musieli ubrać cieplejszy sweter - przyznaje w rozmowie z portalem PolskaTimes.pl Piotr Rudyszyn, ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

- Co Pan sądzi o projekcie oszczędzania gazu w UE, zakładającym zużycie tego paliwa o 15 proc. mniej, niż dotychczas?
- Propozycja ograniczenia zużycia gazu jest w obecnej sytuacji pewną koniecznością. Myślę, że jest to rozsądne rozwiązanie. Kwestia oszczędzania gazu musi być drastyczna, więc to 15 proc. jest jak najbardziej do zaakceptowania przez każdego. Oczywiście są kraje, które w swoim miksie energetycznym mają więcej gazu, które są bardziej lub mniej uzależnione od rosyjskiego gazu, ale to wszystko jest pewną wypadkową, ponieważ już słyszymy, że niektóre kraje będą miały mniejszy procent, niektóre większy, a dopiero wszyscy razem te zapowiadane 15 proc. Ale podkreślam raz jeszcze, że jest to konieczne. Jeśli będziemy wspierać Putina, to niewykluczone, że wkrótce będziemy mieli taką samą sytuację, jak na Ukrainie! Dlatego uważam, że te 15 proc. to rozsądna cena i poświęcenie dla każdego obywatela, czy przedsiębiorcy.

- Co taka sytuacja będzie oznacza dla Polski, szczególnie mam tu na myśli zimę, sezon grzewczy. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?

- Oznacza to dla nas tyle, że gdybyśmy musieli ograniczyć kwestię ciepła, to będziemy musieli odzwyczaić się od 24 stopni w domu. Pamiętajmy, że realnie 15 proc. mniej energii, to temperatura około 19-20 stopni ciepła w naszych mieszkaniach. To nie jest dramat. Będziemy musieli ubrać cieplejszy sweter, a być może w pomieszczeniach, których nie używamy, obniżyć temperaturę, by było mniej, niż te 20 stopni. Ale 15 proc. zużycia to nie jest wielkie wyrzeczenie.

- A co w przypadku, gdy komuś nie odpowiada te 19 stopni? Ktoś nie może przebywać w takich temperaturach, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebne są mu 24 stopnie?
- Prawdopodobnie będzie musiał po prostu zapłacić więcej za gaz. Nie możemy zachowywać się niesolidarnie. Musimy brać odpowiedzialność. Jesteśmy dopiero drugim czy trzecim pokoleniem, które na własnej skórze nie przeżyło wojny. Musimy o tym pamiętać. Albo będziemy dalej wspierać Putina, odnośnie chociażby gazu, albo zrobimy coś w tym kierunku. To nie znaczy, że każdy musi mieć dzisiaj te 19 stopni. Ale jest to jeden z kroków. Kwestia racjonalnego gospodarowania surowcami to rzecz, która jest konieczna i to bez względu na to, czy jest wojna, czy nie. Nikt nam nie zabroni mieć 25 stopni, ale pamiętajmy, że obecnie mamy nowe formy współodpowiedzialności, za to co dzieje się w kraju i na całym świecie. I jedną z tych form jest właśnie oszczędzanie. Myślę, że już wkrótce internet wypełni się poradnikami, jak zaoszczędzić 15 proc. i okaże się, że nie jest to taka drastyczna kwestia.

- Z drugiej strony pojawia się pytanie, w ujęciu politycznym. Komu te oszczędności i solidarność mogą przynieść zysk, a kto najwięcej straci?
- Nie sądzę, żeby obecnie ktokolwiek rozpatrywał tę sprawę w kategorii zysków. Pomysł pochodzi od Czech, które obecnie sprawują prezydencję w Unii Europejskiej. Myślę, że jest to propozycja kompromisowa, a nie stworzenie sytuacji, w której ktoś miałby się wzbogacić kosztem kogoś innego. Ale dzięki tej sytuacji widzimy też dzisiaj, jak jesteśmy wszyscy, jako UE, uzależnieni od rosyjskiego gazu. Nielogicznym jest to, że wydajemy setki milionów euro na pomoc Ukrainie, a z drugiej strony jeszcze większe pieniądze dostarczamy reżimowi Putina, kupując od niego gaz. Jedynym krajem, który faktycznie straci na naszej oszczędności jest właśnie Rosja.

Rozmawiał: Marcin Koziestański

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert ds. energetyki: Ograniczyć zużycie gazu? Musielibyśmy zakładać w domu ciepły sweter - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski