Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia inwestuje w ekologię [WIDEO]

Piotr Drabik
Nowe inwestycje w elektrociepłowni oglądali w sobotę mieszkańcy.
Nowe inwestycje w elektrociepłowni oglądali w sobotę mieszkańcy. Fot. Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Zakład w Łęgu wkrótce pozbędzie się jednego z kominów - mierzącego 226 metrów. Wszystko dlatego, że powstały tam nowoczesne instalacje oczyszczania spalin.

- Obecnie trwa wstępne postępowanie przetargowe dotyczące wyburzenia komina. Gdy będziemy znali dokładny termin wyburzenia, poinformujemy o nim mieszkańców - wyjaśnia Krzysztof Krukowski, rzecznik krakowskiej elektrociepłowni. Spektakularnej detonacji jednak nie będzie. Drugi co do wielkości komin na terenie zakładu w Łęgu otoczony jest ciągle używanymi budynkami i różnego rodzaju instalacjami, dlatego będzie rozbierany innym sposobem.

Autor: Piotr Drabik

226-metrowa konstrukcja przestała być potrzebna, gdy na terenie krakowskiej elektrociepłowni zainstalowano dwie nowe proekologiczne instalacje. - Mają one za zadanie oczyszczać spaliny z tlenków siarki oraz tlenków azotu. Do tej pory - dzięki istniejącym elektrofiltrom - sprawność wyłapywania zanieczyszczeń ze spalin wynosiła 99,9 proc., a teraz jeszcze bardziej została poprawiona - podkreśla Krzysztof Krukowski.

Ważną częścią nowych instalacji jest postawiony w styczniu tego roku 120-metrowy komin, którym będzie wydostawać się większość spalin emitowanych przez elektrociepłownię. Sąsiedni, najwyższy komin, który mierzy 262 metry, będzie teraz służył jako obiekt zapasowy.

Zainstalowanie nowych urządzeń to inwestycja, której koszt przekroczył 500 mln zł. Była ona jednak konieczna, by uniknąć kosztownych kar z Brukseli. Od 1 stycznia 2016 roku w całej Unii Europejskiej będą bowiem obowiązywać zaostrzone normy emisji spalin do środowiska. - To również nasz wkład w walkę o coraz czystsze powietrze dla Krakowa - dodaje Krukowski.

Warto przypomnieć, że elektrociepłownia nie wpływa na niską emisję powodującą smog nad Krakowem. Jak mówi Krukowski, trują te instalacje, które znajdują się poniżej 40 metrów wysokości. - Tymczasem nasze kominy kilkakrotnie przewyższają tę granicę - wyjaśnia rzecznik.

Ponadto oczyszczone spaliny, emitowane przez wysokie kominy, rozprzestrzeniają się na dużym obszarze, co jeszcze bardziej zmniejsza ich wpływ na środowisko.

Inwestycje proekologiczne były motywem przewodnim dnia otwartego krakowskiej elektrociepłowni, który odbył się w sobotę i przyciągnął tłumy mieszkańców ciekawych tego, jak działa zakład w Łęgu i jak powstaje prąd.

Jak mówi Krzysztof Krukowski, nie planuje się dalszej rozbudowy elektrociepłowni, gdyż ona sama byłaby w stanie zaopatrzyć w prąd i ciepło całe miasto (obecnie pomaga jej w tym kombinat w Hucie i elektrownia w Skawinie).

- Cały czas inwestujemy w instalacje ekologiczne, a już od przyszłego roku będziemy dysponować najnowocześniejszymi dostępnymi rozwiązaniami w tym zakresie - zapowiada rzecznik elektrociepłowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski