Mieszkańcy samego Wolbromia głosowali na Stanisława Kołodzieja, a niemal wszystkich wsi na Jana Łaksę. Fot. Jacek Sypień
W drugiej turze wyborów na burmistrza Olkusza, na Dariusza Rzepkę (PO) oddało głos 6789 wyborców (61,6 proc.), a na posła Jacka Osucha (PiS) zagłosowały 4232 osoby (38,4 proc.). Dariusz Rzepka uzyskał więcej głosów, w 27 z 33 obwodów wyborczych. Największą przewagę miał w Gorenicach, gdzie oddało na niego głos ponad 77 proc. wyborców oraz w Zawadzie (76 proc.). Z kolei na Jacka Osucha najwięcej osób zagłosowało w Troksie (75 proc.) oraz w Kosmolowie (74 proc.). Frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła zaledwie 27 proc. W pierwszej turze wyborów poszło głosować prawie 49 proc. uprawnionych.
Wybrany na kolejną kadencję burmistrz Dariusz Rzepka ma poparcie w radzie miejskiej, gdzie koalicja PO-PiS dysponuje 12 głosami, a opozycja 11. Zaraz po ogłoszeniu nieoficjalnych jeszcze wyników, poseł Osuch przesłał do nowo wybranego burmistrza list z gratulacjami. - Szczerze liczę, że podejmowane przez Pana Burmistrza działania, będą skutkowały rozwojem naszego Miasta i Gminy. Nasz samorząd, nasze miasto Olkusz tego potrzebują. Wszystkim moim wyborcom dziękuję za oddane głosy. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będę mógł pracować na rzecz rozwoju Ziemi Olkuskiej w polskim parlamencie - napisał poseł Osuch.
Z kolei w Wolbromiu, dotychczasowy burmistrz Jan Łaksa (PSL) uzyskał równo 4000 głosów (56,52 proc.), a jego kontrkandydat Stanisław Kołodziej (PO) 3077 głosów (43,48 proc). Jan Łaksa wygrał w 13 na 20 obwodów. Największe poparcie miał na wsiach. W Jeżówce głosowało na niego ponad 90 proc. wyborców, w rodzinnych Gołaczewach ponad 87 proc., a w Chełmie 85 proc. wyborców. Z kolei Stanisław Kołodziej wygrał w siedmiu obwodach, wszystkich sześciu "miejskich" i jednym na wsi, czyli w Dłużcu, gdzie dostał ponad 56 proc. głosów. Stanisław Kołodziej największe poparcie miał w obwodzie 17 w centrum miasta (66 proc.). W obwodzie nr 19 (os. Skalska) oraz 20 (ul. Pod Lasem), głosowało na niego ponad 62 proc. wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 37 proc. i była znacznie niższa od frekwencji w pierwszej turze (ponad 57 proc.)
Burmistrz Łaksa może liczyć na poparcie w radzie ze strony 13 radnych koalicji PSL - PiS. Opozycja ma 8 głosów. Ponieważ Jan Łaksa został także wybrany do rady powiatu i został członkiem zarządu, będzie musiał złożyć mandat radnego i zrezygnować z funkcji.
W gminie Klucze drugą turę wyborów (podobnie, jak pierwszą) wygrał Kazimierz Ściążko (PO), na którego oddało głos 3202 wyborców (67,06 proc.). Na jego kontrkandydatkę, czyli Małgorzatę Węgrzyn, która rządziła gminą przez prawie 30 lat, a wyborach startowała z lokalnego komitetu Samorząd 2007-2013 oddało głos 1573 wyborców (32,94 proc.). Kazimierz Ściążko mieszka w Kluczach, ma 54 lata, w poprzedniej kadencji był wicestarostą powiatu olkuskiego. Na 11 obwodów w tej gminie Kazimierz Ściążko wygrał w 10. Największą przewagę miał w Rodakach i Ryczówku, gdzie głosowało na niego ponad 87 proc. wyborców. Małgorzata Węgrzyn wygrała tylko w Bydlinie, gdzie oddało na nią głos ponad 60 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 39 proc. Dla porównania, w pierwszej turze ponad 56 proc. Nowy wójt musi teraz poszukać stabilnej większości w radzie. Na 15 radnych w tej gminie, zasiada tylko troje radnych Platformy Obywatelskiej, czyli ugrupowania, z którego startował w wyborach.
(SYP)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?