Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia od Greenpeace dla Farmy Życia

Barbara Ciryt
Montaż paneli fotowoltaicznych w więckowickim ośrodku
Montaż paneli fotowoltaicznych w więckowickim ośrodku Jacek Maria Stokłosa
Więckowice. Na dachu ośrodka dla dorosłych osób z autyzmem powstała mikroelektrownia

Greenpeace zorganizował konkurs "Uwolnij Energię" i dla trzech placówek w kraju ufundował mikroelektownie, które produkują energię z odnawialnych źródeł. Otrzymały je "Farma Życia" w Więckowicach, schronisko dla zwierząt w Korabiewicach na Mazowszu i stowarzyszenia Zielony Żurawlów.

Członkowie Fundacji Wspólnota Nadziei, która prowadzi ośrodek dla ludzi z autyzmem w Więckowicach bardzo cieszą się z podarunku. Farma Życia to jedyna w Polsce placówka stałego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem, które w niej mieszkają, uczą się, rehabilitują i pracują.

Jak podkreśla Krystyna Łyczakowska, wiceprezes zarządu Fundacja Wspólnota Nadziei ośrodek funkcjonuje również jako gospodarstwo ekologiczne. Mieszkańcy i dojeżdżający użytkownicy Farmy, otoczeni opieką, zajmują się tu wytwarzaniem produktów rolnych i ogrodniczych w zgodzie z naturą.

- Chcemy być samowystarczalni i mikroelektrownia na odnawialne źródła energii doskonale wpisuje się w naszą ideę. Cieszymy się, że zostało to docenione przez internautów jak i jury konkursu - mówi.

Panele fotowoltaiczne zamontowane zostały przez instalatorów szkolnych w ramach projektu Greenpeace na dachu jednego z dwóch budynków ośrodka. Urządzenia produkują energię ze słońca. Planowana roczna produkcja jest szacowana na 7500 kWh. Tego rodzaju mikroelektrownia zmniejszy emisję gazów cieplarnianych nawet o 7,5 ton rocznie i przyczyni się ona do wyeliminowania ok. 90 kg siarki oraz różnego rodzaju pyłów i około 30 kg tlenków azotu.

- Mikroelektrownia została tak zaprojektowana, żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na energię całego budynku. Myśleliśmy o takich urządzeniach budując domy na Farmie, ale mikroelektrownie mocno podrażały inwestycje i nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Teraz dostaliśmy ją w darze.

Cieszymy się, że przedstawiciele Greenpeace przewidzieli taką moc urządzeń, żebyśmy mogli wykorzystać je również w dużej kuchni cateringowej. Organizujemy ją w tym budynku, na którym powstały panele fotowoltaiczne. Obiekt będzie tańszy w utrzymaniu, a będzie nam łatwej żyć - mówi wiceprezes Krystyna Łyczakowska.

Do konkursu "Uwolnij Energię" wpłynęło ponad 140 zgłoszeń, głosowało na nich 20 tys. internautów, którzy wskazali 10 najlepszych projektów. Z nich jury wybrało trzy do realizacji. O tym, że warto wspierać Farmę podkreślił juror Jacek Żakowski.

- Farma Życia to wyjątkowe przedsięwzięcie w bardzo zaniedbanej dziedzinie społecznej, bo o autyzmie mało się mówi. Jury doceniło również to, że zgłoszenie zostało bardzo dobrze przygotowane - powiedział.

Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska zaznaczył, że konkurs cieszył się dużą popularnością, bo wiele osób i instytucji jest zainteresowanych produkowaniem energii w domowych mikroelektrowniach. Jednak przepisy nie ułatwiają prywatnym osobom zakładania takich instalacji.

- Rząd przygotował co prawda projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, ale jest on tak skonstruowany, by wspierać spółki energetyczne, a nie obywateli. Dlatego uważamy, że powinien zostać odrzucony przez Sejm - stwierdził Cyglicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski