Emocje w sprintach

W Szczecinie odbyły się 78. lekkoatletyczne mistrzostwa Polski. Sukcesem Marcina Urbasia zakończył się finał na 100 metrów, który wygrał czasem 10,31 s. To jego najlepszy wynik w tym sezonie.

Marcin Urbaś po raz pierwszy mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, ale dopiero trzeci na 200 m u Marcin Nowak dwukrotnie wicemistrzem u W skoku wzwyż Aleksander Waleriańczyk drugi

Urbaś po raz pierwszy został mistrzem Polski w biegu na 100 m. Do tej pory był mistrzem na 200 metrów w latach 1998-2001. Szkoda tylko, iż mieszkający w Krakowie Marcin Urbaś w tym sezonie jest wypożyczony do Warszawianki i jego aktualne sukcesy idą na konto stolicy. Ale być może za rok zawodnik wróci do AZS AWF Kraków...
   Drugie miejsce na 100 m, także ze swym najlepszym czasem sezonu, zajął Marcin Nowak (AZS AWF Kraków), przegrywając z Urbasiem zaledwie o 0,03 sek. Nowak uzyskał czas 10,34 i wraz z Urbasiem wypełnił minimum PZLA do startu w ME (10,35). Finał wykazał, że najszybsi w Polsce są lekkoatleci mieszkający w Krakowie... Inni sprinterzy byli daleko za dwójką Marcinów. Na trzecim miejscu z czasem 10,42 przybiegł Ryszard Pilarczyk (Olimpia Poznań).
   W niedzielę sprinterzy walczyli na 200 metrów. Marcinowi Urbasiowi nie udało się powtórzyć sukcesów z ostatnich 4 lat. Tym razem na swym koronnym dystansie był trzeci. Wygrał Marcin Jędrusiński (Olimpia Poznań), ustanawiając rekord życiowy czasem 20,43 s.
   Drugie miejsce zajął Marcin Nowak (AZS AWF Kraków) - 20,63. Po biegu Urbaś (czas 20,68) uskarżał się jednak na skurcz mięśnia dwugłowego. Rekordy życiowe zanotowali także w tym biegu Erwin Waszkowiak i Tomasz Kondratowicz. Natomiast minima PZLA na start w ME mają na 200 m Urbaś, Jędrusiński i Plawgo. W sumie sprinty w Szczecinie były pełne emocji.
   W drugim dniu zawodów jeszcze jeden medal dla Krakowa wywalczył podopieczny trenera Piotra Bory - Aleksander Waleriańczyk z Wawelu Kraków. Skoczył 2,18 m, mając ten sam wynik, co zwycięzca - Grzegorz Sposób.
   Nie udało się Rafałowi Lisowi (AZS AWF Kraków) wywalczyć medalu na 110 ppł., był czwarty. Na szóstej pozycji przybiegł jego kolega z klubu Marcin Bodzek. Siódmy był Eryk Szostak (Wawel) na 5 km.
   Czekano, jak spisze się nasz młociarz Szymon Ziółkowski, który ostatnio rzucał słabiej... Zawodnik AZS Poznań obronił w Szczecinie tytuł mistrza Polski w rzucie młotem, ale wynik nie był najlepszy - 77,80 m. Drugie miejsce zajął, tak jak przed rokiem, Maciej Pałyszko. Obaj wypełnili już w tym sezonie minima PZLA na ME w Monachium.
   Nie zawiodła Kamila Skolimowska, klubowa koleżanka Urbasia. Obroniła w sobotę w Szczecinie tytuł mistrzyni Polski w rzucie młotem.
   Złoto wywalczył w Szczecinie mieszkający i studiujący w Krakowie Paweł Czapiewski (Lubusz Słubice). Tym razem po mityngach zagranicznych nie wybrał swej koronnej konkurencji - 800 m, ale biegał na 1500. Jednak czas 3.49,25 nie budzi zachwytów. Piąty był w tym biegu ekskrakowianin Marcin Fudalej (Warszawianka).
   Kraków wywalczył więc - oficjalnie - podczas MP w Szczecinie - trzy medale, ale dorobek ma większy. W kilku rozegranych wcześniej i w innych miastach konkurencjach na podium dostali się Marzena Michalska, Robert Korzeniowski i Grzegorz Sudoł.
   PZLA ogłosił skład ekpy polskiej na ME. Są w niej z Krakowa: Marcin Nowak, Aleksander Waleriańczyk, Robert Korzeniowski, Grzegorz Sudoł, także Marcin Urbaś i Paweł Czapiewski.
(JOT)

Medale krakowian

W rozegranych w Szczecinie (i w innych miastach) 78. MP w lekkoatletyce medale z Krakowa zdobyli: