Ekstraliga rugby: powtórka finału dla Ogniwa, Budo 2011 gromi rywali

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
W meczu na szczycie rugbyści Ogniwa Sopot pokonali Orkan Sochaczew.
W hitowym meczu 11. kolejki Ekstraligi rugby wicemistrzowie Polski Ogniwo Sopot pokonali na własnym boisku broniący tytułu Orkan Sochaczew 19:10 (13:3). Zdecydowaną wygraną odnieśli aktualni liderzy tabeli, Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy rozbili u siebie Posnanię 95:5. Pewnie zwycięstwo zanotowali również lubelscy Edach Budowlani.

Ogniwo, które w poprzedniej kolejce sensacyjnie przegrało w Siedlcach z Pogonią, do meczu z Orkanem przystępowało z pozyskanym ze Skry Warszawa reprezentantem Polski Vahą Halaifonuą, który znalazł się w wyjściowym składzie. Vaha, który karierę w polskim rugby zaczynał w Sochaczewie, okazał się asem w rękawie trenera gospodarzy Karola Czyża. To Halaifonua zdobył jedyne przyłożenie dla Ogniwa w tym meczu, to on kilka razy, jako jedyny spośród gospodarzy, był w stanie zrobić poważny wyłom w obronie gości. To on napędzał grę Sopotu.

Orkan, który wygrał trzy ostatnie mecze z Ogniwem, przyjechał na Wybrzeże osłabiony brakiem swego kapitana Dawida Plichty, który złamał rękę podczas meczu kadry z Niemcami. Sopocianie nie mogli również skorzystać z jednego ze swych najważniejszych zawodników – Thomasa Fidlera, który też cierpi po meczach kadry (jest Anglikiem, ale gra dla Polski i Ogniwa).

Zacięty mecz na szczycie

Spotkanie wicemistrza z mistrzem Polski było niezwykle zacięte. Tak samo jak trzy ostatnie mecze między tymi zespołami. Obie drużyny broniły bardzo twardo. Padły tylko dwa przyłożenia. Halaifonuy dla gospodarzy i Jadona O’Neilla dla gości. Częściej przy piłce i na połowie rywali, zwłaszcza w pierwszej połowie, byli sopocianie. Mieli też przewagę w młynie dyktowanym, co w rugby jest niezwykle istotne.

Orkan miał za to więcej okazji do zdobycia punktów, ale tracił piłkę tuż pod polem punktowym rywali – najczęściej w wyniku własnych technicznych błędów, ale wynikających z bardzo twardej obrony sopocian. W drugiej połowie sochaczewianie stracili też jednego ze swych bardzo ważnych zawodników – środkowego ataku Michała Szwarca, który doznał bardzo groźnie wyglądającej kontuzji kolana (raczej nie zagra do końca sezonu).

Pierwsze punkty – z karnego – padły dopiero w 33. Minucie. Dla Ogniwa trafił z podstawki Wojciech Piotrowicz. Kopacz zespołu z Sopotu chwilę później znów wykorzystał karnego i było 6:0. Pieter Steenkamp z Orkana odpowiedział również z karnego i wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się wynikiem 6:3 dla Ogniwa. Jednak w jednej z ostatnich akcji tej części gry, pierwsze przyłożenie zaliczył Halaifonua i po 40 minutach regulaminowego czasu wicemistrzowie Polski prowadzili z mistrzami 13:3.

Ogniwo było skuteczniejsze

Druga połowa zaczęła od się od dwóch żółtych kartek dla gospodarzy. Najpierw z boiska musiał zejść Władysław Grabowski, a nieco później Ołeksandr Czasowski. Orkan zaczął przeważać, coraz częściej uruchamiając swą formację ataku. Przy przyłożeniu O’Neilla i podwyższeniu Steenkampa było już tylko 13:10 i Orkan wciąż cisnął.

Końcówka meczu należała jednak do Ogniwa. Dwa razy rzut karny pewnie wykorzystał Piotrowicz, który zapisał na swoim koncie łącznie 14 punktów. Ogniwo wygrało 19:10, odskakując od Orkana w tabeli na dziewięć punktów. Sochaczewianie nawet jeśli wygrają teraz wszystkie mecze do końca sezonu, szanse gry w finale mają już raczej matematyczne. Wciąż liczą się jednak w walce o brązowy medal.

- Orkanowi zabrakło w tym meczu wykończenia akcji. Sochaczewianie grali ładniej dla oka, prezentowali otwarte, nowoczesne rugby, ale w decydujących momentach nie potrafili wykończyć akcji. Ogniwo było za to skuteczniejsze. Miało Vahę, dobrze dysponowanego Piotrowicza i spokój w stałych fragmentach gry. Orkan przegrał za dużo autów i młynów, sochaczewski atak miał przez to za mało piłek do grania – ocenia trener Edach Budowlanych Lublin Andrzej Kozak, którego drużyna depcze po piętach pierwszej dwójce w tabeli i marzy o grze o medal. Niektórzy już dziś uważają, że zagra o brąz z Orkanem, a Ogniwo z Budo 2011 o złoto.

Nieudany debiut trenera Arki

Budowlani Lublin pokonali na swoim stadionie Arkę Gdynia 40:7 po kolejnym kapitalnym meczu Nkululeko Ndlovu, który zdobył piętnaście punktów. "Buldogi", w trenerskim debiucie Łukasza Szostka, wyraźnie ustępowały rywalom. Gospodarze w pierwszej połowie zaliczyli trzy przyłożenia, kolejno w wykonaniu wspomnianego Ndlovu, Piotra Psuja oraz Piotra Wiśniewskiego i prowadzili 21:0.

Po zmianie stron na polu punktowym Arki zameldowali się Piotr Skałecki, a następnie Michał Węzka i Budowlani mogli już właściwie świętować kolejne pięć punktów w swoim dorobku. Arka jednak się nie poddawała i zdołała również zaliczyć honorowe przyłożenie. Zdobył je debiutant Eujaan Botha, a dwa „oczka” z podwyższenia dołożył Dawid Banaszek. Wynik meczu na 40:7 ustalił Jakub Bobruk.

Arka mimo kilku wzmocnień nie zdołała rozpocząć roku pozytywnym rezultatem. Zespół z Gdyni zagrał w nowych, czarnych strojach, które mają upamiętniać zasłużoną dla tego klubu postać Zbigniewa Rybaka. Wieloletni zawodnik i prezes klubu zmarł tragicznie w grudniu 2022 roku.

Bolesna porażka Posnanii

Zgodnie z przewidywaniami, w niedzielnym starciu, zdecydowaną wygraną odnieśli Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy rozbili na swoim boisku Posnanię 95:5 i utrzymali pozycję liderów w tabeli Ekstraligi. Już do przerwy gospodarze prowadzili 40:5, nie pozostawiając przyjezdnym złudzeń, kto w tym spotkaniu jest lepszy.

Po zmianie stron apetyty gospodarzy jeszcze wzrosły, natomiast z drużyny z Poznania kompletnie zeszło powietrze. Gracze Budo 2011 dołożyli kolejne 55 punktów i wygrali to spotkanie 95:5. Jak na liderów przystało, do ostatniego gwizdka grali z jednakowym zaangażowaniem i zanotowali kolejne wysokie zwycięstwo.

Po bardzo ciekawym meczu kolejną wygraną w Ekstralidze zanotowała Lechia Gdańsk, która na swoim stadionie pokonała Juvenię Kraków 33:14. „Smoki” zaczęły ten mecz całkiem nieźle i w pewnym momencie, po przyłożeniu Riaana Van Zyla doszła gospodarzy na jedno oczko (9:8), potem jednak przewaga gospodarzy zaczęła się coraz bardziej uwidaczniać. Do przerwy, po przyłożeniu doświadczonego Grzegorza Buczka i udanym podwyższeniu Lechia prowadziła 16:8.

W drugiej połowie gdańszczanie jeszcze bardziej odskoczyli przyjezdnym i ostatecznie wygrali 33:14. Mecz mógł się podobać, a Lechia pokazała, że cały czas chce walczyć o miejsce w czołowej czwórce Ekstraligi na koniec sezonu.