Endoproteza biodra – przed i po operacji [WIDEO]

Redakcja
Fot. Materiały promocyjne
Fot. Materiały promocyjne
Rozmowa Joanny Wilk z Marią Dobrowolską – Prezes Zarządu Szpitala ORTO-MED.

Fot. Materiały promocyjne

Czy zabieg alloplastyki stawu biodrowego jest zabiegiem często stosowanym w dzisiejszej medycynie?

Założenie endoprotezy stawu biodrowego umożliwiło wielu ludziom normalne funkcjonowanie - kontynuację pracy zawodowej, a u osób starszych samodzielne życie. Używanie nowoczesnych technik znieczulania, zmniejszyło liczbę przeciwwskazań do tej formy leczenia operacyjnego.
Jak wspominałam ostatnio, wskazaniem do implantacji endoprotezy są przewlekłe choroby obejmujące staw biodrowy, których objawy to ból i ustawienie stawu często w przykurczu. Także, w związku z przedłużeniem średniej wieku przeżycia, wzrasta liczba osób z osteoporozą, której konsekwencją są złamania w obrębie nasady bliższej kości udowej. W jedynym i drugim przypadku rozwiązaniem, często ratującym życie, jest endoprotezoplastyka biodra.
Tak, jest to zabieg coraz częściej stosowany.

Czy endoproteza biodra może całkowicie zastąpić naturalny staw biodrowy?

Nawet najlepiej skonstruowana endoproteza, odpowiednio dobrana i założona przez ortopedę, nie jest w stanie zastąpić naturalnego stawu biodrowego.

Jak zatem postępować by zabieg operacyjny był jak najbardziej efektywny?

Duże znaczenie ma przygotowanie zabiegu operacyjnego. Jeśli to możliwe wskazane są ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową oraz nauczenie chorego prawidłowego napięcia mięśni, szczególnie pośladkowych i mięśni brzucha. Warto również podjąć naukę chodzenia za pomocą kul łokciowych oraz, pod okiem fizykoterapeuty, pracować nad zmniejszeniem przykurczu stawu biodrowego.

ZOBACZ POKREWNE WIDEO: Pacjentce przeszczepiono fragment jej własnego jajnika. Pionierski zabieg w Rzgowie

Źródło: TVN24/x-news

Rehabilitacja chorych przed zabiegiem operacyjnym ma na celu przygotowanie pacjenta do usprawniania ruchowego bezpośrednio po operacji, jak również poprawę ogólną jego wydolności. Rehabilitacja w tym okresie realizuje wszystkie cele kompleksowego usprawniania fizjoterapeutycznego.
Bardzo istotna jest rozmowa z pacjentem przed operacją na temat tego, co będzie mógł, a czego nie będzie mu wolno wykonywać po zabiegu operacyjnym. Pacjent musi być w pełni świadomy, czego terapeuta będzie od niego wymagał po zabiegu. Jego czynny udział w procesie usprawniania ma zasadniczy wpływ na prawidłową funkcję mięśni stabilizujących staw biodrowy i gwarantujących mu optymalny zakres ruchu. To wszystko może znacznie skrócić okres rekonwalescencji po zabiegu.

A co należy robić po zabiegu operacyjnym?

Dużą rolę w procesie leczenia odgrywa postępowanie usprawniające od pierwszej doby po operacji. Po zabiegu operacyjnym pierwszym celem rehabilitacji jest ochrona endoprotezy przed zwichnięciem i obluzowaniem oraz nauka eksploatacji endoprotezy w sposób zapewniający jej długotrwałą żywotność. Zagrożeniem dla endoprotezy, szczególnie w pierwszych tygodniach po operacji jest: niepełny zakres ruchów, zmniejszona siła mięśni, nieprawidłowy sposób ruchu, dysfunkcja powiązanych ze stawem biodrowym stawów( staw skokowy, kolanowy i kręgosłup).

Równie ważne jest postępowanie usprawniające, w którym dążymy do uzyskania pełnego zakresu ruchów operowanego stawu. Należy jednak unikać, szczególnie w okresie pooperacyjnym, przywiedzenia(stąd chory po operacji leży ze specjalnym trójkątem, zapewniającym odpowiednie ułożenie nóg), nadmiernego zgięcia i nadmiernych ruchów rotacyjnych, które  zagrażają zwichnięciem głowy endoprotezy biodra. Obok uzyskania optymalnego dla chorego zakresu ruchów w obrębie operowanego stawu, duże znaczenie ma wzmocnienie mięśni, szczególnie pośladkowych (małego i średniego) oraz rotatorów wewnętrznych biodra.
Nieprawidłowy sposób ruchu (polega na unoszeniu miednicy wraz z kolanem w fazie wykroku), występujący często u osób, u których założono endoprotezę stawu biodrowego, jest konsekwencją przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, biodrowo-lędźwiowych, osłabienia mięśni brzucha i skrócenia mięśni prostowników grzbietu. W postępowaniu usprawniającym należy uwzględnić ćwiczenia rozluźniające mięśnie będące w przykurczu oraz wzmacniające osłabione mięśnie. Zalecane jest chodzenie, gdzie w fazie wykroku wysoko podnosimy kolano.

Nie chciałabym zagłębiać się w szczegóły. To rola ortopedy i fizykoterapeuty. Najważniejsze jest to, by wszelkie ćwiczenia  wykonywać zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego pacjenta i fizykoterapeuty.

Ważna jest ocena stanu pacjenta przez fizykoterapeutę przed zabiegiem oraz współpraca ortopedy i fizykoterapeuty po zabiegu.

Jak powinien być przystosowany dom chorego, by powrót po zabiegu był maksymalnie bezpieczny?

Przedstawię takie podstawowe sprawy:

– łóżko do spania, ze sprężystym materacem, dopasowane do wzrostu chorego,

– w ściany łazienki i toalety należy wmontować uchwyty ułatwiające zmianę pozycji,

– należy myć się pod prysznicem, a nie kąpać się w wannie, będzie bezpieczniej przy wchodzeniu i wychodzeniu, a ponadto odpowiednio zabezpieczona rana pooperacyna nie ulegnie zamoczeniu,

– obuwie powinno być stabilne, na miękkiej podeszwie, z ewentualnym wyrównaniem długości kończyn, zarówno do chodzenia po domu jak i po ulicy,
-należy też kupić specjalną nakładkę na muszlę toaletową ( w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym), by chory mógł usiąść na odpowiedniej wysokości,

– łyżka do butów powinna mieć wydłużoną rączkę.
Proszę dla przykładu przedstawić kilka prawidłowych zachowań w życiu codziennym pacjenta po operacji alloplastyki biodra.
Oto kilka przykładów:
– zmiana pozycji w łóżku – pacjent wstaje z łóżka – pacjent kładzie się na boku i nogę zdrową układa pod operowaną,  przesuwa ją po podłożu tak, aby nogi były pod kątem prostym do krawędzi łóżka i od kolan były poza łóżkiem; w ten sposób utworzymy kąt prosty z tułowiem; następnie należy się wesprzeć na łokciu ręki, na której leżymy i dopychając się tą ręką i stopniowo opuszczając nogi przejść do pozycji siedzącej;

– zmiana pozycji z siedzącej na stojącą – pacjent opierając obie stopy o podłoże, podpiera się oboma rękoma o łóżko i wówczas wstaje;

– zakładanie skarpetek – pacjent stoi na zdrowej nodze, operowaną opiera kolanem o krzesło, od tyłu zakłada skarpetkę;

prace domowe w pozycji siedzącej – pacjent siedzi przy stole, nogi odwiedzione (kolana ustawione na szerokość bioder), oparte o podłoże całymi stopami, kręgosłup wyprostowany, oparty o krzesło/fotel, blat stołu na wysokości przedramion;

– schylanie po przedmioty – pacjent stoi na zdrowej nodze opierając się o stół po stronie nogi operowanej, którą odchyla do tyłu wyprostowaną w stawie biodrowym i kolanowym i wtedy schyla się wykorzystując nogę zdrową;

– przy konieczności długiego stania chory powinien przenieść ciężar ciała na nogę zdrową, po stronie operowanej opiera się ręką o blat stołu, uginając lekko w stawie biodrowym i kolanowym kończynę z endoprotezą biodra;

– siedzenie – krzesło/fotel powinien mieć długość ud i powinien być twardy, zapadanie się w fotelu jest wykluczone, nogi odwiedzione (kolana ustawione na szerokość bioder), stopy oparte o podłoże, kręgosłup podparty w odcinku lędźwiowo-krzyżowym;

– wszystkie ciężary powinny być przewożone w wózku na kółkach a nie noszone w rękach.
To wszystko może brzmi dość skomplikowanie, ale jeśli się to ćwiczy z rehabilitantem jest naprawdę bardzo proste. Mam w tym trochę doświadczenia.

Jak należy postępować z pooperacyjną raną?
Po operacji zostaje rana, zabezpieczona opatrunkiem. Należy uważać, by tej rany nie zamoczyć, dlatego kąpiel w wannie jest zabroniona. Myć się chory może pod prysznicem, ochroniwszy przedtem ranę i opatrunek np. folią. Czyli po prostu folią do pakowania żywności należy tak jak bandażem owinąć kilkukrotnie miejsce zabezpieczone opatrunkiem.

Czy po zabiegu powinno się stosować jakąś dietę?

Bardzo ważne jest to, by posiłki były lekkostrawne, inaczej może zostać zaburzona praca przewodu pokarmowego i pojawią się np. kłopoty z wypróżnianiem. Lepsze zatem będzie mięso gotowane, niż smażone, należy też unikać potraw wzdymających, takich jak kapusta, fasola, a także bardzo świeże pieczywo. Równie ważne jest to, by chory jadł białko (nabiał, chude mięso), które przyspiesza gojenie się ran.

Czy coś jeszcze chciałaby Pani dodać?

Tak. Tak długo należy używać kul aż lekarz pozwoli je odstawić. Nie wolno na własną rękę decydować, że na przykład: „tak dobrze mi się chodzi, że od jutra będę chodzić o jednej kuli”. Proszę mi wierzyć, że tylko pełna współpraca pacjenta z ortopedą i rehabilitantem daje dobre rezultaty.

Bardzo dziękuję Pani Prezes za rozmowę. Już jestem ciekawa o czym będziemy rozmawiać następnym razem.
Ja również Pani bardzo dziękuję.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedy można się schylic żeby obciąć sobie paznokcie u nogi po zabiegu

K
Karolina

Dzięki Tomasz, mi się przyda, szukam akurat kogoś godnego polecenia z dolnośląskiego. Na razie konsultacja, ale potem operacja i zapewne rehabilitacja, to też u nich zrobię?

T
TomaszTomasz

Jako doskonałą alternatywę polecam szpital Orthos w Komorowicach pod Wrocławiem. Świetni specjaliści, nowoczesne wyposażenie, cudowne podejście do pacjenta. Może komuś się przyda ten namiar :)

G
Gość

he he mnie to czeka ale zastanawiam sie jak mogles miec operacje 29.06 a wypisano cie 1 czerwca czyli 1 m-c przed jeszcze operacja. hm cos ci sie pomylilo ale mysle ze prawda taka ze nie ejst to zadna mila operacje i komplikacje bol sa niestety ,obce cialo nie zastapi wwojego wlasnego. pozdrawiam i nie mam pocieszenia na ta operacje niestety wg obserwcji innych .

G
Gość

Tutaj nikt nie odpowiada szkoda zadawać pytań.

G
Gość

Jestem po zabiegu endo-protezy biodra i gdy zacząłem stawiać pierwsze kroki i teraz wyczuwam lekkie klikanie w biodrze lekarze twierdzą że to minie gdy mięśnie się wzmocnią i przyrosną . proszę o odpowiedz czy ktoś miał podobną sytuację i czy mam się martwić że to tak zostanie.

u
ula

tak idz na operacje niewazne czy masz bole ja mialam i teraz chodze juz normalnie

T
Tornado

Przeszedłem zabieg wszczepienia endoprotezy biodrowej strona prawa w dniu 29-06-2016 w szpitalu w Hilversum w Holandii. Tego samego dnia pod wieczór starano się mnie stawiać już na nogi. Był to okropny ból. Następnego dnia przeszedłem kilkunastominutową rehabilitację. Kilka kroków z balkonikiem, kilka z kulami. Ze szpitala zostałem wypisany 01-06-2016. Mieszkam na drugim piętrze. Wiadomo, że narazie odzcuwam ból przy próbach chodzeniu. Jednak żyję nadzieją, że będzie to ustawać.

Z
Zixxx

Po wszczepieniu endoprotezy biodra moje życie wróciło do normy. Odwiedziłem kilku lekarzy jednak dobra diagnozę postawił i operację wykonał dopiero doktor Jan Paradowski za co jestem mu wdzięczny. Jeśli ktoś jest zainteresowany to informacje może znaleźć na jego stronie www.sport-med.pl

A
Andrzej

3.03.2016 miałem operację wstawienia endoprotezy prawego biodra w Warszawie.Na drugi dzień chodziłem o dwóch kulach.Po dwóch tygodniach o jednej. Od 31.03.2016 chodzę bez kul. Samochodem jeźdżę od 30.03.2016. Zastanawiałem się nad poddaniem się operacji przez ostatnie 8 lat.Nie miałem źadnego bólu jedynie limit ruchomości do 90 stopni. Operacja kosztuje około 30000pln. To jest połowę tego co w waszych kochanych niemczech i ćwierć tego co w waszych uwielbianych usa. Nfz należy mi się bardziej niż komukolwiek bo płacę od 40 lat z własnej kieszeni gdyż jestem właścicielem firmy ale mam gdzieś ich gronkowce i błędy lekarskie. Wasze maile nie mówią prawdy.Przez ostatnie lata naczytałem się ich mnóstwo.Można powiedzieć przez wasze komentarze nie byłem w stanie podjąć decyzji. Już nie mówię o lekarzach , którzy w większości robią wielkie halo z tej operacji. Dziś są możliwości techniczne jedynie trzeba zadbać o czystość

A
Andrzej

Wszyscy piszecie nieprawdę. W Polsce można się zooperować szybko i zacząć chodzić na drugi dzień. Taka jest prawda. Tylko operacja kosztuje około 30000 Pln.Myślę, że wielu z was wydało więcej na głupstwa

A
Aga

Witam,
A czy spotkaliście się z czymś takim, że po zespoleniu DSB i unieruchomieniu pasjenta na 3 miesiące (zakaz wstawania przez lekarza) nasileniu bólu, lekarz zalecił jednak wstawienie endoprotezy? Tylko, żeby to wykonać musi przeprowadzić 2 operacje: 1 - wyjąść zespolenie i poczekać na zagojenie się rany, 2 - założenie endoprotezy. Czy to jest właściwa metoda leczenia?
Pozdrawiam
Aga

p
piotr w norwegi

w polsce napewno za kase

N
NIKT

Witam!
Moja babcia jest 2 miesiące po operacji i ciągle dokucza jej ból albo pulsowanie. Chodzi jeszcze o dwóch kulach. Często ból pojawia się w nocy. Po operacji doszło do zwichnięcia endoprotezy. Jeśli ktoś coś wie jak można pomóc to proszę napisać.

D
Danka

Czas oczekiwania na operacje w Płońsku około 1 roku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3