Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstraklasa zabytków może liczyć na wieloletnie wsparcie remontów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Renowacje. Aż do 31 października będzie można starać się o dotacje z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na remonty w roku 2017. Nowością będzie też równoczesny nabór wniosków dotyczących dużych przedsięwzięć w najważniejszych obiektach o randze ogólnopolskiej.

W tym roku właściciele zabytków będą mogli składać wnioski o dotacje przez ponad cztery miesiące, od ostatnich dni czerwca do końca października. W poprzednich latach nabór kończył się podczas wakacji. Nowy termin to ułatwienie dla tych, którzy prowadzą już prace w swoich obiektach i tak naprawdę dopiero jesienią wiedzą, co ostatecznie uda im się wykonać, a jakie plany remontowe mają na następny rok.

- Dotychczas, składając wnioski w lipcu, musieli oni z góry przewidywać, z jakim efektem zakończy się trwający rok. A tymczasem podczas prac pojawiają się komplikacje techniczne, odkrycia konserwatorskie. W październiku wiadomo już dużo więcej, unikniemy późniejszego zmieniania i poprawiania wniosków - tłumaczy Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

SKOZK pracuje obecnie nad jeszcze inną nowością. Przygotowywana jest koncepcja równoczesnego naboru dla najważniejszych krakowskich zabytków, którym będzie można zapewnić wieloletnie finansowanie, przynajmniej do 2019 roku.

- Dzięki rozstrzyganym co roku konkursom o dofinansowania z NFRZK wsparcie uzyskują głównie zadania o średniej i małej skali. Teraz chcemy umożliwić też uruchomienie kilku dużych przedsięwzięć, które nie mogą ruszyć bez gwarancji wieloletniego finansowania - mówi Wilamowski. - Idea jest taka, by uzyskiwały je tylko te obiekty, które mają rangę ogólnopolską, narodową. Staramy się wyłonić taką ekstraklasę, z najciekawszymi dużymi projektami konserwatorskimi.

Szczegóły, w tym kryteria, jakie wskaże SKOZK, poznamy pod koniec czerwca. Tymczasem przypominamy, że trwa nasz plebiscyt „Kraków - mój dom”, poprzez który chcemy docenić dobrą nową architekturę, jak i odnowione w ostatnim czasie zabytki. Głosowanie na nominowane obiekty trwa do 7 czerwca - drogą SMS-ową. Szczegóły na www.dziennikpolski24.pl.

Kraków - mój dom. Wybierz z nami wzorcową architekturę

W kategorii architektura mieszkaniowa na razie prowadzą wille przy ul. Czarodziejskiej. Wśród obiektów użyteczności publicznej wygrywa Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), a wśród budynków komercyjnych - salon BMW M-Cars (ul. Conrada). W kategorii architektura przestrzeni publicznej prowadzi przystanek kolejowy Kraków Lotnisko, a wśród obiektów, które przeszły rewaloryzację - hotel Logos przy ul. Szujskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski