MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa 2020. Kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać? Ile można dorobić na emeryturze

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Emerytura pomostowa 2020. Kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać? Ile można dorobić na emeryturze
Emerytura pomostowa 2020. Kto i na jakich warunkach może z niej skorzystać? Ile można dorobić na emeryturze Andrzej Banas / Polska Press
Emerytura pomostowa 2020. W związku z koronawirusem część osób pracujących, które zbliżają się do wieku emerytalnego myśli o przejściu na emeryturę pomostową. Taka sytuacja wynika z coraz gorszej sytuacji gospodarczej w kraju. Część pracodawców zwalania pracowników. Ratunkiem przed utrata pracy może być przejście na tzw. pomostówkę. Emerytura pomostowa daje szansę nabycia praw emerytalnych nawet 10 lat wcześniej niż przewidują to przepisy. Oznacza to, że kobieta która przechodzi na "pomostówkę" może to zrobić w wieku 50 lat, a mężczyzna 55. Nie wszyscy jednak mogą się starać o przejście na wcześniejszą emeryturę.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Emerytura pomostowa 2020 - jakie warunki trzeba spełniać?

O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby, które urodziły się po 1948 roku. Warunkiem otrzymania świadczenia jest też wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Chodzi o warunki, które niosły ze sobą szczególne ryzyko dla zdrowia i życia pracownika. Jakie to prace? Takie, które:

  • z dużym prawdopodobieństwem mogą wraz z upływem czasu spowodować trwałe pogorszenie stanu zdrowia,
  • są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy,
  • są determinowane siłami natury lub procesami technologicznymi,
  • pomimo zastosowania środków profilaktycznych wymagają od pracowników działań, które przekraczają ich możliwości; możliwości te są ograniczane w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w stopniu, który utrudnia pracę na dotychczasowym stanowisku.

Chodzi m.in. o prace w takich zawodach jak górnictwo, rolnictwie, budownictwie, przemysł chemicznym czy służba zdrowia i opieka społeczna.

Wniosek o emeryturę pomostową

Wniosek o emeryturę pomostową można pobrać ze strony www.zus.pl lub zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), by złożyć wniosek elektronicznie. Formularz wniosku jest również dostępny w punkcie informacyjnym w sali obsługi klientów w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.

Wniosek rozpatruje oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski