Emerytury 2018: kto z wnioskiem o emeryturę poczekał do...

Emerytury 2018: kto z wnioskiem o emeryturę poczekał do lipca, ten zyskał prawie 9 procent!

Zbigniew Biskupski AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Emerytury 2018: kto z wnioskiem o emeryturę poczekał do lipca, ten zyskał prawie 9 procent!

©Marzena Bugala/Polska Press

W tym roku jest wyjątkowo wysoka waloryzacja roczna waloryzacja składek ZUS. Jest ona najwyższa od dziewięciu lat i wynosi prawie 9 procent!. Takiego oprocentowania nie gwarantuje żaden bank. Kto więc z wnioskiem o emeryturę przysługującą już w pierwszej połowie 2018 r. poczekał do lipca, ten będzie dostawał odpowiednio wyższe świadczenie. Eksperci dodatkowo radzą poczekać jeszcze rok, bo w 2019 roku waloryzacja kapitału powinna być jeszcze wyższa!
Emerytury 2018: kto z wnioskiem o emeryturę poczekał do lipca, ten zyskał prawie 9 procent!

©Marzena Bugala/Polska Press

Sonda

Które danie jest według Ciebie lepsze?

Już jest druga połowa roku, można więc składać wnioski o emeryturę i zyskać na zwłoce - ZUS wyliczy odpowiednio wyższe świadczenie niż gdyby wniosek był złożony w pierwszej połowie br. ponieważ nie objęłaby go roczna waloryzacja kapitału, od którego wyliczana jest emerytura. Ale to nie wszystko. Eksperci oceniają, że w 2019 r. waloryzacja środków zgromadzonych w ZUS, od których wylicza się emeryturę będzie jeszcze wyższa. Jeśli więc ktoś nie musi przechodzić na emeryturę już teraz, a może poczekać do lipca 2019 r., to na tej zwłoce zrobi podwójnie korzystny interes!


Odłożenie wniosku o emeryturę do lipca, nawet jeśli prawo do emerytury uzyskało się kilka miesięcy wcześniej, to była bardzo dobra decyzja. 1 lipca składki emerytalne zgromadzone w ZUS zostały zwaloryzowane (podwyższone) o 108,68 proc. A ponieważ na ich podstawie ustalana jest wysokość emerytury, automatycznie przyznane świadczenie będzie o przynajmniej 9 proc. wyższe.
Ale to nie koniec. Eksperci są zgodni, że waloryzacja składek emerytalnych, która zostanie dokonana za rok, 1 czerwca 2019 roku będzie równie wysoka - dynamicznie bowiem dalej rosną płace a na dodatek wraca wyższa inflacja. To oznacza, że jeśli ktoś ma źródło utrzymania i siły do pracy, powinien poczekać z wnioskiem o emeryturę jeszcze o rok. Wtedy w krótkim czasie jego emerytura zyska niemal 20 proc. A taka okazja może się długo nie powtórzyć!

Jak wyjaśniał już w styczniu br. w rozmowie z portalem www.aleBank.pl Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, "W tym roku, roczna waloryzacja składek będzie dokonana w czerwcu – i wyniesie około 7 procent. Takiego oprocentowania nie znajdziemy na żadnej lokacie bankowej. To jest to bardzo duża waloryzacja. Jeżeli ktoś może poczekać z wnioskiem o emeryturę przynajmniej do lipca, to skorzysta z bardzo wysokiej waloryzacji składkowej. Jeżeli natomiast ktoś już pobiera świadczenie i jednocześnie pracuje to wówczas waloryzacja składek nie przysługuje, bo emerytowi przysługuje waloryzacja świadczenia. Jednak zawsze można złożyć wniosek o przeliczenia świadczenia".

Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!

Dlaczego tak się dzieje?


Otóż zgodnie z prawem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest zobowiązany do dokonywania co roku waloryzacji składek zgromadzonych na koncie każdego przyszłego emeryta. Podobnie jak w marcu następuje waloryzacja wypłacanych już emerytur, tak w czerwcu ZUS podejmuje decyzję co do wysokości waloryzacji składek przyszłych emerytów.
Najbliższa taka waloryzacja będzie miała miejsce w czerwcu. Trzeba też wiedzieć, że objęta nią jest suma składek zgromadzonych na koncie przyszłego emeryta według stana na dzień 31 stycznia danego roku, a więc przy najbliższej okazji - na dzień 31 stycznia 2018 r.
Osoby, które dostają decyzję o przyznaniu emerytury mają wyliczaną jej wysokość według aktualnej wartości kapitału emerytalnego. jesli decyzja zapadnie teraz, tuż przed waloryzacją z czerwca 2018, emerytura będzie niższa - właśnie o 7 proc. albo i więcej. A dokładnie o tyle, o ile wyniesie tegoroczna waloryzacja.

Już wiadomo o ile wzrośnie płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa. Myślisz, że ciebie to nie dotyczy, bo zarabiasz więcej? Mylisz się, bo wysokość płacy minimalnej wpływa na to ile dostaniesz za... Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej!

Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r. wynosi 108,68 proc.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

By otrzymywać wypłatę emerytury trzeba formalnie wypowiedzieć umowę (umowy) o pracę i w chwili składania wniosku być bezrobotnym - nawet tylko przez jeden dzień.

"Każdy, kto występuje o emeryturę, jeżeli chce aby emerytura była wypłacana, musi zrezygnować z pracy. Ale czy zrobi to na jeden dzień, czy na 30 dni, czy na stałe to nie jest kwestia interesująca ZUS. Do decyzji o rozpoczęciu wypłacania emerytury potrzebne jest stwierdzenie, że dana osoba rozwiązała stosunek pracy. Czy na drugi dzień podejmie zatrudnienie, nie jest to istotne", wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z portalem www.aleBank.pl

Wskaźnik 108,68 procent


Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury.
Formalnie, zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.) waloryzację składek przeprowadza się corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji stan konta nie może ulec obniżeniu.
Jak wynika z kolejnych zapisów ustawy, waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana waloryzacja, powiększona o kwoty z tytułu przeprowadzonych waloryzacji.
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek przez wskaźnik waloryzacji.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, do 25. dnia miesiąca poprzedzającego termin waloryzacji, wskaźnik waloryzacji składek za poprzedni rok i kwartał.

Dnia 23 maja 2018 r., w poz. 493 ukazało się w Monitorze Polskim obwieszczenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 11 maja 2018 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r.
Brzmi ono:

Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, z późn. zm.)) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r. wynosi 108,68 proc.Zapowiedź szokująco wysokich podwyżek cen gazu to tylko początek. Po wakacjach czekają nas podwyżki energii elektrycznej, dalszy wzrost cen paliw, ale przede wszystkim drożyzna cen żywności - od chleba po mięso. Ile, dlaczego, co jeszcze? Odpowiedź na te pytania poznasz, klikając po prostu w ten tekst!

Komentarze (24)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wyższa emerytura

Bożena (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

A czy będę miała również tak przeliczoną emeryturę gdy złożę do ZUS brakujący dokument z miejsca pracy, którego nie złożyłam gdy obliczano mi wysokość emerytury w ub. roku. Miałam go złożyć teraz...rozwiń całość

A czy będę miała również tak przeliczoną emeryturę gdy złożę do ZUS brakujący dokument z miejsca pracy, którego nie złożyłam gdy obliczano mi wysokość emerytury w ub. roku. Miałam go złożyć teraz , aby przeliczono jeszcze raz wysokość pobieranej emerytury , ale mogę się wstrzymać do lipca 2019 jeśli będę miała ją wyższą?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
składki rentowe

margaret (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

czy ktoś może mi wytłumaczyć , dlaczego pracującemu emerytowi potrąca się z wynagrodzenia składkę rentową ? Przecież z emerytury nie przejdzie na rentę , a potrącona składka nie wpływa po...rozwiń całość

czy ktoś może mi wytłumaczyć , dlaczego pracującemu emerytowi potrąca się z wynagrodzenia składkę rentową ? Przecież z emerytury nie przejdzie na rentę , a potrącona składka nie wpływa po przeliczeniu kwartalnym na wysokość emerytury. Więc gdzie te pieniądze znikają i dla kogo? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
składki rentowe od emerytów

Henry (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

potrąca się składkę rentową bo to jest świadczenie solidarnościowe, hipotetycznie gdybyś musiała z powodu choroby przejść na rentę chorobową 30 lat temu to też byś miała wypłacaną rentę, pomimo że...rozwiń całość

potrąca się składkę rentową bo to jest świadczenie solidarnościowe, hipotetycznie gdybyś musiała z powodu choroby przejść na rentę chorobową 30 lat temu to też byś miała wypłacaną rentę, pomimo że nie uzbierałaś sobie kapitału, ze składek solidarnościowych wpłacanych przez wszystkich tych którzy mają jakieś dochody, nigdy nie wiadomo na kogo padnie nieszczęście. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a kuku

emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

ja poszedłem do zusu w miechowie aby się dowiedzieć co, ile i jak, a ta lala mi mówi że trza złożyć wniosek i czekać 30 dni na decyzję , ona nic nie wie, nic nie wyliczy itp, zarobiona jest a w...rozwiń całość

ja poszedłem do zusu w miechowie aby się dowiedzieć co, ile i jak, a ta lala mi mówi że trza złożyć wniosek i czekać 30 dni na decyzję , ona nic nie wie, nic nie wyliczy itp, zarobiona jest a w ogóle to niech nie zawracam głowy, a ja na to, że jak wyliczą mi mało i będę chciał jeszcze pracować, a przecież muszę rozwiązać umowę o pracę - ona na to że mogę w 30 dni zrezygnować i wrócić do pracy zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kto?

suweren (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

a kto toto wymyślił przecież to jest jawne oszustwo, czy czasem nie ci "chrzczeni scyzorykiem" ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bzdury

Lech (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Bzdura

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
składki contra świadczenie

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

waloryzacja składek ok.9% a waloryzacja świadczenia to ok.3%; czy to jest normalne ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na emeryturę pracuje się całe życie

toefl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Najpierw trzeba przypomnieć pewne elementarne zasady . Każdy zdrowy na
ciele i umyśle ma obowiązek sam siebie utrzymać i swoje dzieci . Także
na starość . W Polsce system emerytalny opiera się...rozwiń całość

Najpierw trzeba przypomnieć pewne elementarne zasady . Każdy zdrowy na
ciele i umyśle ma obowiązek sam siebie utrzymać i swoje dzieci . Także
na starość . W Polsce system emerytalny opiera się na solidarności
międzypokoleniowej , tj dzisiejsze pokolenie pracujących funduje
emerytury dzisiejszym emerytom . Każdy pracujący legalnie odprowadza
składki do ZUS . Im więcej zarabia , tym wyższe składki płaci w
nadziei , że i tym wyższą będzie miał emeryturę . To chyba słuszne .
ZUS nie jest instytucją charytatywną . Jak komuś mało to powinien
zgłosić się do MOPS-u a nie do ZUS . System emerytalny nie powinien
powodować zadłużenia państwa .
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jaja

bedący (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

kto to wymyślił, przecież miało być tak - ile uzbierasz to podzielą przez średnią długość życia 100 latków ponad 65 lat czyli 35 x 12 m-cy i już. a tu jakieś waloryzacje, cuda nie widy!

Zdjęcie autora komentarza
kiedy nastąpi likwidacja STAREGO PORTFELA

serek

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

Ustawa tylko czekała na podpis Prezydenta - a miała dotyczyć likwidacji STAREGO PORTFELA - emerytów z lat 1992-1999 r którym SUCHOCKA -PREMIER obniżyła bazę do naliczenia emerytur z 100% do 92 %...rozwiń całość

Ustawa tylko czekała na podpis Prezydenta - a miała dotyczyć likwidacji STAREGO PORTFELA - emerytów z lat 1992-1999 r którym SUCHOCKA -PREMIER obniżyła bazę do naliczenia emerytur z 100% do 92 % - bo była trudna - ruina ekonomiczna w Polsce . Teraz ponoć jest wspaniała hossa to czas aby w ramach DOBREJ ZMIANY -NASTĄPIŁA SPRAWIEDLIWE OBLICZENIE EMERYTURY . - nie z podziałem na lepszych i gorszych tych wcześniej urodzonych i póżniej urodzonych Emeryci z tych lat jeszcze żyją i przypomną sobie jaką krzywdę im wyrządzili rządzący -jest szansa naprawić tą krzywdę PRAWDARZ ?????zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najbardziej wredna premier

20182018 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Ta pani podpisywała również konkordat. W nagrodę pracuje w Rzymie. Kolejna z PO

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wtedy

filozof (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

wtedy jak wymrą ci co maja"stare portfele"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
emerytury

emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

I o tyle powinny być w 2018 roku zwaloryzowane emerytury. To byłoby uczciwe wobec emerytów, a nie 2,98% jak to zrobiono. Przez ta dziwna waloryzację emerytury co roku tracą swoją siłę nabywczą. Ale...rozwiń całość

I o tyle powinny być w 2018 roku zwaloryzowane emerytury. To byłoby uczciwe wobec emerytów, a nie 2,98% jak to zrobiono. Przez ta dziwna waloryzację emerytury co roku tracą swoją siłę nabywczą. Ale co tam emeryci ...zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo