Emerytura bez dorabiania

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i KRUS przekracza 60 mld zł, a może wzrosnąć o kolejne 20.
Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i KRUS przekracza 60 mld zł, a może wzrosnąć o kolejne 20. Fot. robert kowalski
Kontrowersje. Ewentualny zakaz może objąć 400 tysięcy pracujących emerytów.

W PiS coraz więcej zwolenników zyskuje pomysł, by wraz z przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet - zakazać dorabiania do emerytury. Mówił o tym niedawno Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego rządu.

Niebawem na garnuszek ZUS może przejść nawet 800 tys. dodatkowych osób. Jednak świadczenia wielu z nich będą niskie, więc pewnie spróbują dorabiać. Tymczasem część Polaków, zwłaszcza młodych, uważa, że pracujący emeryci zabierają im etaty.

- W niektórych branżach, jak nasza czy budowlana, kwitnie patologia. Zdrowi pięćdziesięcioletni rentierzy zdominowali i zepsuli rynek pracy - mówi Stanisław Dam, ochroniarz z Krakowa. Mundurowy lub górnik dostaje 3 tys. zł emerytury, więc w pracy wystarczy mu 1-1,5 tys. zł. - A inni muszą za to przeżyć - dodaje Dam.

Przeciwko zakazowi dorabiania są związkowcy i pracodawcy, którzy korzystają z taniej pracy emerytów.

Zamiast zabraniać pracy emerytom, likwidujmy patologiczne przywileje

Co robi policjant nazajutrz po przejściu na emeryturę? Idzie do pracy - taki żart (?) opowiadają krakowscy ochroniarze. W ćwierćmilionowej armii uzbrojonych pracowników agencji dawni mundurowi są grupą dominującą.

- Pobierają emerytury, a często - jako jedyna grupa - jednocześnie renty, co daje ponad 3 tys. zł na rękę, więc w robocie zadowala ich 1500 brutto. Tacy emeryto-renciści niszczą rynek - uważa Krzysztof Witulski, szef pisma „Ochroniarz”.

Gdy były górnik się nudzi

Kilkadziesiąt tysięcy młodych i w pełni sprawnych emerytów pracuje też w budowlance, zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce. Dominują wśród nich byli górnicy, którzy przeszli na garnuszek ZUS-u w wieku czterdziestu kilku lat. Dorabiają z nudów lub „na hobby” (gołębie, mecze, piwo z kolegami).

- Przeciętny górnik przeszedł w ub. roku na emeryturę w wieku 48 lat i ma przed sobą średnio ponad 22 lata życia. On na swoje świadczenie nie zarobił. My, podatnicy, musimy mu dołożyć aż dwie trzecie! - oburza się Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, członek zespołu ds. ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. - Taki dorabiający górnik stanowi nieuczciwą konkurencję dla innych, pracując za pół stawki wypycha z rynku osoby nie pobierające świadczeń.

Jeszcze ostrzej wyraziła to niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwróciła uwagę, że na obniżeniu wieku emerytalnego - zgodnie z projektem prezydenta Andrzeja Dudy - najsilniej skorzystają nie pracownicy, których emerytury będą przez to boleśnie niskie, lecz - przedsiębiorcy. - Zatrudniają emerytów za niższe stawki, tak by pensja po zsumowaniu z emeryturą była tylko trochę wyższa od dotychczasowej wypłaty - podkreśla profesor. Jej zdaniem „należy rozważyć przywrócenie ograniczenia zarobkowania przez emerytów, a nawet postawienia ich przed wyborem: pensja albo emerytura”. Powinno to dotyczyć zwłaszcza tych, którzy przeszli na emeryturę w młodym wieku i „obciążają system”.

PiS: dać i zniechęcić

Politycy PiS z jednej strony chcieliby dotrzymać obietnicy i przywrócić wiek emerytalny, podniesiony przez PO i PSL, a z drugiej - zniechęcić do tego Polaków. Już dziś deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i KRUS, czyli różnica między składkami pracujących a wypłacanymi świadczeniami, przekracza 60 mld zł! Po obniżeniu wieku emerytalnego wzrośnie minimum o jedną trzecią.

Pomysł ograniczeń nie jest nowy. Jesienią 2011 r., wobec coraz gorszej sytuacji na rynku pracy, minister Jolanta Fedak wprowadziła zakaz łączenia etatu z emeryturą. Ludzie musieli wybierać: zwolnić się z pracy i pobierać dalej emeryturę albo zrezygnować ze świadczenia. Tym, którzy zdecydowali się na pracę, ZUS przestał wypłacać emerytury, ale 13 miesięcy później Trybunał Konstytucyjny uznał te przepisy za niezgodne z ustawą zasadniczą i nakazał wypłacanie emerytur wszystkim dorabiającym.

Po kolejnej batalii nowy minister Władysław Kosiniak-Kamysz, polecił ZUS-owi wypłatę również zaległych świadczeń, od października 2011 r. - z odsetkami. Kosztowało to podatników prawie miliard złotych.

Teraz PiS rozważa dwie opcje: całkowity zakaz dorabiania lub wprowadzenie progów dochodowych, po przekroczeniu których świadczenie będzie maleć - aż do zera. Dziś dotyczy to jedynie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.

Według przecieków, ograniczenia miałyby jednak nie dotyczyć wszystkich uprzywilejowanych grup, czyli mundurowych, górników, a także posłów i senatorów. Mogliby oni nadal spokojnie pobierać emerytury i dorabiać bez limitów.

Solidarność: będzie dobrze

Ograniczeniom sprzeciwiają się związkowcy. - Obiecaliśmy Polakom obniżenie wieku emerytalnego i dążymy do tego, ale nie poprzemy w zamian zakazu dorabiania - zapowiada Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej „Solidarności”. Jego zdaniem, rządzący to rozumieją i wiek zostanie obniżony od 1 stycznia 2017 r.

- Teraz walczymy o to, by do projektu pana prezydenta, nad którym pracuje Sejm, dorzucić możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat (kobiety) lub 40 (mężczyźni). Zastrzegam, że to ma być możliwość, a nie obowiązek - mówi Lewandowski. Przyznaje, że wie, iż część pracodawców zmusza ludzi do przejścia na emeryturę. I że po obniżeniu wieku emerytalnego zapewne nadal będzie to robić, by zyskać tańszą siłę roboczą, sponsorowaną przez płatników składek i podatników. - Ufamy jednak, że sytuacja na rynku pracy poprawi się na tyle, że te patologiczne praktyki będą zanikać - wyjaśnia.

Nie wierzy w to Mordasewicz z Lewiatana. Ale i on jest zdecydowanie przeciwny zakazowi dorabiania przez emerytów. - To nieprawda, że starsi pracownicy odbierają miejsca pracy młodym. Dowiedziono w świecie, że kraje o wysokim zatrudnieniu seniorów mają zarazem wysokie zatrudnienie młodych. A to dlatego, że seniorzy pomnażają PKB, co nakręca gospodarkę i tworzenie miejsc pracy - tłumaczy. Podkreśla, że problem trzeba rozwiązać w inny sposób: poprzez podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego dla wszystkich bez wyjątku.

- Niczym nieuzasadnione finansowanie świadczeń uprzywilejowanych grup kosztuje dziś Polaków kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Gdyby te pieniądze przeznaczyć na inwestycje, nie mielibyśmy problemu bezrobocia młodych, starych ani kogokolwiek - twierdzi Mordasewicz.

70 proc.
Polacy, którzy przeszli na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego, mogą dorabiać, ale ich świadczenie jest obcinane, jeśli zarobki przekroczą 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a powyżej 130 proc. - całkowicie zawieszane. Pozostali emeryci mogą dorabiać bez limitów.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiktoria Ajsim
Co Wy robicie z emerytami .Zamiast im dać godziwą emeryturę -często brakuje im na opłaty -to Wy zmuszacie ich do pracy ponad siły i kosztem zdrowia za niewolniczą stawkę godzinową i bez prawa wypoczynku - urlopu .To wstyd dla was i poniżenie godności człowieka starszego. Gdzie szacunek , gdzie miłość , gdzie współczucie ? To nie wy głodujecie , to nie wy cierpicie ?-..jeszcze NIE!!! A skąd wiesz co jutro ci przyniesie ???????
n
nędza
Droga Lauro dziś będziesz pracować za najniższą płacę ,a w przyszłym roku ktoś taki jak ty powie,że będzie pracował za polowę najniższej,potem znajdzie się ktoś kto powie,że bęzie pracował za 100zł-można i za darmo! Powiedz mi kochanie jak sam emeryt ma wyżyć za 750 zł,skoro opłat ma w większej kwocie ,a czasami bywa i tak,że ma bardzo dużo lekarzy-specjalistów.Kochana Lauro chorują już dzieci-i ty skarbie możesz być zmuszona do pracy ponad siły i kosztem własnego zdrowia ,a czasami i życia-ile osób chorych poszło do pracy i zmarło-nie doczkali emerytury?Współczuję Wam! My seniorzy powinniśmy mieć teraz czas na odpoczynek i SPOKOJNE życie-tak jak w naszej młodości!
a
andrzej
to ile masz razem?
L
Laura
Proszę nie obrażać młodych ludzi bo dzięki nam ma Pani emeryturę, bo to my na Was robimy. Ciekawa jestem, czy Pani utrzymałaby rodzinę za 1500 zl? Ja właśnie straciłam pracę i pewnie nie szybko znajdę nową bo emeryci zajmują etaty.
L
Laura
Ty masz 500 zł a ja nic, bo wlasnie straciłam moje jedyne zródło utrzymania. Więc kto ma gorzej? Ten co ma 500 zł czy ten co nie ma nic?
L
Laura
Tak, ja jestem chętna bo właśnie straciłam pracę i zostałam bez środków do życia a Wy emeryci macie kasę z dwóch zródeł i zajmujecie miejsca pracy młodym. Skandal!!!!!!!
f
fachowiec
skąd te procenty z kosmosu ,jak masz fach w ręku to pracy masz ful ja porobiłem kursy operatorów i kierowców z każdej strony mam propozycję tylko wybieram kto da więcej ,Kolego inwestuj w siebie a nie siedzisz na d**** i patrzysz w komputer
p
pola
nie rozumie Pan że właśnie w ten sposób psujesz rynek pracy - gdyby emeryci nie godzili się na taką pensje to młodym musieliby zapłacić tyle co pana emerytura plus 1300. godzisz się na tą kwotę bo już masz emeryturę i to cię urządza ale młody z tego się nie utrzyma więc pracodawca zatrudnia emeryta lub renciste
z
zygi
mam emeryture i dorabiam moja dodatkowa wyplata wynosi 1300 zl czy ktos z mlodych jest chetny pracowac za takie pieniadze
d
dżon
jestem emerytem ale jak bym był młody to pięć minut bym się nie zastanawiał tylko torba na plecy i w świat bo za takie pensje 1500 lub 2500 to w tym kraju można mieć tyko duże marzenia emeryci zajmują same atrakcyjne miejsca gdzie młodzi nie mogą się dopchać za 1500 złotych już ustawiła się kolejka młodych i czekają kiedy odejdziemy żeby zająć tak wymarzone stanowiska pracy i spełnić swoje marzenia o własnym mieszkaniu lub domem z basenem,będę dalej pracował bo taki mam kaprys i wyjeżdżać dwa razy w roku na wczasy ,,A KTO BOGATEMU ZABRONI''powodzenia
A
Artur
W takim razie wałęsa i Kwaśniewski i te inne polityczne chłamy są na emeryturze
Więc nie wolno im dorabiać bo za jakieś wykłady niby chora wielkie pieniądze czyli im wolno dorabiać
Ale im się też skończy tak myślę co jak wszystkim to wszystkim
R
Roman
Emeryci zajmują 70 % etatów!!! Nie dziwię się, że młodzi kończą szkoły i wyjeżdżają, nie ma tu czego szukać...
Wraz z podjęciem zatrudnienia przez emeryta, ZUS powinien takie świadczenie zawiesić...
Pozdrawiam
a
as
W socjalizmie problemem sa decyzje socjalistyczne czyli wczesniejsze emerytury i wladza musi dzielnie stworzone przez siebie problemy zwalczac nastepnymi sztycznymi regulacjami i zabieraniem ludziom wolnosci.
T
Tomasz J
Tak tak pomysły iście kretyńskie. Jeżeli nie pozwolą dorabiać np. emerytowanym pilotom to będą musieli rozwiązać LOT gdzie stanowią oni ok. 70% latającej kadry.
Q
QlaUnogi
reasumując -zostań donosicielem jak Bolek będziesz wynoszony a nie górnikiem bo będziesz potępiony.
Dodaj ogłoszenie