Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektronika wkracza do urzędów. Dzięki Unii

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Cyfryzacja czeka trzy urzędy w powiecie. Najszybciej - Wieliczkę
Cyfryzacja czeka trzy urzędy w powiecie. Najszybciej - Wieliczkę fot. Łukasz Zarzycki
Cyfryzacja. Systemy e-usług powstaną w Wieliczce i Niepołomicach, a także w starostwie .

Jako pierwsi możliwość załatwiania wielu urzędowych spraw bez konieczności wizyt w magistracie dostaną mieszkańcy gminy Wieliczka. Wczoraj podpisano tu umowę z firmami, które zajmą się rozbudową systemu e-usług. Jak informuje Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce, inwestycja ma być wykonana w tempie ekspresowym. - E-system zostanie wdrożony do końca sierpnia tego roku - zapowiada urzędniczka.

Rozbudowa „elektronicznego magistratu” (Wieliczka świadczy niektóre e-usługi od 2010 roku) pochłonie ponad milion złotych. Większość tej kwoty (758 tys. zł) pokryje dotacja unijna.

- To przedsięwzięcie zostało podzielone na etapy. Wkrótce, prawdopodobnie już na dniach, uruchomimy w urzędzie punkt potwierdzania profili zaufanych (niezbędnych osobom, chcącym korzystać z elektronicznych usług - red.). Natomiast z pełnego systemu e-usług mieszkańcy będą mogli korzystać od września tego roku - mówi Piotr Jarosz, kierownik zespołu informatyków w wielickim magistracie.

Na novum skorzystają i mieszkańcy, i urzędnicy. W ramach tego projektu wprowadzone zostaną następujące e-usługi:

  • pełna obsługa podatków płaconych przez osoby fizyczne i prawne (od nieruchomości, transportowego, rolnego itp.)
  • obsługa innych opłat lokalnych: za odbiór odpadów komunalnych, za zezwolenia na sprzedaż alkoholu, z tytułu dzierżawy oraz wieczystego użytkowania
  • elektroniczna informacja o stanie sprawy i korespondencji (m.in. możliwość wirtualnego sprawdzenia numerów spraw zgłaszanych przez mieszkańców, przewidywanego terminu ich zakończenia czy informacji, kto prowadzi daną sprawę z ramienia urzędu)
  • elektroniczny obieg dokumentów w urzędzie m.in. w zakresie wykonania budżetu, wieloletniej prognozy finansowej i innych sprawach finansowo-ekonomicznych
  • udostępnianie informacji i tzw. komunikacja ogólna z mieszkańcami (m.in. internetowe zgłaszanie reklamacji związanych z odbiorem odpadów komunalnych)

Unijną dotację (2,5 mln zł) na budowę systemu e-usług otrzymały także Niepołomice. Tam projekt, którego koszty są szacowane na 3,3 mln zł jest na etapie rozstrzygania przetargów. „Cyfrowe Niepołomice”, dające mieszkańcom i przedsiębiorcom możliwość prowadzenia większości swych spraw z urzędem on-line, mają być gotowe w drugiej połowie 2018 roku.

Natomiast powiat stworzy - do 2020 roku - platformę cyfrową dla geodezji i budownictwa. Efektem tego będzie m.in. zwiększenie dostępności do informacji z zasobów Wydziału Geodezji. Na to przedsięwzięcie pozyskano 6,8 mln zł z UE.

ZOBACZ TAKŻE: Deweloperzy obudowują pas startowy w Czyżynach

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski