Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia bez smogu [WIDEO]

Ewa Tyrpa
W hali sportowej w Proszowicach wymieniono system ogrzewania
W hali sportowej w Proszowicach wymieniono system ogrzewania FOT. ARCHIWUM UMiG
Ekologia. Mieszkańcy sześciu gmin wypełnią ankiety o systemie ogrzewania domów.

Należące do Związku Międzygminnego ds. Gazyfikacji, Rozwoju Terenów Wiejskich i Ochrony Śro­do­wiska gminy, podjęły właśnie działania mające na celu poprawę jakości powietrza.

Kraków najbardziej zatrutym miastem, ale w całej Polsce "jakby każdy wypalał kilka papierosów dziennie"

Źródło: Fakty TVN/x-news

Gminy: Drwinia (pow. bocheński), Pałecznica, Proszo­wi­ce, Radziemice (pow. pro­szo­wicki), Racławice (pow. miechowski) oraz Szczurowa (pow. brzeski) przystąpiły do opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej.

– U nas nie ma przemysłu, więc nie snuje się nad nami tak wielki smog, jak na przykład w Krakowie. Jednak powietrze nie jest czyste, gdyż większość obiektów jest opalanych jest węglem, a często do pieców wrzucane są różne odpady – mówi Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic.

W gęsto zabudowanym mieście zanieczyszczenie jest większe, niż w wioskach, gdzie gospodarstwa są rozproszone. Gmina podjęła już pewne przedsięwzięcia w swoich obiektach. M.in. wykonała termomoder­ni­zację hali sportowej KS Proszo­wian­ka i wymieniła system ogrzewania z olejowego na gazowy, co zmniejszyło koszty utrzymania obiektu.

Zdaniem włodarza gminy ekologiczna świadomość jest coraz większa i ludzie chcą żyć w czystej atmosferze. Rośnie zainteresowanie wymianą kotłowni węglowych na piece, w których paliwem jest np. ekogro­szek, wytwarzany z węgla w postaci małych ziaren.

– Do tych pieców nie da się wrzucić różnych odpadów – mówi burmistrz Cichy.

Gmina w ramach projektu zamierza w budynku gimnazjum zmienić ogrzewanie na gazowe. Teraz ten obiekt włączony jest w system ogrzewania os. Kopernika z trzema budynkami wielorodzinnymi.

W początkowym etapie tego proekologicznego projektu, wszystkie gminy zinwentaryzują źródła energii. Będą im do tego potrzebne dane na temat systemu ogrzewania każdego budynku. Mieszkańcy otrzymają ankiety, zawierających py­tania m.in. o zużycie energii.

– Chcemy się też zorientować, ilu właścicieli domów byłoby zainteresowanych likwidacją kotłów węglowych lub innymi systemami odnawialnych źródeł energii – mówi Małgorzata Kwiatkowska, kierowniczka Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w proszo­wickim Urzędzie Miasta i Gminy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski