Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emaus na Zwierzyńcu i wojowie na kopcu Kraka

(MM)
We wtorek po Wielkanocy kopiec Krakusa opanują wojowie i wiedźmy
We wtorek po Wielkanocy kopiec Krakusa opanują wojowie i wiedźmy Andrzej Banaś
Wydarzenia. Dlaczego na straganach odpustu emaus na Salwatorze można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Jest okazja się dowiedzieć: w Poniedziałek Wielkanocny do poznawania krakowskich tradycji zaprasza Dom Zwierzyniecki. Dzień później będzie można przenieść się w czasie na kopcu Krakusa.

Emaus na Zwierzyńcu to odpust w parafii Najświętszego Salwatora w Poniedziałek Wielkanocny. Nazwę wziął od wioski nieopodal Jerozolimy (uczniowie Jezusa spotkali Go w drodze do Emaus w dniu zmartwychwstania). Tradycja zwierzynieckiego emausu wywodzi się ze średniowiecza.

Niegdyś ciągnęły na niego pielgrzymki z Krakowa. Odprawiana była msza odpustowa, a atrakcję stanowiły kramy z wymyślnymi zabawkami. Jak wyglądały te uroczystości dawniej przypomni w poniedziałek (6 kwietnia) Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41).

"Przystanek emaus" będzie tu trwał w godz. 10-18. Przewidziane są m.in. warsztaty dla dzieci (godz. 11-15), na których będzie się wykonywać dawne zabawki odpustowe, a także projekcje filmu dokumentalnego "Krakowskie tradycje: emaus na Zwierzyńcu" (o każdej pełnej godzinie).

Można będzie wziąć udział w konkursie na drzewko emausowe (godz. 10-15) lub zobaczyć wystawę tych, które będą konkurować i zagłosować na najładniejsze. Wstęp wolny.

Z kolei we wtorek po Wielkanocy Dom Kultury "Podgórze" zaprasza w godz. 12-17.30 na Tradycyjne Święto Rękawki pod kopcem Krakusa.

Tradycja obchodów rękawki sięga wczesnego średniowiecza. Wzgórze podczas obrzędów pogańskich wiosennych zaduszek było iluminowane oczyszczającym ogniem, sadzono święte gaiki, złe duchy odganiano, organizując pokazy walk szermierczych.

W tym roku tematem imprezy są "Nieludzie i ludzie". Rękawka pełna będzie strzyg, południc, rusałek, wąpierzy i beboków. Nie zabraknie corocznego biegu wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca, w programie jest też np. pojedynek wiedźm, przedstawienie "Słowiański horror"czy igrzyska pogrzebowe. Będzie można zajrzeć do warsztatu powroźniczego i wziąć udział w konkursach sprawności rycerskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski