Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalnie, czyli Drogą św. Jakuba nocą

Magdalena Uchto
Ze Skalbmierza do Pałecznicy  wyruszają pielgrzymki . Teraz czas na drogę krzyżową do Zielenic.
Ze Skalbmierza do Pałecznicy wyruszają pielgrzymki . Teraz czas na drogę krzyżową do Zielenic. Archiwum parafii w Skalbmierzu
Wiara. Po raz pierwszy pójdą drogą krzyżową ze Skalbmierza do Zielenic. Chcą podziękować Janowi Pawłowi II za pokazanie światu idei pielgrzymowania. Stacje będą przy przydrożnych kapliczkach.

Efektem rozmów ks. Mariana Fatygi, proboszcza Parafii pw. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu oraz Marcina Gawła, wójta gminy Pałecznica jest pomysł zorganizowania drogi krzyżowej. Ekstremalnej.

- Inspiracją były informacje o takich drogach organizowanych na Śnieżkę czy Giewont. U nas wprawdzie wielkich gór nie ma, ale za to jest odcinek Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba - mówi ks. Marian Fatyga.

I to właśnie na dwudziestopięciokilometrowym odcinku tego szlaku uczestnicy tej wyjątkowej drogi krzyżowej zatrzymają się przy 14 stacjach. Znajdować się one będą przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Będą się przy nich palić świece. Treść rozważań będzie nawiązywała do słówbł. Jana Pawła II.

- Będziemy w okresie przygotowań do kanonizacji papieża. A to właśnie Janowi Pawłowi II jesteśmy wdzięczni za odkrycie camino. To on pokazał ideę pielgrzymowania do Santiago de Com-postela. Teksty rozważań będą nawiązywały do pielgrzymowania jako idei życia, postępowania w odniesieniu do tego,co pozostawił nam Ojciec Święty Jan Paweł II - mówi ks. Marian Fatyga, który będzie autorem tekstów.

Ekstremalna droga krzyżowa Małopolską Drogą św. Jakuba - ze Skalbmierza do Zielenic - jest organizowana po raz pierwszy. Rozpocznie się w piątek, 11 kwietnia, o godz. 21 mszą św. w kolegiacie w Skalbmierzu, a zakończy ok. 4 rano mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej w Zielenicach. Organizatorzy przypuszczają, że część osób włączy się w modlitwę na trasie.

- Do pokonania będzie aż 25 kilometrów. Będziemy szli w nocy, może być zimno. Ale to będzie ekstremalna droga krzyżowa. Myślę, że pomysł jej organizacji wynika z potrzeby chwili. To będzie czas na nasze spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem - mówi Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica.

Organizatorzy zaznaczają, że udział w ekstremalnej drodze krzyżowej jest okazją do pozwolenia Bogu prowadzić się nawet wtedy, gdy nogi odmówią posłuszeństwa.

- To wyzwanie to zgoda na trudne warunki, zmęczenie, zimno itp. Jednak mogą one bardzo pomóc otworzyć się na medytację i modlitwę, pokazując prawdę o własnych ograniczeniach, do których możesz Jego w ten sposób zaprosić - przekonują organizatorzy ks. Marian Fatyga i wójt Marcin Gaweł.

Tegoroczne droga krzyżowa to również efekt współpracy między gminą Pałecznica leżącą w województwie małopolskim a parafią w Skalbmierzu, znajdującą się w województwie świętokrzyskim. Te miejsca połączyła Małopolska Droga św. Jakuba. Dotychczas pielgrzymowano tą trasą - ze Skalbmierza - np. na odpust do Pałecznicy. Tym razem, po raz pierwszy, mieszkańcy wyruszą nią w ekstremalnej drodze krzyżowej. - Zapraszamy też na nią członków Bractw Świętego Jakuba z innych miejscowości - mówi ks. Marian Fatyga.

Organizatorzy mają nadzieję, że nie zabraknie chętnych do wyruszenia w tę trudną drogę, tym bardziej, że odbędzie się ona tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia. A rozważania oparte o teksty i nauczanie Jana Pawła II pozwolą się jeszcze lepiej przygotować się do jego kanonizacji zaplanowanej na 27 kwietnia.

Zanim wyruszysz na drogę krzyżową , dowiedz się co warto zabrać

* Gdzie, kiedy i z czym? Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Urząd Gminy oraz członkowie Bractwa św. Jakuba z Pałecznicy organizują 11 kwietnia (piątek) nocną, ekstremalną drogę krzyżową Małopolską Drogą św. Jakuba ze Skalbmierza do Zielenic (ok. 25 km). Rozpocznie się ona mszą św. o godz. 21 w skalbmierskiej kolegiacie. Przewidziany jest poczęstunek herbatą w Niezwojowicach u państwa Królów i w Pałecznicy (remiza OSP). W Zielenicach zostanie odprawiona msza św. na zakończenie Drogi Krzyżowej. Powrót busem do Pałecznicy i Skalbmierza około 5 godziny rano w sobotę.

* W drogę organizatorzy polecają zabrać ze sobą:
* Latarkę z zapasowymi bateriami.
* Elementy odblaskowe (np. opaski lub światełka przytwierdzone do ubrań, najlepsza jest kamizelka
samo chodowa).
* Ciepłe napoje w termosie (kawa, herbata).
* Suchy prowiant według potrzeb.
* Słodycze na pokrzepienie w trudnych chwilach.
* Bardzo wygodne buty.
* Czapkę i rękawiczki - nocą i nad ranem może być chłodno.
* Polecane jest zabranie kijków trekingowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski