Emisje kolekcjonerskie NBP na 2020. Rok wielkich rocznic i wyjątkowych monet

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Moneta Roku 2018. Na rewersie przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu ,,Rozprawy o biciu monety"
Moneta Roku 2018. Na rewersie przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu ,,Rozprawy o biciu monety" Fot. NBP
Trudno przecenić artystyczny wymiar działalności emisyjnej Narodowego Banku Polskiego. Polskie banknoty i monety - zarówno kolekcjonerskie, jak i obiegowe - znajdują międzynarodowe uznanie, czego najlepszy przykład stanowi tytuł Monety Roku 2018 dla srebrnej dziesięciozłotówki kolekcjonerskiej NBP ,,Mikołaj Kopernik" z serii „Wielcy polscy ekonomiści ” z 2017 r., która zdobyła główną nagrodę (w kategorii ,,moneta klasyczna”) w najbardziej prestiżowym, międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”.

Monety NBP wyróżniają się nie tylko przemyślaną formą graficzną, ale i mnogością użytych materiałów oraz wyrafinowanych technik. Na podkreślenie zasługują ich walory edukacyjne i patriotyczne. Monety NBP oddają część ważnym postaciom z naszej historii, przypominają najważniejsze daty, a także najbardziej zasłużone narodowe instytucje.

Bardzo ciekawie zapowiada się plan emisyjny NBP na rok 2020 roku*. W przyszłym roku Narodowy Bank Polski upamiętni monetami kolekcjonerskimi między innymi 100. rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem, 10. rocznicę tragedii smoleńskiej oraz Bitwę Warszawską 1920. W serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" ukażą się kolejne dwie monety – jedna poświęcona 75. rocznicy powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", druga upamiętni Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja".

Obok znanych już i cieszących się dużą popularnością serii kolekcjonerskich, jak „Skarby Stanisława Augusta", Historia monety polskiej", „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" czy „Odkryj Polskę", pojawią się monety okolicznościowe.

- W planie emisyjnym zwracają uwagę zapowiedzi emisji związanych z Krakowem i Małopolską – podkreśla Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. - Wielkim wydarzeniem będzie moneta upamiętniającą 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego wielkiego rodaka i patrona duchowego. Cieszymy się również z monety przygotowywanej na obchody 700-lecie konsekracji kościoła Mariackiego w Krakowie. Chciałabym dodać, że każdemu tych wydarzeń towarzyszyć będą jubileuszowe spotkania, prezentacje i konferencje.

O dwie monety powiększy się także seria kolekcjonerska „Wielcy polscy ekonomiści". NBP wyemituje srebrne monety dziesięciozłotowe z wizerunkiem Stanisława Głąbińskiego oraz Stanisława Grabskiego. Z kolei w serii „Wielkie aktorki" upamiętniona zostanie Antonina Hoffman.

* „Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2020 r." jest dostępny na stronie www.nbp.pl

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie