Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epilepsja. Jak pomóc choremu w przypadku napadu? Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Epilepsja, nazywana potocznie padaczką, jest chorobą neurologiczną. Polega na nagłym wzroście aktywności elektrycznej w mózgu lub jego określonym obszarze, co powoduje tymczasowe zakłócenie komunikacji między neuronami. Objawia się nagłymi i napadowymi wyładowaniami elektrycznymi. Często towarzyszą temu gwałtowne ruchy i drgawki. Jak pomóc choremu?
Epilepsja, nazywana potocznie padaczką, jest chorobą neurologiczną. Polega na nagłym wzroście aktywności elektrycznej w mózgu lub jego określonym obszarze, co powoduje tymczasowe zakłócenie komunikacji między neuronami. Objawia się nagłymi i napadowymi wyładowaniami elektrycznymi. Często towarzyszą temu gwałtowne ruchy i drgawki. Jak pomóc choremu? fot. pixabay
Padaczka to choroba neurologiczna, która wiąże się z nieprawidłową aktywnością bioelektryczną mózgu. Jej napadom często towarzyszą gwałtowne ruchy i drgawki. Warto wiedzieć, co zrobić, będąc ich świadkiem.

Epilepsja, nazywana potocznie padaczką, jest chorobą neurologiczną. Polega na nagłym wzroście aktywności elektrycznej w mózgu lub jego określonym obszarze, co powoduje tymczasowe zakłócenie komunikacji między neuronami. Objawia się nagłymi i napadowymi wyładowaniami elektrycznymi. Często towarzyszą temu gwałtowne ruchy i drgawki. Chory traci przy tym świadomość.

Epilepsja - choroba, która może dotknąć każdego

Padaczka może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, choć w większości przypadków zaczyna się przed 19. rokiem życia. Na świecie choruje na nią ok. 60 milionów osób.

Z raportu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w 2021 r. w Polsce z powodu padaczki lub stanu padaczkowego, jako głównego rozpoznania, co najmniej raz po pomoc lekarzy zgłosiło się 266 tys. osób.

Recepty na refundowane leki przeciwpadaczkowe zrealizowało ponad 600 tys. osób., a wartość ich refundacji wyniosła ponad 237 mln zł.

Co jest przyczyną epilepsji?

Co powoduje epilepsję? Wśród prawdopodobnych przyczyn tej choroby specjaliści wymieniają m.in. obciążenie genetyczne. Szacuje się, że ok. 10-15 proc. zachorowań może być skutkiem właśnie genetyki.
Rozwój padaczki jest również łączony ze zmianami w okresie prenatalnym, zaburzeniami rozwojowymi, chorobami zakaźnymi, udarami, uszkodzeniami mózgu, które powstały na skutek gwałtownego uderzenia. W dużej części przypadków przyczyna jej rozwoju pozostaje jednak nieznana.

Jak leczyć epilepsję?

Kluczem do opanowania epilepsji jest opieka lekarska i właściwie dobrana terapia. U części pacjentów ataki z czasem ustępują, w przypadku 70-80 proc. tych, u których choroba się utrzymuje, lekami udaje się wyeliminować drgawki.
W codziennym życiu z chorobą ogromne znaczenie ma przyjmowanie medykamentów zgodnie ze wskazaniami lekarza, dbanie o higienę snu (jego brak może powodować drgawki), regularna aktywność fizyczna, stosowanie zbilansowanej diety i wyeliminowanie używek – alkoholu, tytoniu czy kofeiny.
Warto, by pacjent na co dzień nosił na ręku bransoletkę z informacją o swojej chorobie. Dzięki temu personel medyczny łatwiej dobierze adekwatne metody pomocy.

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Jesteś świadkiem napadu padaczkowego na ulicy?

  • Po pierwsze – nie panikuj
  • Nie wkładaj choremu niczego do ust
  • Nie podawaj nic do picia
  • Nie powstrzymuj na siłę drgawek
  • Nie szarp chorego
  • Nie stosuj sztucznego oddychania

Rozluźnij ciasną odzież – rozwiąż krawat, poluzuj kołnierz – i zabezpiecz głowę chorego np. podkładając pod nią swoją kurtkę. Usuń z zasięgu chorego wszystko, co może spowodować obrażenia. Zmierz zegarkiem długość ataku. Jeśli przekracza on 5 minut i chory nie odzyskuje przytomności, wezwij pogotowie!
Zrób to także w przypadku pierwszego ataku padaczkowego, pacjenta, który nie odzyskuje przytomności, ataku u kobiety w ciąży lub osoby chorej na cukrzyce oraz urazu, do którego doszło w trakcie epizodu epilepsji.
Jeśli skurcze ustępują, postaraj się ułożyć osobę z epilepsją w bezpiecznej pozycji bocznej. Nie rób tego jednak podczas drgawek.

Środa z Profilaktyką w internecie

14 lutego w Polsce jest obchodzony Dzień Chorego na Padaczkę. W związku z nim epilepsji jest poświęcona najnowsza odsłona akcji „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne dotyczące tej choroby można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Epilepsja. Jak pomóc choremu w przypadku napadu? Poradnik małopolskiego NFZ - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski