Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczni pierwszacy

KAR
Zakończył się prowadzony w tym roku po raz pierwszy elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych powiatu myślenickiego. Wywołujący liczne kontrowersje system sprawdził się, przypisując 90 proc. uczniów do szkół wskazanych przez nich na tzw. listach preferencji.

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych

Zakończył się prowadzony w tym roku po raz pierwszy elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych powiatu myślenickiego. Wywołujący liczne kontrowersje system sprawdził się, przypisując 90 proc. uczniów do szkół wskazanych przez nich na tzw. listach preferencji.

   Zgodnie z decyzją małopolskiego kuratora oświaty wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych zostały ogłoszone 1 lipca. Nowością była możliwość sprawdzenia, czy zostało się przyjętym do danej szkoły, za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego.
   Do 60 oddziałów szkół powiatu przyjęto ogółem 1 840 osób. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach zacznie we wrześniu naukę 350 uczniów klas pierwszych, w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych - 553, w Zespole Szkół w Myślenicach - 137, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach - 183, w Zespole Szkół w Dobczycach - 263, w Zespole Szkół Technicznych i Rolniczych w Dobczycach - 91, w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach - 129, a w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu - 134.
   Ci, którzy nie zostali przyjęci do wybranej przez siebie szkoły, mogli do 8 lipca, w trakcie rekrutacji uzupełniającej, składać podania wraz z niezbędnymi dokumentami do placówek, dysponujących jeszcze miejscami. Jak się okazało, nawet po tej dacie w niektórych szkołach są jeszcze "luki" na listach przyszłych uczniów - najwięcej, 26, w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
   - Dowodem na to, że system naboru sprawdził się, niech będzie fakt, iż już po przeprowadzeniu pierwszej tury naboru ponad 90 procent chętnych do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych znalazło miejsca w klasach przez siebie wybranych. Pozostali zostali przyjęci w ramach rekrutacji uzupełniającej - podsumowuje Władysław Kurowski, szef zespołu koordynującego przebieg elektronicznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych. - Po przerwie urlopowej Zarząd Powiatu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz firma "Vulcan" dokonają szczegółowej analizy i podsumowania naboru - chodzi o to, aby wykorzystać zdobyte doświadczenie w przyszłym roku szkolnym.
   Z całą pewnością system wymaga jeszcze wielu zabiegów. Jak dało się zauważyć w tym roku - i co było uciążliwe dla wielu młodych ludzi - brakowało synchronizacji systemów obsługujących powiaty myślenicki i krakowski.
   - Nie po raz pierwszy prowadziliśmy nabór drogą elektroniczną, więc w tym roku nowością było dla nas jedynie to, że dołączyły do niego również pozostałe szkoły z powiatu. Jednak i to, jak się okazało, nie wystarczy, by przebiegał on całkiem sprawnie i spełniał swoje zadanie. Aby tak się stało, powinny w nim uczestniczyć wszystkie szkoły z całego województwa lub przynajmniej naszych ościennych powiatów: wielickiego, suskiego, limanowskiego i krakowskiego, a systemy obsługujące je powinny ze sobą współpracować. Dopiero wtedy sytuacja dla nas i dla kandydatów byłaby jasna od początku do końca naboru - mówi Jacek Ślósarz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach.
Tekst i fot. (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski