Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emocje wokół szkół

GM
W Andrychowie coraz więcej emocji wokół zapowiadanej przez nowe władze miasta reformy sieci szkolnej. Konkretów w tej sprawie na razie nie ma zbyt wiele, ale dyskusja polityczna już trwa na całego.

Są propozycje połączenia Szkoły Podstawowej nr 2 z sąsiednim Gimnazjum nr 1 w jeden zespół szkół z jednym dyrektorem, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Fot. Mirosław Gawęda

ANDRYCHÓW. Będzie fuzja Gimnazjum nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 2?

W połowie wakacji odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości dwóch sąsiadujących ze sobą szkół: Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1. Placówki, choć mają dwóch dyrektorów i oddzielne administracje, mieszczą się w jednym dużym pawilonie szkolnym. Czy zostaną połączone w jeden zespół szkół?

Ostatnio wiele niepokoju w tej sprawie zasiał burmistrz Tomasz Żak. Okazało się, że przed wakacjami Piotr Ptak ponownie wygrał konkurs na stanowisko dyrektora SP 2. Burmistrz nie podpisał z nim jednak umowy na 5-letnią kadencję, a tylko na 2 lata. "Powierzenie stanowiska na okres krótszy niż 5 lat uzasadnione jest trwającymi pracami nad planowanymi zmianami organizacyjnymi sieci szkół w gminie Andrychów" - napisał burmistrz w uzasadnieniu.

Co dalej z SP 2 i Gimnazjum nr 1? Podczas czwartkowej sesji rady miejskiej doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy radnymi w tej sprawie.

Radny opozycyjny Krzysztof Kubień bronił dyrektora Ptaka, dowodząc że to świetny i oddany szkole fachowiec. Radny chciał uzyskać odpowiedź na pytanie, czy obie szkoły zostaną połączone w jeden zespół szkół. Jeśli tak się stanie - uważa radny - będzie to zła decyzja. Krzysztof Kubień jest bowiem przeciwnikiem dużych szkolnych molochów.

Do tej wypowiedzi odniósł się przewodniczący rady Roman Babski, który mówił, że to w poprzedniej kadencji (Krzysztof Kubień był wówczas przewodniczący RM), z SP 2 zrobiono właśnie dużą placówkę, łącząc ją z SP 1, która została zlikwidowana. W efekcie wydłuża się czas pracy "dwójki", bo brakuje w niej miejsca.

Roman Babski mówił także, że dziwnym trafem za poprzednich władz miasta nie było pieniędzy na dalsze utrzymanie SP 1, ale pieniądze znalazły się natychmiast, gdy szkołę zlikwidowano, a pomieszczenia po podstawówce dużym nakładem środków wyremontowano i służą teraz na cele urzędu miejskiego.

Po serii pytań radnego Kubienia, czy szkoła podstawowa i gimnazjum zostaną połączone, padła w końcu odpowiedź. - Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji - mówi wiceburmistrz Andrychowa Agnieszka Perończyk-Adamek.

Władze miasta przekonują, że sprawa ewentualnej reformy sieci szkolnej we wstępnej fazie konsultacji.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski