Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EMERYTURY 2020. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Karina Czernik
ZUS radzi, by przeczekać niekorzystny okres na składanie wniosków o świadczenie emerytalne
ZUS radzi, by przeczekać niekorzystny okres na składanie wniosków o świadczenie emerytalne Fot. Marzena Bugała
Planując przejście na emeryturę, warto zwrócić uwagę na to, kiedy wypada najbardziej korzystny okres na składanie wniosków. Działania te mają niemałe znaczenie dla wysokości świadczeń – wszystko związane jest z waloryzacja składek i kapitału początkowego. Co to oznacza? Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Kiedy najlepiej składać potrzebne wnioski? Sprawdź.

Kiedy przejść na emeryturę? Ustalenia wysokości emerytury. O czym warto pamiętać

Podczas ustalania wysokości emerytury na wniosek złożony w drugim kwartale danego roku (kwietniu czy maju), składka roczna podlega dodatkowo czterem kwartalnym waloryzacjom.
Pierwszego czerwca każdego roku dokonywana jest roczna waloryzacja składek. Składając więc wniosek w czerwcu danego roku, nie mamy możliwości na waloryzacje kwartalną, jedynie roczną. Składając natomiast wniosek miesiąc później - w lipcu, zgromadzony kapitał może być powiększony o składki waloryzacji zarówno rocznej, jak i kwartalnej.

Głos ekspera. Czy to zgodne z prawem?

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski zaznacza, że pracownicy, którzy przejdą na emeryturę w czerwcu nie mogą mieć żadnych roszczeń w stosunku do ZUS.

Ich emerytury są wyliczane według obowiązującego prawa w danym momencie. W tym kontekście, w sensie formalnym nie są one poszkodowane. Po prostu skorzystały z takiego przeliczenia emerytury jakie obowiązywało

- mówi.

Kiedy przejść na emeryturę? Ustalenia wysokości emerytury. Kiedy składać wnioski? Jakie to ma znaczenie?

Waloryzacja roczna, która jest przeprowadzana 1 czerwca, dotyczy składek zapisanych na koncie na dzień 31 stycznia br., nie uwzględnia jednak tych zewidencjonowanych po 31 stycznia. Idąc dalej, waloryzacja roczna w kolejnych miesiącach, licząc od lipca, uzupełniona jest o waloryzację kwartalną. Czerwiec natomiast to miesiąc, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, nie kwartalnej. Co to oznacza w praktyce?
Oznacza to, że osoby, składając wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą spodziewać się świadczeń niższych nawet o kilkaset złotych (w porównaniu do świadczeń, które otrzymaliby, składając wniosek, np. w lipcu).

Przykładowo, idąc na emeryturę między czerwcem a grudniem, składki będą zwaloryzowane waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie z wnioskiem złożonym między styczniem a czerwcem. W tym wypadku zadziała waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu i IV – w kwietniu.

Podsumowując więc, świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze.

Wskaźnik waloryzacji. Ile wynosi?

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. - wyniesie 109,20 proc. i jest najwyższy od 10 lat. Oznacza to, że składki zebrane na koncie ZUS wzrosną o 9,2 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski