"Elementarz Polskiego Patrioty" na scenie teatru Barakah:...

"Elementarz Polskiego Patrioty" na scenie teatru Barakah: parodia Kaczyńskiego, Macierewicza, Biedronia i Pawłowicz

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Szalony minister Toni Macieremułka (Sebastian Oberc) musi wyruszyć z tajną misją do przyszłości...
1/13
przejdź do galerii

Szalony minister Toni Macieremułka (Sebastian Oberc) musi wyruszyć z tajną misją do przyszłości... ©Piotr Kubic

Za kulisami. Szalony minister w przyszłości, czyli kolejny odcinek Nocy Waniliowych Myszy, cyklu kabaretowo-teatralnego teatru Barakah w Krakowie. Tytuł 10., jubileuszowego odcinka brzmi "Elementarz Polskiego Patrioty"
Zobacz galerię

Noce Waniliowych Myszy, czyli cykl teatralno-kabaretowy teatru Barakah już na dobre wkomponował się w kulturalne życie Krakowa. Kroi rzeczywistość ostrzem ironii, absurdalne pomysły polityków i głupotę celebryckich żywotów znanych z portali plotkarskich nakłuwa na wykałaczkę śmiechu. Nie inaczej było w 10, jubileuszowym odcinku pt. „Elementarz Polskiego Patrioty”.

Szalony minister Toni Macieremułka (Sebastian Oberc) otrzymuje tajną misję od Prezesa Jajusia Pierwszego (fenomenalny wręcz Krzysztof Bochenek): musi wyruszyć w przyszłość, by przekonać Polaków z teraźniejszości, że wszystko idzie zgodnie z planem, a w kraju będzie żyło się dostatnio. Tymczasem Polska jutra okazuje się „Papieżem Narodów” (dosłownie!) i panuje nad światem.

Ale przez zawirowanie dziejów minister natknie się też na grupę „ponadczasowych” rebeliantów, w skład której wchodzą: Maria Kuria ze Słodowa (Lidia Bogaczówna), prezydent Słupska Pierdoń (Łukasz Szczepanowski), Janosik (Marcel Wiercichowski) i Magda Gessler (znów Krzysztof Bochenek). Na szczęście z pomocą Toniemu Macieremułce przybywa z kosmosu posłanka Krystal Żarłowicz (Monika Kufel).

Bywa tu obcesowo, a tekst bezszelestnie mija się z poprawnością polityczną. Żart ściele się gęsto, a po głowie dostają politycy różnych opcji, a nawet polscy celebryci. Czyli... „Elementarz Polskiego Patrioty” ma wszystkie cechy dobrego kabaretu.

Twórcy tekstu mają słuch językowy. I wyczucie absurdów rzeczywistości, potrafią obśmiać bieżącą sytuację polityczną (odpowiedź na hasło ministra „dziki truchtają przez gęstwinę” brzmi: „Nie wiedzą, że Szyszko czeka z karabinem”). Do tego twórcy zgrabnie żonglują nawiązaniami do popkultury (serial „Młody papież” z kangurem z ogrodów watykańskich albo „O dwóch takich, co ukradli księżyc”). Wszystko splecione ze sobą zgrabnie i z humorem.

Do tego - co jest cechą wspólną wszystkich odcinków tego serialu teatralno-kabaretowego - tekst czytać można na wielu poziomach. Jednych bawić będą parodie polityków, innych - nawiązanie do naukowej terminologii i zabawy językiem polskim. Polecam!


ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ada

ada (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo