Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emisje kolekcjonerskie NBP na 2020. Rok wielkich rocznic i wyjątkowych monet

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Moneta Roku 2018. Na rewersie przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu ,,Rozprawy o biciu monety"
Moneta Roku 2018. Na rewersie przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu ,,Rozprawy o biciu monety" Fot. NBP
Trudno przecenić artystyczny wymiar działalności emisyjnej Narodowego Banku Polskiego. Polskie banknoty i monety - zarówno kolekcjonerskie, jak i obiegowe - znajdują międzynarodowe uznanie, czego najlepszy przykład stanowi tytuł Monety Roku 2018 dla srebrnej dziesięciozłotówki kolekcjonerskiej NBP ,,Mikołaj Kopernik" z serii „Wielcy polscy ekonomiści ” z 2017 r., która zdobyła główną nagrodę (w kategorii ,,moneta klasyczna”) w najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”.

Monety NBP wyróżniają się nie tylko przemyślaną formą graficzną, ale i mnogością użytych materiałów oraz wyrafinowanych technik. Na podkreślenie zasługują ich walory edukacyjne i patriotyczne. Monety NBP oddają część ważnym postaciom z naszej historii, przypominają najważniejsze daty, a także najbardziej zasłużone narodowe instytucje.

Bardzo ciekawie zapowiada się plan emisyjny NBP na rok 2020 roku*. W przyszłym roku Narodowy Bank Polski upamiętni monetami kolekcjonerskimi między innymi 100. rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem, 10. rocznicę tragedii smoleńskiej oraz Bitwę Warszawską 1920. W serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" ukażą się kolejne dwie monety – jedna poświęcona 75. rocznicy powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", druga upamiętni Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja".

Obok znanych już i cieszących się dużą popularnością serii kolekcjonerskich, jak „Skarby Stanisława Augusta", Historia monety polskiej", „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" czy „Odkryj Polskę", pojawią się monety okolicznościowe.

- W planie emisyjnym zwracają uwagę zapowiedzi emisji związanych z Krakowem i Małopolską – podkreśla Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. - Wielkim wydarzeniem będzie moneta upamiętniającą 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego wielkiego rodaka i patrona duchowego. Cieszymy się również z monety przygotowywanej na obchody 700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie. Chciałabym dodać, że każdemu tych wydarzeń towarzyszyć będą jubileuszowe spotkania, prezentacje i konferencje.

O dwie monety powiększy się także seria kolekcjonerska „Wielcy polscy ekonomiści". NBP wyemituje srebrne monety dziesięciozłotowe z wizerunkiem Stanisława Głąbińskiego oraz Stanisława Grabskiego. Z kolei w serii „Wielkie aktorki" upamiętniona zostanie Antonina Hoffman.

* „Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2020 r." jest dostępny na stronie www.nbp.pl

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski