Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci dostaną deputat?

Sławomir Bromboszcz
Krzysztof Kozik ze Związku Zawodowego Kontra przy ZG „Janina“ w Libiążu zbiera podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego
Krzysztof Kozik ze Związku Zawodowego Kontra przy ZG „Janina“ w Libiążu zbiera podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego Fot. SŁAWOMIR BROMBOSZCZ
Małopolska zachodnia. Obywatelski projekt nowelizacji ustawy zakłada, że wszyscy byli górnicy otrzymają trzy tony węgla. Związkowcy do końca marca muszą zebrać 100 tysięcy podpisów, żeby projektem zajął się Sejm

Trwa wielka akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Związkowy chcą zagwarantować wszystkim emerytom górniczym otrzymywanie deputatu węglowego z budżetu państwa.

Związek Zawodowy Górników w Polsce pod koniec grudnia zgłosił marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu informację o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Od tego czasu inicjatorzy mają trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów.

Wszystko wskazuje na to, że przed końcem marca uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów i złożyć projekt w Sejmie. Sam ZZG uzyskał już ponad 70 tys. głosów poparcia. W akcji uczestniczą także mniejsze górnicze związki. Po 15 marca rozpocznie się dokładne liczenie podpisów.

Związkowcy chcą, by wszyscy emeryci byli równo traktowani. Obecnie dochodzi do sytuacji, że osoby pracujące w tej samej kopalni dostają deputaty w zależności od tego, kiedy odeszły na emeryturę. Przykładowo: ZG „Janina” w Libiążu należący do Kompanii Węglowej w 2007 roku wszedł do grupy Tauron Wydobycie.

Górnicy, którzy przeszli na emeryturę za czasów Kompanii Węglowej, nie otrzymują deputatów, natomiast ich koledzy, którzy zakończyli pracę po tym jak kopalnię przejął Tauron Wydobycie, dostają węgiel. Wszyscy pracowali w jednakowych warunkach.

- To powoduje negatywne nastroje. Już lepiej, żeby tych deputatów nikt nie miał - uważa Aleksander Wawro, były górnik z kopalni „Janina” w Libiążu.

- Emerytom z Kompanii Węglowej zrobili krzywdę - przekonuje Andrzej Dyrdoń z NSZZ „Solidarność” przy KWK „Brzeszcze”.

Nowelizacja ustawy z ub. roku zakłada, że deputat otrzymują wszyscy emeryci i renciści ze zlikwidowanych kopalń, niezależnie od tego, kiedy doszło do ich zamknięcia.

Górnicy mają średnio 3,2 tys. zł emerytury na rękę, ale są i tacy, co dostają 2 tys. Dla tych z niższymi otrzymanie ok. 1800 zł na 3 tony węgla rocznie to znaczący zastrzyk gotówki.

- Tam, gdzie kopalń nie stać na finansowanie deputatu, powinien robić to Skarb Państwa - podkreśla Mirosław Lipow-ski, wiceprzewodniczący związku Kontra.

Związki górnicze informują o zbieraniu podpisów m.in. za pomocą stron interneto-wych i tablic ogłoszeniowych. Najskuteczniejszą formą jest jednak poczta pantoflowa. Wychodzą także do ludzi, zbierając podpisy nie tylko wśród górników, ale także sąsiadów i znajomych.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, lokalna społeczność właśnie tym żyje - tłumaczy Mirosław Lipowski.

Projekt ma szanse?

Po zebraniu podpisów projekt trafi do marszałka Sejmu. Po formalnej weryfikacji zostanie przedłożony do pierwszego czytania. Nastąpi to do trzech miesięcy od daty złożenia. Rzadko takie inicjatywy kończą się sukcesem. Wszystko zależy od większości sejmowej, czyli Prawa i Sprawiedliwości.

Obywatelski projekt ustawy nie ma żadnej mocny prawnej. Jest jedynie apelem społeczeństwa do rządzących.

- Poprzednia władza miała wyjątkową niechęć do tego typu inicjatyw społecznych. Zobaczymy, jak postąpi nowa - zauważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Według wyliczeń górniczych związków nowelizacja pociągnie za sobą obciążenie budżetu państwa kwotą 290 mln złotych rocznie.

Jak poprzeć projekt?

Osoby chcące podpisać się pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy mogą to zrobić w siedzibie jednego ze związków zawodowych m.in. na terenie Bierunia, Brzeszcz i Libiąża.

Bieruń
ul. Granitowa 16
- ZOZ NSZZ „Solidarność“ w KWK „Piast“
tel. 32 7 17 73 00
- Międzyzakładowy Zarząd Związku Zawodowego Górników w Polsce przy KWK „Piast“
tel. 32 717 76 56

Brzeszcze
- ul. Kościuszki 1
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Nowe Brzeszcze
tel. 32 716 56 11
- Związek Zawodowy „Kadra“ przy KWK „Brzeszcze“
tel. 32 716 54 11

Jaworzno
ul. Grunwaldzka 37
- ZOZ NSZZ „Solidarność“ w Tauron Wydobycie SA
ZG „Sobieski“
tel. 32 618 57 05
- ZZ Kontra przy Zakładzie Górniczym „Sobieski“
tel. 32 618 50 83

Libiąż
ul. Górnicza 23
- Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność“ ZG „Janina“
tel. 32 627 08 79
- ZZ Kontra przy Zakładzie Górniczym „Janina” w Libiążu
tel. 32 627 02 77

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski