18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Encyklopedia sportów walki w Małopolsce

Redakcja
Jedno z najefektowniejszych uderzeń w kyokushin - cios okrężny na głowę FOT. ARCHIWUM
Jedno z najefektowniejszych uderzeń w kyokushin - cios okrężny na głowę FOT. ARCHIWUM
W naszym cyklu prezentacji najpopularniejszych sportów walki w Małopolsce dziś przedstawiamy karate kyokushin. Formy rywalizacji

Jedno z najefektowniejszych uderzeń w kyokushin - cios okrężny na głowę FOT. ARCHIWUM

KARATE KYOKUSHIN

Zawody odbywają się w dwóch konkurencjach: kata (formy) i kumite (walka). Kata to z góry przygotowane formy demonstrowania ataku, obrony i kontrataku. Tworzą sekwencję bloków, kopnięć i uderzeń z jednej albo większej ilości pozycji. Poszczególne ruchy (w przód, w tył, obrotowe) i ich kolejność są ściśle określone. Kumite to kwintesencja kyokushin, realna, wolna walka, pełnokontaktowy styl rywalizacji z wyłączeniem ataku rękami na twarz.

Zasady walki

Walka trwa 2 minuty (eliminacje) lub 3 minuty (finały), odbywa się na macie tatami, toczy się ją bez ochraniaczy na ręce, golenie, korpus i głowę. Ciosy można zadawać rękami i nogami. Zabronione są uderzenia w kręgosłup, szyję, stawy, krocze i twarz (można jednak stosować kopnięcia okrężne w głowę). Niedozwolone jest także m.in. chwytanie celem podcięcia (podcięcia są dozwolone ale bez uchwytu), wypychanie, uderzenie głową, atakowanie rywala leżącego na macie. Istotą walki jest zadanie techniki kończącej (eliminującej z walki), czyli zastosowanie takiej techniki, po której rywal nie jest w stanie walczyć.

Zasady rywalizacji

Walkę wygrywa się przez ippon (czyli spowodowanie niezdolności rywala do kontynuowania walki powyżej 3 sekund, przez wazaari (poniżej 3 sekund) lub przez wskazanie sędziów. W przypadku remisu następuje dogrywka. Gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, o zwycięstwie może decydować mniejsza waga ciała (3 kg w kat. wagowych lub 10 kg w kat. open) lub większa liczba desek rozbitych w teście tameshiwari.

Kluby i zawodnicy

Karate kyokushin w Małopolsce uprawia ok. 2000 zawodników i zawodniczek w ok. 25 ośrodkach. Ćwiczą oni m.in. w: Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu, Bukownie, Trzebini, Skawinie, Wadowicach, Myślenicach, Nowym Targu, Zakopanem, Niepołomicach, Wieliczce, Bochni, Nowym Wiśniczu, Limanowej, Nowym Sączu, Tarnowie, Gorlicach, Nowym Wiśniczu, Jaworznie, Brzesku i Krynicy.

Sukcesy Małopolan

Przez ponad dekadę liderką kyokushin w Małopolsce była Ewa Pawlikowska z Nowego Targu, przez wiele lat zawodniczka Krakowskiego Klubu Kyokushinkai, m.in. 3-krotna mistrzyni świata i 7-krotna mistrzyni Europy. Po medale w ME sięgali też krakowianie Stanisław Gwiżdż, Mateusz Wójcik i Anna Jasińska. Sukcesy odnosili też m.in. Włodzimierz Weselski z Zakopanego, Zbigniew Zieliński z Chrzanowa i Edward Goliński z Limanowej. Dziś liderami w naszym makroregionie są trzykrotna medalistka ME Alicja Szajta i dwukrotny zwycięzca Memoriału Oyama Cup w Tokio Michał Werner (oboje z Krakowa).

Lider w Małopolsce

Jest nim shihan Andrzej Drewniak (8. dan) z Krakowa, twórca potęgi kyokushin w Polsce, szef Krakowskiego Klubu Kyokushinkai, trener w YMCA Kraków i selekcjoner kadry narodowej, wiceprezes Polskiego Związku Karate, sekretarz generalny Światowej Federacji Kyokushin, uczeń (uchi-deshi) legendarnego Masutatsu Oyamy. Absolwent AGH i AWF w Krakowie. W 1972 roku założyciel (na AGH) pierwszej w kraju sekcji kyokushin, w 1974 pierwszy mistrz Polski w kyokushin (w wadze średniej), w 1975 roku uczestnik I otwartych MŚ kyokushin w Tokio, w 1979 roku założyciel Polskiego Związku Karate. Wychowawca kilku pokoleń świetnych karateków.

Imprezy w 2013 roku

9 marca - Mistrzostwa Makroregionu Południowego, Olkusz.

20 kwietnia - 15. Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych, PK Kraków.

18-21 lipca - 40. Wschodnioeuropejski Obóz Letni, AWF Kraków.

JERZY FILIPIUK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski