ELSA szansą dla studentów prawa

Redakcja
Udostępnij:
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, utworzone w 1981 roku w Wiedniu, jest dziś największą na świecie organizacją działającą w 180 europejskich uniwersytetach, zrzeszającą ponad 25 tysięcy studentów i młodych prawników. W Polsce ELSA działa na 12 wydziałach prawa.

Konferencje, seminaria, praktyki

   W Krakowie gościli w ubiegłym tygodniu prezesi stowarzyszenia z krajów europejskich. Ten XXVI już zjazd szefów ELSY połączono z konferencją na temat prawa międzynarodowego w stosunkach międzynarodowych. Współorganizatorem spotkania była ELSA Kraków istniejąca od 1991 r. przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
   Konferencję poprzedziły spotkania warsztatowe, a więc wymiana doświadczeń, omówienie projektu - konkursu dotyczącego prawa handlowego, który jest aktualnie realizowany w wielu krajach, a jego finałem będzie symulacja rozprawy przed jury, międzynarodową organizacją handlu w Genewie.
   Młodzi uczestnicy konferencji, wśród których byli także przedstawiciele ośrodków uniwersyteckich z całej Polski, poświęcili wiele uwagi wybranym zagadnieniom, między innymi ochronie własności przemysłowej i prawu konkurencji w Unii Europejskiej. Wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili przedstawiciele kancelarii prawniczych Baker&McKenzie i Dewey Ballantine z Warszawy oraz pracownicy naukowi wydziałów prawa i administracji.
   - Wybraliśmy prawo międzynarodowe__na temat konferencji - powiedziała nam Karolina Kostyło z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, pełniąca funkcję prezesa ELSA Polska - gdyż jest ono najbardziej uniwersalne w stosunkach między krajami. Interesują nas regulacje dotyczące na przykład własności intelektualnej czy konkurencji. Większość krajów ma własne regulacje, ale chcielibyśmy dowiedzieć się, jak takie problemy powinno rozwiązywać prawo międzynarodowe, aby zapewnić kontrahentom maksimum pewności i bezpieczeństwa w kontaktach handlowych.
   Członkowie organizacji studentów i młodych prawników realizują projekty, które są uzupełnieniem wiedzy zdobywanej podczas zajęć uniwersyteckich. - Staramy się też lepiej wzajemnie poznawać, komunikować, organizować więcej praktyk studenckich - mówi Bettina Kuperman z Danii, prezes ELSA International. - Organizujemy w tym celu międzynarodowe spotkania, konferencje, seminaria. Włączamy do swych działań wszystkich studentów, by ich zaktywizować do pracy poza uczelnią.
   Jednym z celów ELSY jest organizowanie zagranicznych praktyk studenckich. Dzięki prowadzonej w tym zakresie wymianie setki studentów prawa mogą odbywać praktyki w firmach prawniczych, w bankach, sądach, administracji publicznej w całej Europie.
   Praktykami studenckimi interesuje się wiele prestiżowych firm, które widzą w nich szansę na pozyskiwanie dla siebie pracowników z grona najzdolniejszej młodzieży.
   Na terenie kraju ELSA organizuje ogólnopolskie konkursy, m.in.: krasomówczy, na glosę do orzeczenia Sądu Najwyższego, na akt oskarżenia, na najlepszą pracę magisterską z dziedziny prawa europejskiego ("Luminarz"), na najlepszego studenta prawa ("Primus in Primis") czy "Verba Legis".
   Realizowane przez ELSĘ międzynarodowe programy (jeden temat opracowywany przez młodzież w wielu krajach) owocują publikacjami książkowymi. W br. wydana będzie książka "Społeczeństwo informatyczne" dotycząca handlu informatycznego. Wcześniejsza publikacja poświęcona była prawu człowieka do pokoju i wolności. Następna dotyczyć będzie prawa handlowego w stosunkach międzynarodowych.
(D.ORL.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie