Eksperyment pomoże karmiącym mamom [ZDJĘCIA]

Eksperyment pomoże karmiącym mamom [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Eksperyment pomoże karmiącym mamom [ZDJĘCIA]
1/13

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Adam Wojnar

Nauka. Krakowscy badacze nagrali dźwięki wydawane przez niemowlęta karmione piersią.
- Jeśli niemowlę jest karmione przy pomocy butelki, łatwo zauważyć, czy i ile zjadło. Przy karmieniu piersią gołym okiem tego nie widać, dlatego chcemy zachęcić rodziców, żeby wsłuchali się w odgłosy wydawane przez ich dzieci i pokazać, jakie dźwięki zasysania i połykania powinny temu towarzyszyć - tłumaczy Anna Kotlińska, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego i położna, która wpadła na pomysł, żeby przygotować dla karmiących mam niestandardowy poradnik laktacyjny.

Bezpłatny „podręcznik” będzie miał formę krótkiego nagrania dźwiękowego. Dzięki współpracy Anny Kotlińskiej z Marcinem Zastawnikiem, akustykiem z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, powstało ono w jednym z najcichszych miejsc w Polsce - tzw. komorze bezechowej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. - To specjalne pomieszczenie zbudowane z grubych żelbetowych ścian, które tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz. Dodatkowo komora jest skonstruowana w taki sposób, że dźwięki generowane we wnętrzu nie odbijają się echem, dając efekt dużej, otwartej przestrzeni - opowiada Zastawnik.

W eksperymencie przeprowadzonym przez krakowskich badaczy wzięły udział trzy mamy. Każda z nich w zamkniętej komorze bezechowej przez kilka minut karmiła swoją pociechę piersią. Dźwięki wydawane przez dzieci naukowcy zarejestrowali przy pomocy specjalnych, wyjątkowo czułych mikrofonów.

Nagrany wzorzec jest uniwersalny. Pierwsze pojawiające się odgłosy są nieregularne i pozbawione rytmu. Na tym etapie niemowlę pobudza bowiem jedynie pierś do wypłynięcia mleka. Jeść zaczyna dopiero po upływie około minuty, a towarzyszą temu wyraźne dźwięki ssania i połykania.

- W komorze jest wyjątkowo cicho, udało nam się więc usłyszeć i zarejestrować dokładnie to, o co nam chodziło. Dzięki naszemu poradnikowi rodzice będą mogli w łatwy sposób sprawdzić, czy proces karmienia u ich dziecka przebiega w prawidłowy sposób i nie wymaga na przykład zmiany ułożenia - dodaje Kotlińska. - Bywa tak, że niemowlę ssie pierś, ale wcale nie je. Może to robić dla przyjemności, żeby poczuć bliskość mamy albo na przykład przeciwbólowo i warto to rozróżnić - dodaje.

Stworzony przez krakowian poradnik będzie pierwszym tego rodzaju na świecie. Żaden z obecnie dostępnych nie koncentruje się bowiem właśnie na dźwiękach. Naukowcy podkreślają, że nagranie nie zastąpi porady profesjonalisty - położnej czy lekarza, ale będzie narzędziem, po które rodzice mogą sięgnąć w każdej chwili.

Nagranie z przeprowadzonego eksperymentu zostanie opublikowane 9 lutego. Będzie je można bezpłatnie odsłuchać na popularnym portalu internetowym YouTube, pod adresem: yt.propersound.pl.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?