Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enklawa przy Zawiłej

Redakcja
Z inicjatywy prywatnych przedsiębiorców rodzi się w Krakowie pierwszy projekt ekologicznego biznes parku. Dzięki samorządowej inicjatywie nieidentyfikowalny dziś przez mieszkańców i przedsiębiorców fragment miasta ma szansę zmienić swój mało atrakcyjny wizerunek na dużo bardziej korzystny.

Do tej pory udało się stworzyć w Polsce pięć tzw. zielonych parków przedsiębiorczości

   Grupa kilkudziesięciu przedsiębiorców, których firmy funkcjonują na terenach dawnej Fabryki Domów Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego Zachód, zlokalizowanej niegdyś w sąsiedztwie Kobierzyna i osiedla Kliny, postanowiła przystąpić do inicjatywy Fundacji Partnerstwa dla Środowiska i stworzyć pierwszy w Krakowie tzw. Zielony Park Przedsiębiorczości. - Formalne zawiązanie stowarzyszenia pod nazwą "Zielona Strefa Przedsiębiorczości Biznes Park Zawiła" nastąpi w pierwszych dniach marca. Celem naszego przedsięwzięcia jest ukonstytuowanie społeczności firm usługowych, handlowych i produkcyjnych, która będzie liczącym się partnerem dla samorządu. Chcielibyśmy z jednej strony przyczynić się do poprawienia walorów ekologicznych tego miejsca, z drugiej - ekonomicznych poprzez współpracę w zakresie zarządzania środowiskiem, surowcami, odpadami i nośnikami energii - przedstawia założenia Janusz Kotynia, prezes firmy Alstar, główny inicjator projektu.

Zasady działania

   Zielone Parki Przedsiębiorczości (ZPP) są bardzo popularnym na zachodzie Europy i w USA instrumentem podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej terenów podmiejskich poprzez realizację przedsięwzięć z dziedziny ochrony środowiska. Przyciągają kapitał i przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy. Dzięki nim inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na "wartość dodaną" obszarów inwestycyjnych, na którą składa się rosnąca atrakcyjność parków ekologicznych oraz realizowanych na ich terenie, przez współpracujące ze sobą podmioty, inwestycji.
   Podmioty uczestniczące w programach ZPP stawiają na współpracę z organizacjami pozarządowymi i wspierania biznesu, a także - co bardzo ważne - społecznościami lokalnymi. Efektem wspólnych działań są m.in. nowe miejsca pracy. ZPP ograniczają negatywne oddziaływanie przemysłu na środowisko. Przyczyniają się m.in. do rozwoju proekologicznych technologii produkcji oraz racjonalnego wykorzystania mediów i wspólnej gospodarki odpadami. Istotne znaczenie ma również atrakcyjne zagospodarowanie terenów poprzez tworzenie dobrej nowoczesnej infrastruktury drogowej, jasnych układów komunikacyjnych, atrakcyjnych terenów zielonych i małej architektury.
   - Do tej pory w Polsce udało się utworzyć pięć takich parków - mówi Marta Serafin zajmująca się koordynacją projektu ze strony Fundacji Partnerstwa dla Środowiska. - W zeszłym roku, korzystając ze środków unijnych Phare Acces, zainicjowano działalność zielonych parków w: Knurowie, Tarnowie, Katowicach, Bielsku-Białej oraz w Zakopanem. W tym roku, dzięki kolejnemu grantowi ze środków Phare 2001, realizowanych będzie 5 - 7 kolejnych takich przedsięwzięć. "Zielona Strefa Przedsiębiorczości Biznes Park Zawiła" będzie jednym z nich. Możemy mówić o dużym zainteresowaniu tym projektem, zarówno ze strony prywatnych przedsiębiorców, jak i samorządów. Program daje możliwości wspólnego działania wielu podmiotów, dzięki czemu udaje się rozwiązywać problemy - związane m.in. z gospodarką ściekami, budową dróg i zapewnieniem bezpieczeństwa na rozległym terenie - które dla pojedynczej firmy są niemal nie do pokonania.

Założenia przy Zawiłej

   - Projekt zielonej strefy przedsiębiorczości zakłada ścisłą współpracę firm, samorządu i społeczności lokalnej - podkreśla Janusz Kotynia. - Nie wyobrażamy sobie działania bez wsparcia ze strony władz Krakowa. Cennych rad udzielił nam dyrektor magistratu p. Andrzeja Kulig.
   Wdrożenie projektu Biznes Parku Zawiła ma przynieść korzyści wszystkim uczestniczącym w jego realizacji partnerom. Ułatwi jednocześnie promocję miejsca, które już dziś stanowi liczącą się w mieście enklawę przedsiębiorczości. "Zieloną strefę przedsiębiorczości" będzie można popularyzować pod wspólną, czytelną nazwą, ustawiając np. na niedalekiej autostradzie tylko jeden drogowskaz. W ten sposób anonimowy dziś fragment miasta stanie się rozpoznawalną marką.

Wszyscy zyskają

   - Wspólnie realizowane projekty na rzecz ochrony środowiska nie tylko pomagają w minimalizowaniu kosztów prowadzonej działalności. Stanowią również punkt wyjścia do pozyskiwania dodatkowych funduszy z różnych źródeł - opowiada o doświadczeniach podobnych polskich parków Janusz Kotynia.
   Powstanie ZPP oznacza nie tylko nowe miejsca pracy, ale również większe wpływy do budżetu gminy ze sprzedaży lub dzierżawy gruntów, a także z podatków od prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki wdrażanym w nich projektom proekologicznym stają się enklawami wolnymi od zanieczyszczeń. ZPP stwarzają jednocześnie możliwość angażowania firm w sprawy społeczności lokalnej poprzez nawiązywanie stałej, partnerskiej współpracy z organizacjami pozarządowymi i szkołami. - Te__reny naszego biznes parku będą dostępne dla mieszkańców znajdujących się na jego terenie osiedli - roztacza wizję Janusz Kotynia. - W sąsiedztwie przedsiębiorstw powstaną tereny zielone. Zamierzamy utworzyć m.in. ścieżki rowerowe i trasy spacerowe.

\\\*

   Podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej terenów komercyjnych, będących we władaniu prywatnych właścicieli, stanowi w polskich warunkach zupełnie nową jakość. Inicjatywy takie były dotychczas domeną władz. Tak powstały w mieście m.in. specjalne strefy ekonomiczne oraz centrum "Zakopianka". Rozdrobnienie własności stanowi dziś olbrzymie utrudnienie we wspólnym, sprzyjającym realizacji publicznych celów, działaniu. Nowe stowarzyszenie ma zatem dużą szansę wpisać w pejzaż miasta nową jakość, związaną z obecnością w nim rodzimej przedsiębiorczości.
WOJCIECH JARCZEWSKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski