Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetyczna współpraca

Barbara Ciryt
AGH w powstały już obiekt w Miękini zainwestowała około 6 mln zł
AGH w powstały już obiekt w Miękini zainwestowała około 6 mln zł Barbara Ciryt
Miękinia. Jest oficjalne porozumienie gminy Krzeszowice i Akademii Górniczo-Hutniczej

Akademią Górniczo-Hutnicza tworzy parku naukowo-technologiczny Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii "Miękinia". W tym celu prof. Zbigniew Kąkol, prorektor ds. nauki AGH oraz Czesław Bartl, burmistrz Krzeszowic i Paweł Jastrzębski, prezes Małopolskiej Agencja Energii i Środowiska podpisali w Miękini porozumienie.

Tu na terenach dawnej kopalni porfiru, AGH ma Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii. W tym obiekcie zajęcia mają też uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Krzeszowic. Na bazie współpracy placówek w zespole został utworzony nowy kierunek, na którym kształcą się technicy urządzeń i systemów energetyki cieplnej.
W miękińskim laboratorium poznają obsługę nowoczesnych urządzeń i wykonują podstawowe pomiary.

Pracownicy AGH Grzegorz Pełka i Wojciech Luboń niejednokrotnie prezentowali zamontowane w tym obiekcie nowoczene urządzenia; pompy ciepła, kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie budynku i wody oraz instalacje fotowoltaiczne, które na potrzeby tego budynku pozyskują energię ze słońca. Jest tu agregat wody szarej, dzięki któremu gromadzona w zbiornikach deszczówka przepuszczana jest przez osadniki i wykorzystywana do spłukiwania w toaletach.

W parku naukowo-technologicznym planowana jest budowa eksperymentalnej elektrowni wodnej i wieży wiertniczej.
Rektor AGH Tadeusz Słomka składając wniosek o dotację na budowę parku mówił: Planujemy stworzyć najnowocześniejszy tego typu ośrodek dydaktyczno-badawczy w kraju.

Docelowo w Miękini ma powstać park naukowo technologiczny, w którym naukowcy i studenci zajmą się nie tylko odnawialnymi źródłami energii, ale również zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Dlatego dla uczelni ważne było pozyskanie partnera, jakim jest Małopolska Agencja Energii i Środowiska. To się udało. Teraz na inwestycje trzeba pieniędzy - około 130 mln zł.

- Cieszę się, że na terenie naszej gminy powstaje nowoczesny ośrodek naukowy, prowadzący badania w zakresie wykorzystania odnawialnych i ekologicznych źródeł energii, promowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego, ograniczenia niskiej emisji oraz szeroko pojętej ochrony środowiska - mówił podczas podpisywania umowy Czesław Bartl, burmistrz Krzeszowic.

- Rosnące zainteresowanie wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii sprawia, że inwestycja ma szansę uzyskania dofinansowania w ramach Programu Strategicznego Regionalna Strategia Innowacyjności Województwa Małopolskiego. Realizacja projektu wpisuje się znakomicie w plany rozwoju naszej gminy i dotychczasową dobrą współpracę z AGH - dodaje szef gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski